یکشنبه 10 مهر 1390

مراسم یابود سیاه‌پوست آمریکایی اعدام شده در جورجیا برگزار شد

• نوشته شده توسط: ramin h

مراسم یابود سیاه‌پوست آمریکایی اعدام شده در جورجیا برگزار شد

خبرگزاری فارس: مردم با حضور در مراسم یادبود "تروی دیویس"، سیاه‌پوست آمریکایی اعدام شده، از او به شرافت و بزرگی یاد کردند و با یادآوری آخرین جملات وی در هنگام اعدام بر اینکه خون وی نباید پایمال شود، تاکید کردند.

خبرگزاری فارس: مراسم یابود سیاه‌پوست آمریکایی اعدام شده در جورجیا برگزار شد

به گزارش فارس، روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی، از برگزاری مراسمی که روز جمعه به منظور یادبود «تروی دیویس» در کلیسای ایالت جورجیا، برگزار شد، خبر داد. در این گزارش آمده است که در این مراسم از «تروی دیویس» به شرافت و بزرگی یاد شد. 
 
مراسم یادبودی از «تروی دیویس» در کلیسای ایالت جورجیا
 
«تروی دیویس»، به رغم تقاضاهای احساسی مردم برای بخشش وی، در هفته گذشته در ایالت «جورجیا» محکوم به قتل و اعدام گردید. دوستان و حامیان وی در جمعه شب در مراسمی از او به عنوان مردی آرام که با حکم اعدام خود با وقار و آرامش مواجه شد، یاد کردند. 
 
حضور عده زیادی در مراسم یادبود «دیویس»
 
در این مراسم افراد زیادی شامل رئیس (انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان) «بنیامین جلس» و کمدین و فعال حقوق مدنی «دیک گرگوری» در معبد «نیو لایف اپاسولیک» در کلیسای «ساوانا» (محل تولد دیویس)، در مراسم یادبود وی حضور یافتند. این مراسم پیش مقدمه ای برای مراسم بزرگ‌تری بود که قرار بود در تشییع جنازه «دیویس» در روز شنبه برگزار شود. در این مراسم، دوستان، پیشوایان مذهبی، فعالان مخالف مجازات اعدام و وکیل «دیویس» همگی به نوبت پشت تریبون حاضر شدند؛ تریبونی که در پشت تابوت پوشانده شده از گل‌های سفید و بنفش این افراد به سخنرانی پرداختند. 
 
تقاضای تحقیق بیشتر در لحظه اجرای حکم
 
«دیویس» 42 ساله به علت اقدام به قتل افسر پلیس خارج از وظیفه «مارک مک فیل» در سال 1989، در هفته گذشته به وسیله تزریق سم اعدام شد. در سخنان پایانی خود، «دیویس» تاکید می‌کرد که او بی گناه است و از مجرایان حکم اعدام و تهمت زنندگان، تقاضا کرد در مورد این مسئله و قاتل واقعی افسر پلیس تحقیقات بیشتری کنند.  
 
«دیویس» : «نگذارید خون من پایمال شود»
 
رفیق قدیمی وی، «ارل ردمن» کسی که گفت «دیویس» را از هشت سالگی می‌شناخته است، در اجتماع روز جمعه اظهار داشت که در طی ملاقات‌های زندان، «دیویس» اغلب می‌گفت که او پیش بینی می‌کند در تالار مرگ کشته شود. «ردمن» در حالی که راهنمای کلیسا در حال توزیع دستمال برای حاضران بود تا اشک‌های خود را پاک کنند، اظهار داشت: «او به چشمانم نگاه کرد» و گفت: «نگذار خون من پایمال شود. نگذار نام من بیهوده نابود شود.»
 
ما هرگز نمی‌توانیم شبیه «دیویس» باشیم  
 
کشیش شهر «میکون»، «رندی لونی» که اغلب به ملاقات «دیویس» در زندان می‌رفت، گفت که علی رغم این که «دیویس» خود را در یک قدمی اعدام می‌دید، اما طبع آرام او همیشه مرا تحت تاثیر خود قرار می‌داد. با رجوع به تکیه کلامی که مورد استفاده حامیان قرار می‌گرفت، (من تروی دیویس هستم)، «لونی» گفت که ما «از بسیاری جهات، شبیه تروی دیویس نیستیم.» او گفت: «هیچکدام از ما هر روز صبح از خواب در حالی از خواب بیدار نمی‌شویم که کابوس مامور اعدام را جلوی چشمانمان ببینیم.» 
 
اشک‌های وکیل «دیویس» پس از اعدام وی
 
«جیسون اوارت» وکیل «واشنگتن»، کسی که هفت سال مسئولیت وکالت «دیویس» را بر عهده داشت، زمانی که لحظه نشستن در ردیف دوم شاهدان در مراسم اجرای حکم و جان دادن «دیویس» را به خاطر آورد، تلاش می‌کرد تا جلوی اشک‌های خود را بگیرد. «اوارت» تعداد زیادی از مکالمات تلفنی طولانی خود با «دیویس» را که هرگز کمتر از یک ساعت نبودند، به خاطر می‌آورد که  آن‌ها 2 برابر وقت خود را صرف صحبت درباره خانواده های خود می‌کردند تا این که تلاش کنند به راهبردی قانونی دست یابند. «اوارت» گفت، که مادربزرگ «دیویس» در همان حین از دنیا رفته بود و او جایگاه «دیویس» و مادربزرگش را در بهشت می‌داند. 
 
تشییع جنازه «دیویس» موجب بیداری مردم آمریکا خواهد شد
 
«اوارت» می‌گوید که مادربزرگ «دیویس» همیشه می‌گفت: «مسیح بر روی صلیب کشته شد، نه به این خاطر که گناه کار بود، بلکه به این دلیل که ما گناه کار بودیم.» خانواده «دیویس» تصمیم گرفته‌اند تا شرکت در مراسم تشییع جنازه را در روز شنبه برای طرفداران و عموم آزاد نمایند. این مراسم در کلیسایی برگزار  شد که مسئولان برگزاری آن می‌گویند 2000 نفر می‌توانند در آن حضور یابند. کشیش مسئول دعاخوانی در این مراسم گفت، که امیدوار است همانطور که اعدام بدون محاکمه «امت تیل» در سال 1955 مردم آمریکا را به حقایق وحشی گری «جیم کرو» آگاه نمود، تشییع جنازه «دیویس» نیز باعث بیداری مردم درباره مجازات‌های اعدام شود. 
 
اجازه شرکت عموم مردم در مراسم تشییع جنازه «دیویس» توسط خانواده وی
 
«رافائل وارناک» کشیش کلیسای «ابنزر» شهر «آتلانتا» در مصاحبه ای با «آسوشیتدپرس» در روز جمعه چنین گفت: «همانطور که مادر» امت تیل بر برگزاری عمومی مراسم تشییع جنازه فرزندش پافشاری می‌کرد، این لطف خانواده «دیویس» است که با وجود این دردها، مایلند ببینند که ما درباره یک بحران ملی وسیع‌تری سخن می‌گوییم.  
 
قتل «امت تیل» توسط سفیدپوستان و جرقه های ابتدایی جنبش حقوق مدنی
 
«امت تیل» پس از آن که در آگوست سال 1955 در مقابل خوار و بار فروشی «دلتای می سی سی پی» در حین صحبت با یک زن سفیدپوست دیده شد، توسط سفیدپوستان کشته و جسد وی تکه تکه گردید. مرگ وی خشم مردم را برانگیخت و به ایجاد جرقه های ابتدایی جنبش حقوق مدنی کمک کرد. 
 
«وارناک» معتقد است که «دیویس» بی گناه بود
 
«وارناک»، کشیش اعظم کلیسای «آتلانتا»، جایی که پادشاه «مارتین لوتر» زمانی در آن جا تبلیغ می‌کرد، گفت که مقایسه موضوع «دیویس» با اعدام بدون محاکمه «تیل» کار درستی نیست. «دیویس» در سال 1991 متهم به قتل «مک فیل» شده بود؛ افسر پلیسی که در حال تلاش برای پایان دادن به حمله ای به یک فرد بی خانمان، دو بار مورد اصابت گلوله قرار گرفت. پس از چهار سال تقاضای عفو بعد از آن که اعدام مقرر در سال 2007 متوقف شد، هر دادگاهی که پرونده «دیویس» را مورد بررسی قرار داد، حکم اعدام این سیاه پوست آمریکایی را تایید کرد. خانواده مقتول و ماموران تحقیق مصرانه معتقدند که «دیویس» قاتل «مک فیل» بوده است. اما «وارناک» گفت که او هم جزو کسانی است که معتقدند «دیویس» بی گناه بوده است.

مروری بر پرونده "تروی دیویس"

"تروی دیویس" یک سیاه‌پوست 42 ساله آمریکایی بود که از سن 19 سالگی به اتهام قتل یک افسر پلیس "جورجیا" به نام "مارک مک فیل" در آگوست 1989، زندان به سر می‌برد. در حادثه‌ای که در شب 19 سپتامبر سال 1989 اتفاق افتاد مردی به نام "سیلوستر کولز" بر سر یک قوطی آبجو با یک سیاه‌پوست بی‌خانمان به نام "یانگ" درگیر شده و با ضرب و شتم وی، او را بیهوش کرده بود. "مک فیل" که آن شب در منطقه مورد نظر نگهبان بوده، به قصد کمک به مرد بی‌خانمان به سمت وی شتافته بود، اما در میانه راه با شلیک گلوله به قتل رسیده بود. فردای آن روز "سیلوستر کولز" با مراجعه به پلیس گفته بود که "تروی دیویس" قاتل افسر پلیس بوده است. 4 روز بعد از آن، "تروی دیویس" دستگیر شده و به اعدام محکوم شد. چهارمین حکم اعدام وی، پس از آنکه سه بار پیش از این متوقف شده بود، سرانجام راس ساعت 11 و 8 دقیقه شب 21 سپتامبر به وقت محلی با تزریق سم کشنده در حالی انجام شد که خود وی پیش از اعدام بار دیگر بر بیگناهی خود تأکید کرده بود.

توافق بر سر نقش نژاد در حکم اعدام "دیویس"

خیل عظیمی از فعالان سیاسی و اجتماعی آمریکا، "تروی دیویس" را قربانی رنگ پوست و طبقه اقتصادی ـ اجتماعی ضعیفش خوانده و به همین خاطر دستگاه قضایی آمریکا را به باد انتقاد گرفتند. به باور این افراد، رای دادگاه به شدت تحت تاثیر سیاه پوست بودن "تروی دیویس" و در عین حال سفید پوست بودن مقتول، قرار داشت. 
 
درخواست برای لغو حکم اعدام وی با توجه به ابهامات فراوان پرونده

عده زیادی از شخصیت‌های برجسته سیاسی و مذهبی نیز پیش از اجرای حکم اعدام "تروی دیویس"، با اشاره به موارد ابهام گوناگون در پرونده وی خواستار لغو حکم اعدام وی شده بودند. "پاپ بندیکت شانزدهم"، "اسقف دزموند توتو"، 51 تن از اعضای کنگره، "باب بار" نامزد سابق ریاست جمهوری، "ویلیام سشنز" مدیر سابق اف‌بی‌آی و "جیمی کارتر"، رئیس جمهور سابق آمریکا از جمله حامیان "دیویس" بودند که با نوشتن نامه‌هایی خواستار لغو حکم اعدام وی شدند.
شبهه اصلی در پرونده "تروی دیویس" آن است که حکم دادگاه بدون در دست داشتن مدارک پایه و غیرقابل تردید صادر شده است. علاوه بر این شواهد دیگری نظیر تست دی‌ان‌ای و اثر انگشت نیز نشان از مجرم بودن آقای دیویس ندارد. متخصصان معتقدند در نظام قضایی نوین، شهادت شهود از کمترین اهمیت برخوردار است، چرا که امکان دارد پلیس مسیر شهادت را به سمت و سوی خاصی هدایت کند؛ این اشکال متخصصان، در پرونده "تروی دیویس" نمود برجسته و آشکاری داشت، چرا که 7 نفر از 9 شاهدی که در دادگاه اولیه علیه او شهادت داده بودند، بعدا حرفشان را پس گرفتند و اظهار کردند با اجبار پلیس و به خاطر تکنیک‌‌های القای روانی اظهارات قبلی را مطرح کرده‌اند. یکی از کسانی که علیه "تروی دیویس" شهادت داده بود بعدا اظهار کرد: "پلیس طوری با من صحبت کرد که گویا قاتل بودن "دیویس" محرز است و من هم باید مثل کسانی که قبل از من شهادت داده‌اند، به قاتل بودن وی اعتراف کنم." 10 شاهد عینی دیگر نیز معتقد بودند "سیلوستر کولز" را در حین ارتکاب قتل دیده‌اند. تروی دیویس سی و پنجمین فردی است که در سال جاری میلادی در آمریکا اعدام شده است.
 
انتهای پیام/90040349/ منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900710000157

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات