شنبه 9 مهر 1390

مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه در جنوب کاشان راه‌اندازی می شود

• نوشته شده توسط: ramin h

جواد لاریجانی به فارس خبر داد:
مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه در جنوب کاشان راه‌اندازی می شود

خبرگزاری فارس: رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از راه‌اندازی مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه در جنوب کاشان تا سال 91 خبر داد.

خبرگزاری فارس: مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه در جنوب کاشان راه‌اندازی می شود

محمد جواد لاریجانی، رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به تأسیس این پژوهشگاه در حدود 12 سال پیش گفت: این مرکز از مراکز رسمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به شمار می‌رود و حوزه کاری آن فیزیک، ریاضیات و علوم بنیادی است.

وی علوم شناختی و علوم پایه را از دیگر علوم مورد توجه این پژوهشگاه برشمرد و اظهار داشت: میزان مقالاتی که در حوزه‌های علوم بنیادی از این پژوهشگاه منتشر می‌شود، در هیچ نقطه خاورمیانه شبیه ندارد و ما اکنون هزاران مقاله در مجلات مختلف دنیا چاپ می‌کنیم.

لاریجانی با اشاره به وجود درجه‌بندی برای تحقیقات و همچنین اشاره به تحقیقات درجه یک که مورد استقبال وسیع علمی قرار می‌گیرد، از انجام تحقیقات علمی پایین‌تر نیز در این مؤسسه خبر داد و در همین زمینه گفت: در این پژوهشگاه دوره‌های دکتری داریم و اکنون 70 دانشجو در این مقطع تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه علوم شتاب‌گر، ذرات نانو، نجوم و فیزیک از جمله موضوعاتی است که در این پژوهشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، از در دست داشتن پروژه‌های بزرگ ملی از سوی پژوهشگاه مذکور خبر داد و در همین زمینه اظهار داشت: پروژه ساخت رصدخانه ملی که بعد از رصدخانه خواجه نصیرالدین اولین رصدخانه بسیار مدرنی است که در کل منطقه ساخته می‌شود را اکنون در دست داریم.

لاریجانی اضافه کرد: امیدوار هستیم که تا آخر سال 91 اولین نورگیری را در این رصدخانه انجام دهیم؛ این رصدخانه بسیار پیشرفته بوده و در جنوب کاشان قرار دارد.

وی از زحمت‌های فراوان برای یافتن مکان رصدخانه سخن گفت و اظهار داشت: کل کشور برای این اقدام آمایش شد و اکنون بعد از انتخاب مکان رصدخانه تجهیزات آن در حال ساخت است.

لاریجانی با اشاره به جذب دانشجویان رشته نجوم و همچنین تلاش‌های این پژوهشگاه برای کمک به منجمین ایرانی خاطرنشان کرد: این علم یک علم پیشرفته است و این علم کاربردهای فراوان تکنولوژیک دارد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900706000821

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات