سه شنبه 22 شهریور 1390

"وبای سبزیجات" سوغات جدید مهاجران افغانی

• نوشته شده توسط: ramin h

یادداشت اقتصادی//
"وبای سبزیجات" سوغات جدید مهاجران افغانی

خبرگزاری فارس: "آلودگی سبزی" و "وبا" سوغات سه میلیون نفر مهاجر افغانی است که قاچاقی، بی حساب و کتاب و بدون اینکه سلامتی آنها تایید شود، وارد کشور شده، روز در مزارع سبزی و کشاورزی کار می‌کنند وشب در کومه‌های اطراف صبح می کنند بدون اینکه مسائل بهداشتی را رعایت کنند یا امکانش باشد.

خبرگزاری فارس: "<a href=وبای سبزیجات" سوغات جدید مهاجران افغانی" title="خبرگزاری فارس: "وبای سبزیجات" سوغات جدید مهاجران افغانی" src='http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/06/14/897370_PhotoA.jpg' />

مدتی است آلودگی سبزی‌ها باز نقل محافل شده و هشدارهای بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رستورانها اینکه سبزی و کاهو به هیچ عنوان عرضه نشده و غرفه‌های شهرداری هم سبزی و کاهو عرضه نکنند، مردم نیز در کمال احتیاط و با رعایت مسائل بهداشتی از سبزی و کاهو استفاده کنند، باز جدی گرفته شد.
برایند بحث‌ها دلیل آلودگی را آبیاری مزارع سبزی توسط فاضلاب به ویژه در منطقه جنوب تهران عنوان می‌کند.
نتیجه این شده تقاضا برای سبزی به شدت کاهش و قیمت به نصف کاهش یابد، کشاورزان و حجره‌داران میادین هم از اینکه بازارشان به شدت کساد شده و ضرر زیادی به آنها وارد شده، معترض باشند.
حتی صادرات این محصولات به کشورهایی مانند امارات نیز در معرض تهدید است، زیرا تجربه آن چند سال پیش که موضوع آلودگی سبزی‌ها و شیوع "وبا" مطرح شد، وجوددارد.
اما در این میان اتحادیه‌های کشاورزان و سبزیکاران ادعا دارند که 500 هزار هکتار زمین سبزیکاری در استان تهران و شهرستان‌های اطراف از جمله ورامین، شهر ری، اطراف اتوبان قم، شهریار و اسلامشهر وجود دارد که اکثر آنها با چاههای عمیق آبیاری می‌شوند و تنها جایی که احتمال آبیاری با فاضلاب دارد، شهرری منطقه جنوب استان تهران است.
اما مسولان هم می‌گویند فاضلاب این منطقه بعد از تصفیه به مصارف کشاورزی می‌رسد که احتمال آلودگی را به حداقل می‌رساند و اینکه ادعا شود آلودگی سبزیها محدود به آبیاری مزارع با فاضلاب در این منطقه است، فکری خام و بیهوده است.
اما به نظر می‌رسد مسئولان هر زمانی قادر به حل مسئله نیستند، صورت مسئله را پاک می‌کنند و یا دیواری کوتاهتر از کشاورزان و کارگران برای  متهم کردن پیدا نمی کنند.
وبا یکی از بیماریهای واگیر عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند. عامل بیماری زایی"وبا" یک باکتری به نام "ویبریو کلرا" است و سمی که این میکروب در روده باریک انسان ترشح می کند باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود و بیشتر عامل بیماری زا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.
اما موضوع جدیدی در مورد بیماری وبا وجود دارد که مسولان ارشد وزارت بهداشت در خفا و نه به صورت علنی بر آن صحه گذارده‌اند اینکه موضوع آلودگی سبز و بیماری وبا که چند روز پیش مطرح شده مربوط به مهاجران به کشورمان است که اکثرا از کشورهای پاکستان به عنوان متکدی به ویژه در بخش مرکزی کشور وارد کشور می‌شوند که معمولا اوضاع بهداشتی مناسبی ندارند. اما از آنجایی که این بیماری بیشتر از طریق مدفوع سرایت می‌کند و آلودگی سبزی هم اخیرا گزارش شده است، فرض قوی بر این است که این بیماری‌ از طریق کارگران افغانی که بیشتر در کارهای کشاورزی و یدی در کشور ما مشغولند منتقل می‌شود.
در کشور بیش از سه میلیون نفر مهاجر اکثرا افغانی وجود دارد، مکان‌هایی که قشر کارگری این مهاجران زندگی می‌کنند بیشتر دامداری‌ها، خرابه‌ها و یا کومه‌هایی در اطراف زمین‌های کشاورزی است که امکان رعایت مسائل بهداشتی وجود ندارد و هم اینکه احتمال آلوده بودن این افراد در زمان ورود به کشوراست به ویژه اینکه ورود اینها معمولا قاچاقی بوده و کنترل و قرنطینه‌ای هم به هنگام ورود به کشور انجام نمی‌شود.
کارگرانی که در زمینهای زراعی و سبزیکاری به کارگیری می‌شوند در زمان رفع حاجت امکان رعایت موارد بهداشتی ندارند و از سویی همواره در تماس مستقیم با محصولاتی هستند که مستقیم به بازار عرضه می‌شود.
بنابراین شرایط برای بروز عامل بیماری وبا "ویبریوکلرا" ایجاد می‌شود و زمانی که هر از چند گاهی این میکروب در سبزی‌ها مشاهده می‌شود مسولان کم ریسک‌ترین مسیر را که همانا متهم کردن کشاورز است انتخاب می‌کنند.
مسولان باید بعد از سالها که موفق نشدند مهاجران افغانی را از کشور بیرون یا آنها را سروسامان بدهند و سالها موقعیت اقتصادی، شغلی و اجتماعی مردم کشور به خطر افتاد دیگر بدانند که خطر جدی که ا مروزه از طریق آنها این مرزو بوم را تهدید می‌کند به خطر افتادن سلامتی آنهاست که باید فکری جدی کرد.
 
بهروز نوری
 
انتهای پیام/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900622001206

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic