چهارشنبه 30 شهریور 1390

مانور سالانه فرهنگی هالیوود با آغاز سال تحصیلی

• نوشته شده توسط: ramin h

/یادداشت/
مانور سالانه فرهنگی هالیوود با آغاز سال تحصیلی

خبرگزاری فارس: هر سال با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی، کیف و وسائل تحریر مزین به فرهنگ غرب و هالیوود به کودک و نوجوان ارائه می ‌شود و منتقدان نیز هر ساله هشدار خود را می ‌دهند اما گویی گوش شنوایی در این زمینه وجود ندارد.

خبرگزاری فارس: مانور سالانه فرهنگی هالیوود با آغاز سال تحصیلی

 هر سال با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی و ماه مهر و فصل آغاز مجدد کسب علم و دانش، بازار عرضه و فروش کیف و وسائل تحریر نیز به شکلی طبیعی از رشدی قابل توجه برخوردار می‌شود، اما آنچه که در این میان غیر طبیعی است، فرهنگی است که از طریق تصاویر حک شده بر روی این وسائل به کودکان و نوجوانان ما منتقل می‌شود. فرهنگی که نه تنها خودی نیست، بلکه در مواردی در تعارض با فرهنگ اسلامی و ایرانی قرار دارد. وجود انبوه تصاویر باربی، مرد عنکبوتی، هالک، سوپرمن، رامبو، آرنولد، جومونگ، سوسانو و انواع و اقسام بازیگران و خوانندگان خارجی و تصاویری ازاین دست که نماد قهرمانان و ستاره های دنیای غرب و به ویژه آمریکا و هالیوود بوده و پیشتر از طریق نمایش گسترده فیلم‌ها و انیمیشن‌های آنها در سراسر جهان و از جمله ایران، الگوسازی گسترده‌ا‌ی در خصوص آنها صورت گرفته است، یک آسیب و ویروس جدی فرهنگی است که متأسفانه همزمان با شروع فصل مدارس نه تنها فروکش نمی‌کند، بلکه تشدید نیز می‌شود.
این مشکل البته ابعاد و اضلاع گوناگونی دارد و بخش‌های مختلفی باید پاسخگوی این معضل جدی و ریشه‌ای باشند. مدیران سینمای ایران که طی دهه‌های گذشته  قدمی جدی برای الگوسازی قهرمانان بومی برای کوکان و نوجوانان کشوربرنداشته و فرزندان این ملت را در میان خیل فیلم‌های سخیف کمدی یا روشنفکری و یا ملودرام‌های آبکی و دعواهای صنفی و جناحی خود رها ساخته، مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که سال‌هایی طولانی است که در این زمینه دچار انفعال هستند و حتی از ساختن یک الگوی ابتدایی در حد "دارا" و "سارا" نیز درمانده و به دامن چین پناه برده‌اند! تلویزیونی که سال ها است حتی در اعیاد یا مراسم مذهبی نیز به نمایش انیمیشن‌هایی می‌پردازد که  قهرمانان آن ریشه در تفکر طراحان فرهنگی غربی و شرقی دارند، آموزش و پرورشی که نتواسته در طی این سال ها حداقل از طریق کتاب های فارسی خود قصه هایی را طراحی نموده و آموزش دهد که قهرمانانی خودی و جذاب را به آینده سازان جامعه معرفی کند و همچنین بازرگانانی که برای چند میلیون دلار بیشتر! گرز تجارت را بر سر فرهنگ این مرز و بوم کوبیده و با واردات بی رویه اجناسی اعم از کیف، کفش، کاپشن، دفتر، کتاب، مداد، خط کش، مدادتراش، پرگار و...که همگی مزین به تصاویر سوپرقهرمانانی هستند که طراحان آن نیتی جز استحاله فرهنگی دیگر ملل  ندارند و همچنین آن دسته ازتولید کنندگان داخلی که با تولید محصولاتی چنین بی ریشه، تیشه بر ریشه فرهنگ خودی می‌زنند، همه و همه در این غفلت و شبیخون فرهنگی مسئول بوده و روزی که فرزندان خود را بیگانه با هویت و فرهنگ این دیار ببینند، باید نگاهی دوباره و مملو از حسرت به اعمال و عملکرد خویش انداخته و از این بابت خود را ملامت کنند.
به‌‌راستی آیا اگر متولیان فرهنگی و هنری جامعه طی سی و دوسال گذشته به درستی و با ظرافت به وظیفه خود عمل نموده و بودجه های هنگفت را خرج کارهای سخیف یا خرد نمی کردند و در الگوسازی برای عموم مردم و بخصوص کودکان، نوجوانان و جوانان راه درستی را می پیمودند، اینک جا نداشت تا هر سال با آغاز سال تحصیلی مصادف با هفته دفاع مقدس، به‌جای اینکه کودکان و نوجوانان کشور و جمعیت چند ده میلیونی دانش آموزی، با وسائلی عازم مدرسه شوند که تصویر قهرمانان کاذب غربی بر آنها نقش بسته، حامل وسائلی باشند که  تصاویر قهرمانان واقعی این دیار اعم از قهرمانان تاریخی و نیز قهرمانان معاصر و دلاورمردان هشت سال دفاع مقدس بر آنها حک شده باشد. آیا استفاده از چندین میلیون کیف و وسیله تحریر و پوشیدن صدها هزار لباس و وسیله پوششی اعم از: کاپشن، شلوار، پیراهن، کفش، جوراب، دستکش و... با تصاویر سوپر قهرمانان کاذب، بازیگران و خوانندگان غربی توسط دانش آموزان ایرانی که برای فرهنگ اندوزی و پاس داشتن زبان فارسی عازم مدرسه می‌شوند، یک  تناقض بزرگ برای سیستم فرهنگی و آموزشی کشور، بلکه بدون تعارف یک شکست بزرگ برای مدیریت فرهنگی و هنری کشور محسوب نمی‌شود.
آیا اگر طی این سال‌ها دست‌اندرکاران امور فرهنگی کشور به وظیفه ذاتی خود به دقت عمل کرده بودند، به‌جای این که هر سال با آغاز فصل تحصیلی در کشورمان، شاهد مانور فرهنگی غرب بر روی کیف و کفش و مداد و دفتر دانش آموزان ایرانی باشیم، با غرور و افتخار نظاره‌گر یک مانور بزرگ و چند ده میلیونی فرهنگی و تحصیلی با فرهنگ اسلامی و ایرانی توسط دانش آموزان ایران اسلامی نمی‌بودیم.
به‌راستی درون دفترهایی که جلد آن با تصاویر سوپرمن یا رامبو و نیز چهره و اندام باربی و سوسانو مزین شده است، چگونه می‌توان مشق عشق به دین و وطن را نگاشت و به خاطر سپرد؟!

---------------------------------------------------
نویسنده:محمد دیندار
Mohammad.dindar1@yahoo.com
---------------------------------------------------منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900630000291

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات