شنبه 9 مهر 1390

عدم برخورداری دستگاه قضایی از امکانات لازم در نهایت نظام اسلامی را دچار ضعف میکند

• نوشته شده توسط: ramin h

دادستان نظامی تهران:
عدم برخورداری دستگاه قضایی از امکانات لازم در نهایت نظام اسلامی را دچار ضعف میکند

خبرگزاری فارس: دادستان نظامی تهران گفت: دستگاه قضایی چنانچه به دلیل مسائل مدیریتی، مشکلات منابع انسانی، امکانات و قوانین و مقررات از قابلیت لازم برای اجرای صحیح وظایف برخوردار نباشد نه‌تنها در تحقق اجرای عدالت دچار تنزل می‌شود بلکه کارگرد مجموعه نظام اسلامی را دچار ضعف خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: عدم برخورداری دستگاه قضایی از امکانات لازم در نهایت نظام اسلامی را دچار ضعف میکند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح، حجت‌الاسلام بهرامی دادستان نظامی تهران در همایش سراسری مدیران سازمان قضایی نیروهای مسلح با عنوان «مدیران و پویایی سازمانی» برنامه‌ریزی متناسب را یکی از عوامل مهم در توانمند‌سازی بخش قضایی بر شمرد.

بهرامی با بیان این که رویکرد برنامه‌ای دادسرای نظامی تهران برای بهبود و پویایی روش‌ها و فرآیندها مبتنی بر آسیب‌شناسی است، تصریح کرد: اگر اشکالات قوانین را نمی‌توانیم برطرف کنیم اما این امکان وجود دارد تا با انجام آسیب‌شناسی تا حد ممکن فرآیندها را اصلاح و بهبود بخشیم.

وی به برنامه‌های دادسرای نظامی تهران در جهت ارتقاء توانمندی و پویایی قضات اشاره کرد و افزود: قاضی محوری‌ترین رکن دستگاه قضایی است و در واقع آن چه به امر قضا هویت می‌بخشد جایگاه رفیع و شخصیت قاضی است.

بهرامی اظهار داشت: دادسرای نظامی تهران با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی حضور و غیر حضوری و ارتقای سطح دانش قضات قدم‌هایی مهمی در این راستا برداشته است.

دادستان نظامی تهران تشریک مساعی و مشورت‌دهی را یک اصل مهم در پویایی قضات بر شمرد و افزود: برگزاری جلسات مستمر قضایی به منظور ایجاد وحدت رویه و تبادل‌نظر در رسیدگی مطلوب به پرونده‌ها، تشکیل کمیسیون‌های قضایی در مورد پرونده‌های مهم و کنفرانس‌های علمی، بررسی قوانین و مقررات و لوایح قانونی از جمله قانون بکارگیری سلاح و اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر از جمله اقداماتی بوده که در این جهت صورت گرفته است.

وی به دیگر برنامه‌های دادسرای نظامی تهران در جهت ارتقاء توانمندی و پویایی قضات اشاره کرد و گفت: نظارت و ارزیابی رفتار قضات و حفظ و صیانت آنان، فرهنگ‌سازی در جهت عمل به آداب‌القضای اسلامی و رعایت منشور اخلاقی حاکم بر دادسرا و حقوق ارباب رجوع، حمایت‌های شغلی و مدیریتی از قضات در رسیدگی مستقلانه به پرونده‌ها و تشویق قضات کارآمد از دیگر اقدامات برنامه‌ای دادسرای نظامی تهران است.

بهرامی در خصوص اقدامات دادسرای نظامی تهران برای افزایش سطح آگاهی ضابطین گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی، حضور برنامه‌ریزی شده قضات برای آگاه‌سازی و توجیه مسائل قضایی، برگزاری همایش‌های نوبه‌ای با ضابطان جهت ایجاد هماهنگی و تبادل نظر، تعیین شاخص‌های ارزیابی ضابطان و برگزاری نشست‌های مشترک با دیگر سازمان‌های مرتبط از جمله این برنامه‌ها بوده است.

دادستان نظامی تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: مسئولیت سنگینی که به موجب اصل 156 قانون اساسی برای قوه‌قضائیه تعیین شده است مؤید جایگاه و نقش بی‌بدیل قضایی در حاکمیت نظام اسلامی است که این امر مستلزم آن است که متولیان امر قضا با درک صحیح از جایگاه و وظایفی که بر عهده آنان قرار داده شده برای تحقق عدالت و احقاق حق در جامعه تلاش کنند.

وی افزود: دستگاه قضایی چنانچه به دلیل مسائل مدیریتی، مشکلات منابع انسانی، امکانات و قوانین و مقررات از قابلیت لازم برای اجرای صحیح وظایف برخوردار نباشد نه‌تنها در تحقق اجرای عدالت دچار تنزل می‌شود بلکه کارگرد مجموعه نظام اسلامی را دچار ضعف خواهد کرد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900709000864

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic