چهارشنبه 30 شهریور 1390

آمریکا باید به روسیه درباره عدم جهت‌گیری ضدروسی سپرموشکی تضمین حقوقی بدهد

• نوشته شده توسط: ramin h

ریابکوف:
آمریکا باید به روسیه درباره عدم جهت‌گیری ضدروسی سپرموشکی تضمین حقوقی بدهد

خبرگزاری فارس: معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که آمریکا باید در مورد عدم جهت‌گیری ضد روسی سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی به این کشور تضمین حقوقی التزام آور بدهد.

خبرگزاری فارس: آمریکا باید به روسیه درباره عدم جهت‌گیری ضدروسی سپرموشکی تضمین حقوقی بدهد

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور از عدم تمایل آمریکا برای ارائه تضمین حقوقی لازم در خصوص عدم جهت‌گیری سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی علیه توان بالقوه راهبردی روسیه تعجب می کند. 
 
این دیپلمات بلندپایه روس روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران روسی در نیویورک گفت: متاسفانه برخلاف مسئله عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی، در خصوص سپر موشکی اروپایی ما فعلا پیشرفتی نداشته‌ایم.

برای ما همچنان قابل درک نیست که چرا اوضاع باید آنطور که شرکای آمریکایی ما می‌خواهند پیش برود، یعنی چرا نباید توافق حقوقی التزام آوری در خصوص عدم جهت‌گیری ضد روسی سامانه دفاع ضد موشکی که آمریکا و ناتو می‌خواهند در اروپا ایجاد کنند، ترتیب داده شود.
 
ریابکوف تاکید کرد: آمریکایی‌ها می‌گویند، ما حاضریم این مسئله را روی کاغذ آوریم، ولی این موضوع را می‌توان به هر شکلی عنوان کرد. ولی صحبت بر سر آن است که این توافق باید از لحاظ حقوقی التزام آور باشد و در سطحی که لازم است تضمین دهد که سامانه دفاع ضد موشکی در هیچ شرایطی علیه توان بالقوه هسته‌ای راهبردی روسیه جهت‌گیری نداشته باشد.
 
مقامات مسکو پیش از این نگرانی خود را در رابطه با توافقات دوجانبه آمریکا با رومانی و لهستان در خصوص استقرار سامانه‌های موشکی آمریکایی در خاک این دو کشور ابراز کرده بود. این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که مقامات واشنگتن از ادامه مذاکرات با روسیه در خصوص سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی صرف‌نظر کرده‌اند و همچنان به همکاری با این کشور علاقه‌مند هستند.
 
انتهای پیام/آ.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900630000300

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات