یکشنبه 10 مهر 1390

داروهای استروئیدی در داروخانه‌ها بدون نسخه قابل تهیه است

• نوشته شده توسط: ramin h

مربی فدراسیون جهانی ifbb در گفت‌وگو با فارس:
داروهای استروئیدی در داروخانه‌ها بدون نسخه قابل تهیه است

خبرگزاری فارس: مربی فدراسیون جهانی ifbb با اشاره به اینکه تعداد مربیان آگاه و با تجربه بدنسازی در ایران کمتر از انگشتان دو دست است، گفت: داروهای استروئیدی در بسیاری از داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه قابل تهیه است و بسیاری از افراد برای دوپینگ این داروها را به راحتی از داروخانه تهیه میکنند.

خبرگزاری فارس: داروهای استروئیدی در داروخانه‌ها بدون نسخه قابل تهیه است

اکبر خزائی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: علم بدنسازی و پرورش اندام در ایران نوین نیست و اکثر مربی‌ها به صورت سنتی و با علوم ابتدایی به ساخت بدن می‌پردازند.
 
این پژوهشگر و نویسنده مقالات علمی، بدنسازی و تناسب اندام ادامه داد: این افراد که حتی نباید بر آنان اسم مربی نهاد در این مسیر مجبور هستند برای رسیدن به اهدافشان از داروهای استروئیدی آنابولیک بهره و سوء استفاده کنند.

وی افزود: بارها گفته‌ام تعداد مربیان آگاه و با تجربه بدنسازی در ایران تعدادشان کمتر از انگشتان دو دست است.

تکنیسین و عضو انجمن بین‌المللی استعدادیابی ورزشی ایساک استرالیا بیان داشت: هیچگونه فیلتر واقعی و موثر برای مبارزه با استفاده از داروهای استروئیدی و دوپینگ در کشور وجود ندارد و اگر هم هست در حد شعار است و بسیار ابتدایی و فقط جهت رفع تکلیف است.

خزائی خاطرنشان کرد: متأسفانه داروهای استروئیدی در خیلی از داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه قابل تهیه است و تقریباً در اکثر مراکز درمانی هم بدون داشتن نسخه پزشک قابل تزریق است و این در حالی است که با علم بر اینکه می‌دانند مراجعه کننده از دارو به عنوان درمان استفاده نمی‌کند و فقط جهت دوپینگ و باد کردن عضلات سوء استفاده می‌کند.

به گزارش فارس، داروهای استروئیدهای آنابولیک از هورمون تستوسترون ( هورمون محرکه رشد ) مشتق شده‌اند و موجب افزایش سنتزپروتئین و سوخت و ساز عضلات می‌شوند، این داروها ممکن است تارهای عضلانی را قطور ( هیپوتروفی ) کند و از این طریق هم قدرت و هم استقامت را افزایش می‌دهند.
 
مصرف این داروها تشدید فعالیت غدد هیپوتالامیک را در پی دارد و موجب افزایش ترشح هورمون مربوطه از آن می‌شوند و برخی از این داروهای آنابولیک استروئیدی نیز عبارتند شامل پاناپول، اندرید، استرنوبول، اندریداف، ارتون، ویبونول، توربوبول و هورمون رشد
هورمون‌های استروئیدی از جمله مواد طبیعی موجود در بدن هستند که امروزه اشکال مصنوعی آنها نیز به صورت داروهای مختلف ساخته شده‌اند.
انتهای پیام/شمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900710000088

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic