شنبه 9 مهر 1390

فلسطین مهمترین مسئله جهان اسلام است

• نوشته شده توسط: ramin h

رئیس پارلمان عراق در پنجمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین:
فلسطین مهمترین مسئله جهان اسلام است

خبرگزاری فارس: رئیس پارلمان عراق گفت که مسئله فلسطین مهمترین مسئله جهان اسلام است و اکثر کشورهای اسلامی می‌خواهند که فلسطین آزاد شود.

خبرگزاری فارس: فلسطین مهمترین مسئله جهان اسلام است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق طی سخنانی در پنجمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین که از صبح امروز شنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: برای من مایه افتخار است که به نمایندگی از عراق در این اجلاس حضور پیدا کردم.

وی افزود: از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری برای برگزاری اجلاس تشکر می‌کنم و باید بگویم این اجلاس در شرایط ویژه‌ای برگزار می‌شود که باید به آن توجه کنیم.

رئیس پارلمان عراق با بیان اینکه ما خواهان استقلال واقعی و کرامت هستیم، ادامه داد: ما می‌خواهیم دیدگاه‌های سیاسی و اجتماعی مشترک داشته باشیم، ما انگیزه‌های مشترکی با هم داریم که برگرفته از اسلام است.

نوجیفی گفت: از نظر اسلامی و تاریخی درست نیست که ما دست بسته بایستیم و به اوضاع خود نگاه کنیم، ما می‌بینیم که امروز بحران عدم اتحاد در جهان عرب به وجود آمده بر این اساس باید در راه قدم برداریم تا بتوانیم به سمت الگوهای یکسان حرکت کنیم.

رئیس پارلمان عراق اظهار داشت: ما باید در چارچوب وحدت حرکت کنیم و از تفرقه دوری جوییم و همانطوری که اروپایی‌ها اتحادیه اروپا را تشکیل دادند، ما هم باید با هم متحد شویم تا بتوانیم مقابل خارجی‌ها قد علم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌بینیم که عراق حرکتی به سمت دموکراسی دارد ولی دراین مسیر ما چالش‌ها و فشارها دست و پنجه نرم می‌کند، ما در عراق ضمن برخورد با چالش‌ها در پی ساختن ساختارها هستیم تا ضرر‌ها را کاهش دهیم و بتوانیم قدرتی فزاینده داشته باشیم که به نفع فلسطین باشد.

نوجیفی اظهار داشت: امروز می‌بینیم که طایفه‌گری چه بلایایی را بر سر عراق آورده است لذا ما امروز باید در چارچوبی حرکت کنیم که به سمت وحدت باشد.

وی ادامه داد: ما می‌خواهیم کشورهای همجوار با ما دچار مشکل نشوند بنابراین همه ما می‌خواهیم که حقوق عراق در رودخانه‌ها و نهرها هم محترم شمرده شود.

رئیس پارلمان عراق گفت: ما دعوت به ثبات و صلح صادقانه می‌کنیم و از انتفاضه و رستاخیز‌های که در منطقه به وجود آمده حمایت به عمل می‌آوریم و نمی‌خواهیم که این بهار عربی منجر به آشوب شود بلکه می‌خواهیم که این بهار عربی به سمت آرامش حرکت کند.

نوجیفی در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد که مبارزات سیاسی آینده با چارچوبی متین راه خود را پیش گیرد و گفت: ما به قدرت کشورهای عربی و اسلامی ایمان داریم و باید این فرصت‌ها را درست کنترل کنیم.

وی اظهار داشت: اگر حرکت‌های اسلامی دچار فتنه شود، خود این حرکات آتش انتفاضه‌ها خواهد شد، لذا از سرمداران کشورهای اسلامی می‌خواهیم که با هم مذاکره کنند تا اختلافات قومی کنار گذاشته شود.

رئیس پارلمان عراق در ادامه گفت که مسئله فلسطین مهمترین مسئله جهان اسلام است و اکثر کشورهای اسلامی می‌خواهند که فلسطین آزاد شود.

نوجیفی اظهار داشت: تاکنون ملت عراق جنگ‌هایی را علیه اسرائیل دنبال کرده و شهدای عراقی خود گواه این مسئله هستند.

وی با بیان اینکه باید راه حل عاقلانه برای تشکیل کشور مستقل فلسطین در نظر گرفته شود، گفت: ما با دولت مستقل فلسطینی اعلام همبستگی می‌کنیم و خواستار ایفای نقش فلسطینی‌ها در سرزمین خود هستیم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900709000710

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic