شنبه 9 مهر 1390

مشایخی: «اکبر رادی» عاشقانه به مردم خدمت کرد

• نوشته شده توسط: ramin h

در مراسم بزرگداشت اکبر رادی عنوان شد؛
مشایخی: «اکبر رادی» عاشقانه به مردم خدمت کرد

خبرگزاری فارس: جمشید مشایخی بازیگر در مراسم بزرگداشت زنده‌یاد اکبر رادی نمایشنامه‌نویس ایران گفت: تا عاشق نباشیم نمی‌توانیم به ملت خدمت کنیم، اکبر رادی هم به این شکل به مردم کشورش خدمت کرد.

خبرگزاری فارس: مشایخی: «اکبر رادی» عاشقانه به مردم خدمت کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت زنده یاد اکبر رادی نمایشنامه‌نویس کشور جمعه هشتم مهر ماه در تالار جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که به همت بنیاد اکبر رادی، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و خانه هنرمندان ایران برگزار شد، جمشید مشایخی بازیگر سینما و تئاتر کشور اظهار داشت: تا عاشق نباشیم، نمی‌توانیم به ملت خدمت کنیم، باید عاشق خدا و سپس ایران و درنهایت ملت ایران بود تا بتوان کار هنری انجام داد. اکبر رادی یکی از هنرمندانی بود که بدین شکل به مردم کشور خود خدمت کرد.
وی افزود: باید خاک صحنه خورد تا مثل اکبر رادی و دیگر بزرگان تئاتر کشور شد. به همین سادگی نمی‌توان تئاتر را بازی و کارگردانی کرد و نمایشنامه‌ای نوشت.
دکتر فریندخت زاهدی استاد دانشگاه و عضو بنیاد اکبر رادی با اشاره به این که ، بنیاد رادی پس از بررسی بنیادهای نمایش نویسان جهان به خصوص بنیاد چخوف در روسیه  تاسیس شد، تصریح کرد: به دلیل این که در حوزه هنرهای نمایشی توجه کافی به بخش ادبیاتی و تئوریک آن نشده بود، برای اعتبار بخشیدن بیشتر به آثار نمایشنامه‌نویسان و درام‌نویسان درصدد تاسیس این بنیاد برآمدیم.
وی افزود: در این بنیاد که به عنوان یک مرکز معتبر فرهنگی فعالیت می‌کند، باید آثار نمایشنامه‌نویسان را جمع آوری کرد و در اختیار علاقه‌مندان قرار داد.
مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد که این مراسم قدمی در راستای هرچه پربارتر شدن فعالیت‌های بنیاد رادی باشد و این بنیاد با اهداف و آرمان‌هایی که برای آن متصور شده راه خود را با جدیت ادامه دهد.
وی گفت: حمایت از بنیاد رادی حمایت از جامعه نمایشنامه نویسان و جریان نمایشنامه نویسی کشور است که اگر توجه کافی به آن نشود، تأثیر نامطلوبی بر روی این حوزه خواهد گذاشت. ما در خانه هنرمندان ایران آمادگی خود را جهت حمایت از بنیاد رادی اعلام می‌کنیم.
شهرام کرمی عضو هیئت مدیره بنیاد رادی نیز با ارائه گزارشی درخصوص فعالیت‌های این بنیاد اظهار داشت: بنیاد رادی در سال 87 با الگو گرفتن از کشورهای دیگر و بومی ساختن آن متناسب با فرهنگ کشور تشکیل شد و در حال حاضر در تلاش هستیم این بنیاد را به طور رسمی به ثبت برسانیم.
وی به برنامه‌های آتی این بنیاد اشاره کرد و گفت: گردآوری مجموعه آثار پژوهشی درباره کارهای رادی، برگزاری مسابقه ادبی تحت عنوان رادی و جمع آوری دست نوشته‌های او از برنامه‌هایی است که درصدد انجام آن هستیم.
در پایان این مراسم از فرزانه کابلی و ایرج راد به دلیل حضور در اکثر نمایشنامه‌های اکبر رادی و مجید سرسنگی برای همکاری و تعامل با بنیاد رادی و مرزبان و دلخواه به دلیل کارگردانی آثار وی تجلیل شد.
در این مراسم بخشی از نمایش «خانمچه و مهتابی» نوشته اکبر رادی اجرا شد و همچنین بخشی از فیلم‌های گذشته اکبر رادی به نمایش درآمد.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900709001044

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic