پنجشنبه 7 مهر 1390

لیست مفسدان اقتصادی رئیس جمهور بیشتر یك كار تبلیغاتی بود

• نوشته شده توسط: ramin h

تکرار/ رئیس قوه قضاییه در جمع مسئولان استان زنجان:
لیست مفسدان اقتصادی رئیس جمهور بیشتر یك كار تبلیغاتی بود

خبرگزاری فارس: رئیس قوه قضاییه گفت: لیست سیصد و چند نفره‌ای که از سوی رئیس جمهور به عنوان مفسدان اقتصادی به دستگاه قضایی ارائه شده بیشتر شبیه یک کار تبلیغاتی بود زیرا بیشتر افراد این لیست پیش از این محاکمه شده‌اند یا پرونده‌شان در جریان رسیدگی است.

خبرگزاری فارس: لیست مفسدان اقتصادی رئیس جمهور بیشتر یك كار تبلیغاتی بود

به گزارش خبرنگار قضایی فارس اعزامی به زنجان، آیت‌‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه شورای اداری این استان با اشاره به ویژگی‌های برتر نظام مقدس جمهوری اسلامی به موضوع ولایت فقیه و تبعیت از آن اشاره کرد.

وی با اشاره به این مطلب که ولایت فقیه به معنای خاص از مسلمات نظام جمهوری اسلامی است، گفت: کسانی که در مقام تضعیف ولایت هستند چه نظری و چه عملی نمی‌توانند ادعای کمک به نظام اسلامی را داشته باشند.

آملی لاریجانی تصریح کرد: نظام ما براساس اعتقادات مذهبی شکل گرفته است و باید به صداهایی که از گوشه‌ و کنار شنیده می‌شود، حساس بود و ارزش‌های دینی را ترویج داده و آن را به عنوان یک ارزش قلمداد کنیم.

رئیس قوه قضاییه به اصل موضوع امر به معروف و نهی از منکر و لزوم برنامه‌ریزی برای آن اشاره کرد و گفت: همه دستگاههای مسئول اعم از حوزه‌های علمیه، وزارت ارشاد و دیگر دستگاهها باید مسئولیت خودشان را در این راستا اجرا کنند.

وی افزود:‌در نظام مقدس جمهوری اسلامی در زمانی وزیر ارشاد گفته بود ترویج ارزشهای الهی و اسلامی به ما ربطی ندارد و این نشان‌دهنده آن است که گاهی مسئولین برخلاف خطوط ترسیم شده عمل می‌کنند که باید به این نکته توجه ویژه داشت.

آملی لاریجانی با اشاره به این مطلب که مردم ولی‌نعمتان ما هستند و آنها باعث سرکار آمدن مسئولان شده‌‌اند، گفت: مردم انتظارات به حقی دارند و ما اگر به وظایف خودمان عمل نکنیم دچار خطای عظیمی شده‌ایم. زیرا این نظام نظامی است که با خون شهدا و با هزینه بالا بنا شده است و ما نباید آن را تخریب کنیم.

وی گفت: استحکام نظام به رضایتمندی مردم ربط دارد و اگر این رضایت نباشد مقبولیت آن زیر سؤال می‌رود. متأسفانه برخی از مسئولان وظایف و مسئولیت‌های خود را فراموش می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به این مطلب که مردم انتظارات زیادی از قوه قضاییه دارند که البته بخشی از آنها غیر قابل برطرف کردن است، گفت: به حق‌ترین خواسته‌ مردم این است که اگر در جایی به آنها ظلمی شد مطمئن باشند که دستگاهی وجود دارد که به حق و عدل حکم می‌کند و حق آنها را می‌گیرد.

رئیس قوه قضاییه به سطح وسیع نظارت بر کار قضات اشاره کرد و گفت: هرچند که به واسطه برخی از مصلحت‌های موجود نمی‌توانیم برخوردهایی که با قضات متخلف می‌شود را رسانه‌ای کنیم زیرا باید حرمت دستگاه قضایی را حفظ کنیم اما بدانید که انتظارات مردم از ما به‌حق است.

آملی لاریجانی به بحث مفاسد اقتصادی و برخوردهای دستگاه قضا با مفسدان اشاره کرد و گفت: برخوردهای ما قاطع است و انشاءالله از این به بعد نیز قاطع خواهد ماند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به موضوع لیست  300 و چند نفره مفسدان اقتصادی که از سوی ریاست جمهوری به دستگاه قضایی فرستاده شده اشاره کرد و گفت: متأسفانه این لیست تنها یک کار تبلیغاتی بود زیرا بسیاری از این افرادی که نامشان در لیست بود یا پیش از این پرونده‌هایشان مختومه شده بود و یا در حال رسیدگی بود در حالی که ما توقع‌مان از ریاست جمهوری این بود که لیستی که ارائه می‌دهند لیست قابل توجه و کارشناسی‌ شده‌ای باشد.

وی به پرونده فساد اقتصادی اخیر و شروع فعالیت دستگاه قضایی درباره این پرونده در تاریخ 15 مردادماه اشاره کرد و گفت: یک فرد با احداث 39 شرکت اقدام به یک فساد اقتصادی کلان کرد که خوشبختانه با ورود به موقع دادگستری استان خوزستان رسیدگی کاملی در حال انجام است در حالی که بدانید این پرونده از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است.

آملی لاریجانی تصریح کرد: به طور قطع وقوع چنین فساد بزرگی تنها از جانب یک نفر میسر نیست و قطعاً کمک‌هایی از جوانب مختلف به متهم این پرونده شده است تا موفق شده چنین جرمی را مرتکب شود. چگونه است که برای دادن 2 میلیون تومان وام هزاران ضمانت مختلف گرفته می‌شود اما فردی پیدا می‌شود که میلیاردها تومان را با لباس‌ها و چهره‌های مختلف بدون هیچ پشتوانه ضمانتی می‌‌گیرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه در برخورد با این مسئله و پرونده همچون گذشته قاطعانه برخورد خواهیم کرد و تمام کسانی که به متهمان پرونده کمک کردند را به جرم‌شان رسیدگی می‌کنیم، گفت: در این راستا هیچ خط قرمزی را نمی‌پذیریم و گوش‌مان بدهکار هیچ توصیه‌ای نیست هر کس تخلفی کرده باید پاسخگو باشد و بدانید که از این پس تخریب‌های زیادی شروع می‌شود. اما مسئله مفاسد اقتصادی چیزی نیست که بخواهیم از آن بگذریم.

وی گفت: ممکن است مردم با فقر و مشکلات مالی کنار بیایند و چیزی نگویند اما قطعاً مردم با ظلم نمی‌سازند و اگر از دولتمردان برخورد قاطع ببینند این باعث استحکام نظام می‌شود. سرپوش گذاشتن بر چنین جرایمی قدرت نیست بلکه برخورد قاطعانه با این گونه جرایم نشانه قدرت نظام است.

آملی لاریجانی گفت: برای آنکه این پرونده به سامان مناسبی برسد و در مسیر قانونی آن رسیدگی شود باید از اظهارنظرهای بی‌اساس پرهیز کرد زیرا ما قصد نداریم به امنیت اقتصادی مردم لطمه وارد کنیم. به همین دلیل روزنامه‌ها و جرائد نباید هر مطلبی را منتشر کنند که مبادا ضربه‌ای به امنیت اقتصادی مردم بخورد.

وی همچنین درباره انتظاراتی که مردم از قوه مجریه دارند، گفت: بحث هدفمندی یارانه‌ها کار بسیار خوبی بود که دولت با جرأت تمام آن را به اجرا درآورد. البته مشکلاتی هم در این زمینه وجود دارد ولی زحمات فراوان دولت را نادیده نمی‌گیریم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: درست است که دولت زحمت می‌کشد اما این صحیح نیست که کاری را نصفه و نیمه انجام دهیم در قانون وظایفی به عهده دولت گذاشته شده است که یکی از این وظایف رسیدگی به وضع صنایع است. گران بودن حامل‌های انرژی پس از هدفمندی یارانه‌ها بار سنگینی را به دوش کارخانه‌ها گذاشته است که باید برای صاحبان صنایع چاره‌ای اندیشیده شود تا مبادا با برچیده شدن کارخانه‌ها مشکل بیکاری به وجود آید.

آملی لاریجانی گفت:‌ امیدواریم دولت با تلاش خودش این کمبودها را برطرف کند و این در حالی است که  مردم از قوه مقننه نیز توقعات بزرگی دارند.

وی تصریح کرد: مردم از مجلس و نمایندگان توقع دارند قوانینی شفاف و صحیح به تصویب برسانند.

رئیس قوه قضاییه همچنین به موضوع لزوم همکاری و همفکری اجزای مختلف نظام اشاره کرد و گفت:‌ صحیح نیست که اختلافات موجود در سطوح بالای مسئولان به میان مردم برده شود و باید تلاش کنیم با همدلی و همفکری وحدت و آرامش را به میان مسئولان و مردم منتقل کنیم.

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع استوار بودن نظام جمهوری اسلامی براساس اخلاق و اصول اسلامی اشاره کرد و گفت: کمتر نظامی در دنیا وجود دارد که بر اصول اخلاقی و اسلامی بنا شده باشد و این مهم محقق نشده است مگر با مجاهدت‌های فراوان.

وی گفت: در دنیا کم نیست نظام‌هایی که بعد از طی مراحلی روی کار آمده‌اند و وسعت بزرگی را نیز داشته‌اند اما موفق نبودند زیرا با صرف تغییر نظام‌ها نمی‌توان به موفقیت آن‌ها نظام امیدوار بود بلکه نظام‌هایی موفق هستند که بر ارزش‌های اخلاقی و اسلامی پایبند باشند.

رئیس قوه قضاییه همچنین به الگو قرار گرفتن نظام جمهوری اسلامی برای کشورهای منطقه در چند ماه اخیر اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم این الگو بودن و استواری نظام مستمر باشد باید شعارها و اصول اولیه نظام را زنده نگه داریم تا آن حرکت عظیم جهادی همچنان حفظ شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900707000178

نظرات()

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic