شنبه 9 مهر 1390

اخضریان: نام «گنج جنگ» برگفته از کلام رهبر انقلاب اسلامی است

• نوشته شده توسط: ramin h

گزارش فارس از رونمایی نمایه‌های «گنج جنگ» و «از ذره تا آفتاب»/2
اخضریان: نام «گنج جنگ» برگفته از کلام رهبر انقلاب اسلامی است

خبرگزاری فارس: مدیر عامل موسسه نمایه گفت: عنوان نمایه «گنج جنگ» برگرفته از کلام مقام معظم رهبری است.

خبرگزاری فارس: اخضریان: نام «گنج جنگ» برگفته از کلام رهبر انقلاب اسلامی است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، آیین رونمایی از مجموعه نرم‌افزارهای نمایه «گنج جنگ» (فاز سوم) و «از ذره تا آفتاب» ظهر امروز در سالن شورای فرهنگ عمومی با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی، منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و محمدرضا اخضریان کاشانی مدیرعامل مؤسسه نمایه برگزار شد.

محمدرضا اخضریان کاشانی مدیرعامل مؤسسه نمایه در این مراسم با ارائه گزارشی از این دو نمایه عنوان کرد: سپاس خدایی را که از ذره تا آفتاب جان خود را از وجود او می‌گیریم.

به گفته وی، امروز شاهد رونمایی از نمایه «از ذره تا آفتاب» و فاز سوم مجموعه «گنج جنگ» هستیم.

*عنوان نمایه «گنج جنگ» برگرفته از کلام رهبری است

وی گفت: از سال گذشته با حمایت‌های وزیر ارشاد و دبیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور وارد تولید مجموعه «گنج جنگ» با بهره‌گیری از کلام مقام معظم رهبری شدیم و از این رو، 72 عنوان نرم‌افزار طراحی و در گذشته 2 فاز از آن رونمایی شد که امروز شاهد رونمایی از فاز سوم‌ آن هستیم.

اخضریان‌کاشانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه عنوان نمایه «گنج جنگ» برگرفته از کلام رهبر انقلاب است، عنوان کرد: این نمایه حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی،‌ حقوقی، خاطره، شعر و... را در بر گرفته است که عنوان آن برگرفته از کلام رهبر انقلاب است.

وی افزود: نمایه «گنج جنگ» دربردازنده پایگاه عکس دفاع مقدس، نمایه جانبازان شیمیایی، نمایه پایگاه نوای دفاع مقدس، نمایه پایگاه فیلم دفاع مقدس، نمایه پایگاه دفاع مقدس، نمایه نشریات دفاع مقدس، نمایه زن دفاع مقدس است.

*3 هزار نسخه عکس و خاطرات بیش از 30 جانباز شیمیایی در نمایه «گنج جنگ»

مدیر عامل موسسه نمایه ابراز داشت: در پایگاه عکس دفاع مقدس 3 هزار نسخه عکس در موضوعات مختلف مرتبط با دفاع مقدس با قابلیت بزرگ‌نمایی و کیفیت بالا در 2 کیفیت گنجانده شده است.

اخضریان کاشانی با اشاره به نمایه جانبازان شیمیایی یادآور شد: خاطرات بیش از 30 از جانبازان شیمیایی و بخش فیلم شامل ده‌ها فیلم با موضوع جانبازان شیمیایی با بیش از 150 دقیقه کتاب‌شناسی شامل معرفی بیش از 50 کتاب با موضوع جنگ شیمیایی، حلبچه، جنگ‌افزارهای شیمیایی و... همراه با چکیده کتاب، گالری عکس شامل تصاویری باموضوعات آسیب‌های چشمی، حلبچه، لایه‌های پنهان جنگ، مطبوعات، کودک، نقاشی، پیکرشهدا، آسیب‌های پوستی، سردشت بیش از 1353 فایل تصویری و مقالاتی باموضوع کاربرد سلاح بررسی اسناد، سلاح‌های شیمیایی، جنگ شیمیایی عراق، جنگ به روایت اسناد، بمباران روستاها و بخش کنوانسیون‌ سلاح‌ها دربردارنده مقالاتی با موضوع احراز قضایی، تعهدات بین‌المللی، مروری بر قطعنامه‌ها، لیست کشورهای عضو و... و در بخش تاریخچه سلاح‌های هسته‌ای با موضوعاتی چون مقالاتی با موضوع تاریخچه و سیر تکاملی، جنگ جهانی اول و دوم، روایت تاریخی جنگ، سلاح‌های شیمیایی و کاربرد سلاح‌ها هستیم.

وی به بخش دیگری از این نمایه اشاره کرد و گفت: در پایگاه نوا بیش از 1200 دقیقه صوت و 220 فایل صوتی در موضوعات مختلف مرتبط با دفاع مقدس و در بخش پایگاه فیلم دفاع مقدس شاهد بیش از 150 ساعت 9 هزار دقیقه فیلم در موضوعات مختلف مرتبط با دفاع مقدس هستیم.

وی ضمن اشاره به فرهنگ‌ها ابراز داشت: فرهنگ گفتاری، فرهنگ رفتاری، فرهنگ نوشتاری، تعلیقات و متن کامل بیش از 20 عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در بخش پایگاه کتاب مقدس گنجانده شده و هم‌چنین در این نرم‌افزار بخشی با عنوان نمایه نشریات دفاع مقدس وجود دارد که در آن بیش از 20 هزار عنوان مقاله تمام‌متن از بانک نمایه نشریات از سال 1357 تا شهریور 1390 با موضوع جنگ ایران و عراق با قابلیت جست‌وجو در عنوان، موضوع، نشریه و پدیدآورنده لحاظ شده است.

مدیر عامل موسسه نمایه همچنین به نمایه «از ذره تا آفتاب» اشاره و افزود: نمایه‌ «از ذره تا آفتاب» درباره پیشرفت کشورمان در عرصه انرژی هسته‌ای است که دربردارنده تاریخچه انرژی هسته‌ای، فعالیت‌های هسته‌ای و تحولات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

به گفته اخضریان، در این نمایه همچنین روزشمار تاریخ شامل وقایع مرتبط با انرژی هسته‌ای، رسانه، مقالاتی درباره تلاش رسانه‌های غرب، تلاش صهیونیست‌ها، تحریم‌ها از نگاه غرب در موضوع هسته‌ای ایران آمده است؛ همچنین در این نمایه شاهد گنجانده شدن بخشی به نام دانش هسته‌ای هستیم که در آن مقالاتی در خصوص نیروگاه هسته‌ای، چرخه سوخت هسته‌ای، روند هسته‌ای شدن، ذباله‌های هسته‌ای و بمب اتمی و سایر مقالات با موضوع انرژی هسته‌ای در زمینه‌های مختلف هستیم.

اخضریان به دیگر بخش های این نمایه اشاره و تصریح کرد: «جهان بدون سلاح هسته‌ای» از دیگر موضوعاتی است که در این نمایه گنجانده شده و در آن مقالاتی با موضوع تاریخچه پیدایش سلاح‌های هسته‌ای، همچنین روند پیدایش بیان شده است؛ از دیگر بخش‌های این نمایه می‌توان به ایران هسته‌ای با موضوعاتی چون بیانات مقام معظم رهبری شامل متن کامل بیانات رهبری با موضوع انرژی هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی ایران، شامل مقالاتی در مورد سازمان انرژی هسته‌ای، اهداف و ساختار، ‌ایران در مسیر انرژی هسته‌ای، مقالاتی در خصوص روند هسته‌ای شدن ایران، دستاوردهای ایران هسته‌ای، شهدای هسته‌ای و قطعنامه‌ها شامل متن برخی از قطعنامه‌ها با موضوع مسئله هسته‌ای ایران، سرمایه‌های هسته‌ای ایران شامل معرفی مراکز هسته‌ای ایران به تفکیک هر استان، ارمغان‌های ایران هسته‌ای، آینده ایران هسته‌ای، کارشکنی علیه ایران آمده است که در این بخش مقالاتی در خصوص انحصارگران و حقوق هسته‌ای ایران مدنظر قرار گرفته است.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900709000820

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic