شنبه 9 مهر 1390

ارائه خدمات به سالمندان باید جامع و فراگیر باشد

• نوشته شده توسط: ramin h

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی سالمند:
ارائه خدمات به سالمندان باید جامع و فراگیر باشد

خبرگزاری فارس: وزیر بهداشت در پیامی گفت: ارائه خدمات به سالمندان برای حفظ سلامت، کارآیی، استقلال، کرامت و منزلت اجتماعی آنان باید جامع و فراگیر باشد.

خبرگزاری فارس: ارائه خدمات به سالمندان باید جامع و فراگیر باشد

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، وزیر بهداشت در روز سالمند پیامی را خطاب به سالمندان ارسال کردند که توسط مشاور وزیر حسن آقاجانی در جمع همایش در سالن علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران قرائت شد. 
متن پیام بدین شرح است:

عمر طولانی یکی از آرمان‌های بشر از ابتدای حیات بوده و برای رسیدن به این هدف تلاش‌های بسیاری کرده است.
پیشرفت قابل ملاحظه جوامع امروزی، بهبود شرایط زندگی، تغذیه مناسب، مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی و پیشگیرانه مناسب و به تبع آن افزایش سن متوسط افراد، باعث افزایش جمعیت سالمندی شده است که به حق یکی از موفقیت‌های بهداشتی کشور محسوب می‌شود.
در اوایل قرن بیستم،امید به زندگی و طول چرخه زندگی حدود 50 سال بوده است و فقط 40درصد از مردم، عمر بالای 60 سال داشته‌اند. اما براساس برآورد و اعلام سازمان بهداشت جهانی (who) پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2020 طول عمر به 77 سال برسد و جمعیت بالای 60 سال 20درصد از جمعیت جهان را برخواهند گرفت.
در جمهوری اسلامی ایران نیز براساس سرشماری نفوس و مسکن ایران در سال 1365 حدود 4/5 درصد و در سال 1385 حدود 3/7 درصد بوده است، با توجه به روند صعودی کنونی جمعیت سالمندان، پیش‌بینی می‌شود تا سال 1400 تعداد سالمندان کشور به 10 میلیون نفر یعنی حدود 10 درصد جمعیت برسد.
بنابراین برنامه‌ریزی برای این جمعیت اقدامی کاملاً ضروری است تا سالمندان بتوانند در دوران سالمندی خود، شاد و پویا زندگی کرده و به عنوان یک عضو یکپارچه از جامعه تلقی شوند.
در جمهوری اسلامی ایران به دنبال ارتقای سطح بهداشت، کاهش میزان مرگ و میر مادر و کودک، واکسیناسیون به موقع کودکان، ریشه‌کن کردن و کنترل بسیاری از بیماری‌ها مانند مالاریا، سل، فلج اطفال و تشکیل ادارات تخصصی برای کنترل بیماری‌ها، ارائه خدمات بهداشتی به صورت شبکه گسترده در کشور و حضور پزشک حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور، بهبود بهداشت، تشخیص و درمان به موقع بیماری‌ها را به دنبال داشته است که متعاقب آن افزایش امید به زندگی را سبب شده است. این چیزی نیست جز تلاش بی‌وقفه در راستای ارتقای سطح بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی در جامعه پرافتخار ایرانی در راستای رسیدن به اهداف و آرمان‌های خود در جهت ارائه خدمات هرچه بهتر به سالمندان عزیز، این شهروندان ارشد، پیش‌نویس سند ملی سالمندان تهیه گردیده است، تا با توکل بر ذات مقدس الهی قدمی باشد در راستای ارائه خدمات جامع بهاین عزیزان.
ارائه خدمات به سالمندان برای حفظ سلامت، کارآیی، استقلال، کرامت و منزلت اجتماعی آنان باید جامع و فراگیر باشد.
ارائه خدمات بهداشتی در تمامی سطوح پیشگیری، تشخیص به موقع، درمان و خدمات توانبخشی،ایجاد مراکز حمایت از خودمراقبتی، مراکز مراقبت در منزل و مراکز خدمات روزانه و بقیه سطوح ارائه خدمات بهداشتی، هم چنین ارائه خدمات رفاهی اجتماعی برای سالمندان با مشارکت شهرداری، سازمان بهزیستی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی (با هدف پر رنگ دیدن سالمندان و تقویت نگرش مصبت در جامعه)، وزارت آموزش و پرورش (جهت بهره‌مندی از تجربیات آنان) و ارگان‌های دیگر همه و همه بخش‌هایی از سطوح مختلف ارائه خدمات به سالمندان می‌باشد که به صورت جامع و کامل در پیش‌نویس سند ملی سالمندان دیده شده است.
امید است با مشارکت و همبستگی سازمان‌های مرتبط بتوانیم خدماتی کامل و جامع به این عزیزان ارائه کنیم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900709001013

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات