شنبه 9 مهر 1390

احمدی‌نژاد در نیویورک پُرکار است/ رئیس‌جمهور با رسانه‌ سیاه‌پوستان هم مصاحبه کند

• نوشته شده توسط: ramin h

فؤاد ایزدی در نشست واکاوی هفتمین سفر رئیس جمهور به نیویورک:
احمدی‌نژاد در نیویورک پُرکار است/ رئیس‌جمهور با رسانه‌ سیاه‌پوستان هم مصاحبه کند

خبرگزاری فارس: رئیس دانشکده مطالعات جهان با بیان اینکه نکته ویژه در خصوص سفر احمدی‌نژاد به نیویورک مسئله پرکاری وی است، گفت که بهتر است رئیس جمهور در این سفرها با رسانه‌های اسپانیایی‌زبان و رسانه‌های سیاه‌پوستان هم مصاحبه کند.

خبرگزاری فارس: احمدی‌نژاد در نیویورک پُرکار است/ رئیس‌جمهور با رسانه‌ سیاه‌پوستان هم مصاحبه کند

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، فؤاد ایزدی رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران عصر امروز در نشست "واکاوی دیپلماسی عمومی و هفتمین سفر رئیس جمهور به سازمان ملل متحد" که در مرکز پژوهش، سنجش و اسناد نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به نگاه ویژه احمدی‌نژاد به واژه دیپلماسی عمومی، این واژه به تدریج جای خود را در ادبیات کشور باز کرده است.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: در دیپلماسی سنتی دیپلمات‌ها و نمایندگان دو کشور با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند و در واقع رابطه رسمی بین دولت‌ها گفته می‌شو‌د اما دیپلماسی عمومی زمانی صورت می‌گیرد که دولت یک کشور هدف نفوذ در افکار عمومی کشور دیگری را دارد و در واقع رابطه یک دولت با مردم یک کشور دیگر مطرح است.

وی با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به نیویورک به این دلیل دیپلماسی عمومی است که وی در تریبون سازمان ملل هدف اصلی را مردم دنیا قرار می‌دهد، افزود: ادبیات احمدی‌نژاد فراتر از ادبیات معقول دیپلماتیک است و بیشتر به اذهان عمومی مردم دنیا توجه دارد.

ایزدی بر همین اساس دیپلماسی عمومی را به دو بخش تقسیم و اضافه کرد: یک بخش از دیپلماسی عمومی با استفاده از رسانه‌های جمعی است که مصاحبه‌های احمدی‌نژاد نیز از این نوع است؛ بخش دوم آن ارتباط با نخبگان و تعامل با آنهاست.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران نکته ویژه در خصوص سفر احمدی‌نژاد به نیویورک را مسئله پرکاری وی دانست و یادآور شد: در طول چند روز سفر وی به آمریکا تعداد دیدار و مصاحبه‌هایش عدد قابل توجهی است.

وی در ادامه به نیاز کشورها به دمکراسی عمومی اشاره کرد و اظهار داشت: هر کشوری دارای قدرتی است و جمهوری اسلامی ایران نیز از کشورهای قدرتمند دنیا به شمار می‌رود؛ قدرت امروزه به دو بخش سخت و نرم تقسیم می‌شود.

ایزدی با بیان اینکه در ادبیات امروز منظور از قدرت یک کشور جمع قدرت نرم و سخت آن است، یادآور شد: قدرت سخت همان توپ و تانک و سخت‌افزار است اما منظور از قدرت نرم جذابیت کشورها و اغنایی است که یک کشور در سطح بین‌المللی نسبت به مردم دنیا در رابطه با خودش دارد.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه داد: در سفر احمدی‌نژاد به لبنان جمعیت قابل توجهی برای استقبال آمده بودند و این به دلیل این است که جمهوری اسلامی ایران در ایران دارای قدرت خوبی است از این رو اگر در حوزه قدرت سخت ضعف‌هایی داریم، باید در حوزه نرم توان خود را افزایش داده و با دشمنان خود رقابت کنیم و این پاسخی است برای آنهایی که سفر هر سال رئیس جمهور به نیویورک را نقد می‌کنند.

وی در ادامه به نحوه برخورد رسانه‌های غربی و رفتار احمدی‌نژاد به آنها اشاره کرد و گفت: ‌هدف این رسانه‌‌ها تخریب احمدی‌نژاد و عصبانی شدن وی است اما احمدی‌نژاد با طمأنینه و منطقی که در مباحثش دارد، با آنها برخورد می‌کند و این برای ما خوب است.

ایزدی با تاکید بر اینکه استفاده از آمار توسط احمدی‌نژاد هم در مصاحبه‌ها و هم در نطق وی بسیار کار خوبی بود و اشراف وی را نشان می‌داد، اضافه کرد: در کل سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل شعاری نبوده و مثبت ارزیابی می‌شود.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: مثل همه کارهای دیگر ضعف‌هایی نیز در این سفر وجود داشت؛ تعاملاتی که با نخبگان وجود دارد، می‌توان دایره نخبگان را وسیع‌تر کرد.

وی بر همین اساس ادامه داد: با توجه به اینکه رسانه‌های اصلی آمریکا معمولا در این سفرها برخورد منفی دارند، راهکار اصلی این است که در کنار مصاحبه با رسانه‌های اصلی با برخی رسانه‌های کوچک مثل رسانه‌هایی که دارای زبان اسپانیایی هستند و یا قومیت‌های خاص سیاهپوستان و اقشاری که به صورت سنتی در معرض فشار دولت آمریکا قرار دارند، مصاحبه صورت گیرد چرا‌که توجه به این رسانه‌ها می‌تواند مهم باشد.

رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران اظهار داشت: کسانی که در این حوزه هستند و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک باید به نخبگان و این نوع رسانه‌ها بیشتر توجه کنند تا سفر احمدی‌نژاد به نیویورک پربارتر شود.

وی یادآور شد: افتخار جمهوری اسلامی ایران این است که رئیس جمهورش به مسئله دیپلماسی عمومی اشراف کامل داشته و از ابزارها برای افزایش دیپلماسی و قدرت نرم استفاده می‌کنند.

ایزدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در هنگام سخنرانی اوباما یا برخی از کشورهای اروپایی صندلی ایران باید خالی باشد یا خیر، گفت: در شرایط فعلی رابطه ما با آمریکا نباید صندلی کشور ما خالی باشد اما رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و نماینده دائم ایران در سازمان ملل ‌روی آن ننشینند بلکه منشی سوم در آنجا حضور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، احمد بخشایشی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل نیز در ادامه این نشست سیاست خارجی را مجموعه رفتارهای خارجی یک کشور در یک بستر دانست که می‌تواند 3 هدف داشته باشد و اظهار داشت: حفظ وضع موجود، تبدیل وضع موجود به مطلوب در داخل و تبدیل وضع موجود به مطلوب در خارج از مرزها 3 هدف سیاست خارجی به شمار می‌رود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مجموعه مدل‌های سیاست خارجی روابط بین‌الملل است‌ که باید دارای نظم باشد و به آن نظام بین‌الملل گفته می‌شود، افزود: دیپلماسی ابزاری در دست دیپلمات‌ها برای تحقق اهداف سیاست خارجی است که در واقع جان مایه دیپلماسی مذاکره به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه دیپلمات باید خیلی فعال و ذهن صبور همراه با نقشه راه داشته باشد، ادامه داد: مذاکره بر 3 نوع سخت، نرم و اصولی استوار است، مذاکره سخت با دشمن، مذاکره نرم با دوستان صورت گرفته و مذاکره اصولی باید مبنای فکری مشخصی داشته باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص سیاست خارجی ایران از سال 1320 تاکنون افزود: از سال 1320 تا 1330 نبود سیاست خارجی، از سال 1330 تا 1332 سیاست موازنه منفی، از سال 1332 تا 1345 سیاست ناسیونالیسم مثبت، از سال 1345 تا 1357 سیاست مستقل ملی که شاه آن را دنبال می‌کرد و از سال 1357 تا 1359 تمایل به غرب و فرار از شرق که بازرگان در پی آن بود و از سال 1359 تا 1368 سیاست منزوی با وجود جنگ 8 ساله، از سال 1368 تا 1376 ارتباط با دولت‌ها و جنبش‌ها، از سال 1378 تا 1384 همکاری‌های منقطه‌ای بویژه عربستان و تنش‌زدایی و از سال 1384 تاکنون نیز احمدی‌نژاد سیاست خارجی بر مبنای عدالت، توسعه و گفتمان امام (ره) را مطرح می‌کند.

بخشایشی تاکید کرد: علت اینکه سخنان احمدی‌نژاد توسط غربی‌ها خیلی دنبال شده و به آن توجه می‌کنند، به دلیل خود احمدی‌نژاد نیست بلکه به دلیل بزرگی آمریکاست؛ غربی‌ها به خاتمی احترام می‌گذاشتند اما به وی توجه نمی‌کردند ولی به احمدی‌نژاد بی‌احترامی می‌کنند اما به حرف‌هایش توجه دارند، از این رو جان‌مایه احمدی‌نژاد دیپلماسی عمومی است.

این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد منطق خاص خود را دارد که همان تکرار است؛ بی‌احترامی نمی‌کند اما سؤال می‌پرسد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900709001216

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات