یکشنبه 10 مهر 1390

خودمحوری سنیوره و نتایج ناامید کننده کنفرانس روم

• نوشته شده توسط: ramin h

ناگفته‌های جنگ 33 روزه لبنان-7
خودمحوری سنیوره و نتایج ناامید کننده کنفرانس روم

خبرگزاری فارس: خودمحوری سنیوره در کنفرانس روم علاوه بر اینکه نتایج ناامید کننده‌ای برای این کنفرانس رقم زد، باعث ایجاد اختلافات داخلی در شرایط حساس جنگ شد.

خبرگزاری فارس: خودمحوری سنیوره و نتایج ناامید کننده کنفرانس روم

به گزارش فارس به نقل از السفیر، علی حسن خلیل معاون سیاسی نبیه بری در ادامه خاطرات خود از جنگ 33 روزه می‌نویسد که کشورهای غربی در حالی به کنفرانس روم پای گذاشتند که قلب آنها با اسرائیل بود،‌اما در طرف مقابل قلب ما برای لبنان می‌تپید. ما در میدان مین گرفتار شده بودیم، رایس به نمایندگی از اسرائیل سخن می‌گفت و بری نیز با نبوغ خود از لبنان حمایت می‌کرد.
خلیل می‌نویسد: ما هیچ فرصتی را از دست نمی‌دادیم، با تمامی سفرا و هیئت‌ها دیدار می‌کردیم و در مورد موضع کشورهای عربی و اسلامی دقت نظر داشتیم، به دیدار با سنیوره و سایر مقامات محلی نیز اهمیت می‌دادیم، از سوی دیگر هماهنگی ویژه‌ای نیز با حزب‌الله داشتیم. بری میدان تبلیغاتی را اداره می‌کرد، او در برگزاری کنفرانس‌های مطبوعاتی خساست به خرج نمی‌داد و می‌خواست پیام‌های خود را به دیگران به هر نحوی برساند.
ما گزارشی از میدانهای نبرد را به وی دادیم، او گفت که کوله‌پشتی هر یک از نیروهای مجاهد در مارون الرأس و بنت جبیل و عیتا الشعب تاریخ جدیدی را برای تمام اعراب و مسلمانان خواهد نگاشت. حضور رایس در تل‌آویو و افزایش جنایات صهیونیست‌ها
ورود کاندولیزا رایس تمرکز عجیبی در ادامه حملات این رژیم علیه لبنان به دنبال داشت، مشخص بود که وی از ادامه حملات نظامی حمایت می‌کرد، او تنها در مقابل ساقط شدن دولت لبنان بود که توقف نمی‌کرد و اجازه این کار را نمی‌داد، او می‌خواست سازشی ثابت و طولانی مدت با اسرائیل ایجاد کند، چرا که روح و جانش با اسرائیلی‌هایی بود که به ادعای وی از موشک‌ها و تروریست رنج می‌بردند، رایس کشتارها و جنایات این رژیم در لبنان را فراموش کرده بود. تلاش سنیوره برای تحمیل مواضع خود در کنفرانس روم سنیوره می‌خواست که موضع یکپارچه‌ای را برای حضور در کنفرانس به دست آورد، وی البته به صورت واضح اهداف سیاسی خود را نیز دنبال می‌کرد، رایس نیز می‌خواست تا از این کنفرانس به عنوان نقطه خیزش طرح خود استفاه کند که با اسرائیلی‌ها در مورد آن به توافق رسیده بود، سنیوره به طرح رایس در مورد حضور نیروهای چندملیتی برای مأموریت‌های مبارزاتی در لبنان اعتقاد داشت، اما می‌خواست این حضور تحت نظارت سازمان ملل باشد، حتی اگر به قرار گرفتن لبنان زیر بند هفتم منشور سازمان ملل منجر شود. البته تماس‌های وی با بری که بعد از ظهر روز دوشنبه انجام شد، به این نقطه رسید که حضور هر گونه نیروی خارجی در لبنان بر اساس افزایش مأموریت‌های کنونی رد شود.

سنیوره بعد از ظهر سه‌شنبه 25 ژوئن محمد شطح مشاور خود را به عین التینه فرستاد، او در عمل وزیر خارجه سنیوره بود و از اعضای افراطی جریان 14 مارس به شمار می‌رود، او تمایل زیادی داشت که از این جنگ اهداف سیاسی داخلی به نفع 14 مارس برداشت کند تا بتواند واقعیت جدیدی را در لبنان ایجاد کند. شطح به عین التینه رسید، من نیز در آنجا حاضر بودم، او طرحی درباره سخنرانی آینده سنیوره در کنفرانس روم داشت که شامل چندین مرحله بود، این مراحل عبارت بودند از:

1- اعلام فوری آتش‌بس کامل و تسلیم شدن همزمان اسرای اسرائیلی به دولت لبنان و اجازه به صلیب سرخ برای دیدار با اسرا

2- توافق در موارد زیر:
- فعالیت برای آزادی اسرا و بازداشتی‌های لبنان در زندانهای اسرائیل توسط صلیب سرخ
- عقب‌نشینی اسرائیل به پشت خط آبی
- تعهد شورای امنیت در مورد قرار گرفتن مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا زیر نظر سازمان ملل تا زمان ترسیم مرزها و تصویب شدن لبنانی بودن این سرزمین‌ها به صورت نهایی.
- تحویل دادن نقشه‌های میدان‌های مین در منطقه از سوی اسرائیل به لبنان
 
3- در مرحله سوم حاکمیت دولت لبنان در تمامی خاک لبنان و حتی مرزهای بین‌المللی به وسیله نیروهای امنیتی مستقر می‌شود.

4-  نیروهای بین‌المللی و مأموریت و سطح فعالیت‌های آنها در لبنان تقویت می‌شود.

5- سازمان ملل اقدامات لازم را برای تثبیت توافق آتش‌بس دائمی و بررسی راه‌های اجرای آن آغاز می‌کند.

6-  جامعه جهانی متعهد به حمایت از لبنان در بازسازی ویرانی این کشور و تاسیس زیرساخت‌های اقتصادی آن می‌شود. اشکالات بری به طرح سنیوره بری به این طرح گوش داد و ما نیز این طرح را یادداشت کردیم، بری بعد از پایان سخنان شطح پاسخ خود به این طرح را ارائه کرد:
مسأله اول درباره شکل این مسافرت است: سنیوره باید به نحوه خروج از بیروت هوشیار باشد، چرا که هر گونه خروج با اجازه اسرائیل مشکل زیادی را در فضای کشورهای اسلامی و لبنان ایجاد می‌کند.

مسأله دوم درباره محتوای این طرح است:
1- ما باید دو موضوع آتش‌بس و تحویل دادن اسرا را از هم جدا کنیم، ما باید بر آتش‌بس تاکید کرده و مدت زمانی مشخصی را برای تبادل اسرا مشخص کنیم که می‌تواند نهایتا یک هفته باشد، مذاکرات باید از سوی دولت لبنان باشد و ما ملزم به رعایت‌ آن خواهیم بود، البته نباید اشاره‌ای به تحویل دادن اسرا به دولت صورت گیرد.

2- ما باید بازگشت ‌آوارگان لبنانی را در اولویت و همزمان با عقب‌نشینی اسرائیل به پشت مرزهای آبی قرار دهیم.

3- ما باید با صراحت از عقب‌نشینی اسرائیل از مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا و تحویل دادن این مناطق به نیروهای بین‌المللی تا پایان عملیات آزاد سازی آنها سخن بگوییم،‌ما باید حق بازگشت ساکنان آن بلافاصله بعد از آزادی را به رسمیت بشناسیم و هر گونه سخن در مورد تاکید بر لبنانی بودن آن در سازمان ملل را رد کنیم، چرا که این مناطق از دید ما کاملا لبنانی به شمار می‌روند و اختلاف نظری در اینباره وجود ندارد.

4- در مورد تقویت نیروهای بین‌المللی در لبنان من منظور دقیق آن را متوجه نمی‌شوم، ما باید واضح و شفاف باشیم و حضور نیروهای بین‌المللی به صورت تفویضی و غیر آن را رد کنیم، حضور نیروهای ناتو در لبنان را که قطعا باید رد کنیم، اما در مورد بیشتر شدن نیروهای نظامی فوق‌العاده در لبنان مشکلی نداریم. بری در نهایت طرح خود را شامل دو مرحله مطرح کرد، در مرحله اول به ترتیب آتش‌بس، تبادل اسرا و بازگشت آوارگان صورت می‌گیرد و در مرحله بعد نیز سایر بندهای مورد توافق دیگر به اجرا گذاشته می‌شود.
بری اضافه کرد که این طرح البته به علت نگرانیهای ما در مانع‌تراشی در مورد برخی از بندهای آن و تاخیر در اجرای آن و باز ماندن پرونده تا مدت‌های طولانی است.
شطح بار دیگر تاکید کرد که کلید اصلی حل مشکل در تحویل دادن اسرا به دولت لبنان است، بری با سرعت پاسخ داد: سنیوره می‌تواند در آنجا متعهد شود که بعد از آتش‌بس ما ظرف یک هفته تبادل اسرا را انجام می‌دهیم،‌من نیز این را با حزب‌الله هماهنگ می‌کنم، به این صورت که اگر فردا در کنفرانس روی آتش‌بس توافق شود، ما می‌توانیم تا چهارشنبه آینده تبادل اسرا را انجام دهیم.
‌شطح گفت: من فکر نمی‌کنم این طرح عملی باشد، اما به هر حال آن را با سنیوره مطرح می‌کنم، نظرت در مورد نیروهای بین‌المللی چیست؟ بری پاسخ داد: اگر بحث نیروهای بین‌المللی را مطرح کردند، این نیروها باید در طرف دیگر مرزها یعنی در فلسطین اشغالی باشد.

شطح برای اعلام نظرات بری به سنیوره و کامل کردن بحث این نشست را ترک کرد.
سنیوره پیام‌های شطح بعد از این دیدار را دریافت کرد، او برای سخنرانی خود چارچوبی طراحی کرد که در برخی از موارد آن نظرات بری را مورد توجه قرار داد، اما به صورت کامل آنها را به کار نگرفت، او سخنرانی نیز خطاب به لبنانی‌ها انجام داد، اما در آن نسبت به آتش‌بس در کنفرانس فردا خوش‌بین نبود. فلتمن از توافقات رایس با اسرائیلی‌‌ها خبر داد در این زمان سفیر آمریکا با وجود آنکه در دیدار رایس با بری در روز گذشته حضور داشت، اما وقت ملاقات فوری با بری درخواست کرد، او در هنگام ورود به عین التینه سعی کرد تا برداشت‌های مثبت و خوبی از نشست امروز [رایس با اسرائیلی‌ها]داشته باشد. او این موارد را مطرح کرد:

- موضوع عقب‌نشینی اسرائیل از مزارع شبعا تقریبا نهایی شده است، اسرائیلی‌ها آمادگی خود را برای عقب‌نشینی اعلام کرده‌اند، ( البته این سخن تازه‌ای نبود، چرا که رایس دیروز این موضوع را به فوزی صلوخ گفته بود.)
- موضوع عقب‌نشینی حزب‌الله به شمال رود لیتانی مطرح نیست، بلکه اسرائیل می‌خواهد این حزب در منطقه مذکور خلع سلاح شود. او گفت که رایس بعد از پایان کنفرانس روم به بیروت باز خواهد گشت. بری به سخنان فلتمن گوش داد و نظری در مورد آن نداد، او تنها بر پیشنهادات خود در دیدار با رایس تاکید کرده و البته موضوعی که مورد توجه او قرار گرفته بود، این بود که اسرائیلی‌ها چطور با عقب‌نشینی از مزارع شبعا موافقت کرده‌اند، آنهم در شرایطی که برخی در داخل لبنان در مورد لبنانی بودن این سرزمین‌ها دچار تردید شده و خواستار ارجاع آن به سازمان ملل هستند.
رئیس جنبش امل بعد از فلتمن با برنار ایمیه سفیر فرانسه در لبنان دیدار کرد، به نظر می‌رسید که او نیز طرح جدیدی ندارد و مواضع سابق خود را تکرار می‌کند، مواضعی که درست است تفاوت شکلی با طرح‌های آمریکا دارد، اما در عمق با آن یکی است و اختلافی بین این دو نیست، این در حالی بود که ایمیه تلاش زیادی می‌کرد که طرح‌های خود را مستقل نشان دهد. او در مورد آمادگی لبنان برای حضور در کنفرانس روم نیز سوال کرد. ابتکار بری برای وارد کردن ایتالیا در مذاکرات صبح روز چهارشنبه و روز برگزاری کنفرانس بری از من پرسید که تغییری در مواضع ایتالیا ایجاد شده است یا نه، بویژه اینکه گابریل کیکیا تاکنون وقت ملاقاتی برای دیدار با بری نگرفته است، من به او گفتم که  چیز تازه‌ای در مواضع این کشور روی نداده و هیچ فهرستی نیز از اسامی اسرا و  جنازه‌های شهدا ارائه نشده تا ما برای تبادل اسرا آماده باشیم.
چشم‌ها متوجه کنفرانسی بود که قبل از برگزاری مشخص بود که زیر نظر و دیکته‌های رایس فعالیت خود را آغاز می‌کند و می‌خواهد به جنایات اسرائیل برای کامل کردن حمله خود به لبنان وقت کافی را بدهد.

در زمان برگزاری کنفرانس بری با هیئتی از رسانه‌های ایتالیایی دیدار کرده و طرحی را برای حل این موضوع از سوی ایتالیا ارائه کرد، وی ابراز آمادگی کرد که این طرح را در یک هفته و یا چند روز و حتی یک روز انجام دهد، این طرح شامل موارد زیر بود:

- آتش‌بس فوری

- نظارت ایتالیا بر عملیات تبادل اسرا در یک روز و ارائه ایده‌ای از تعداد اسرا و شهدایی که می‌تواند مورد تبادل قرار گیرد.

- بازگشت آوارگان

- سایر مسایل سیاسی که به صورت مثبت و با تاکید بر تمامیت ارضی دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. خودمحوری سنیوره و آغاز اختلافات داخلی در این زمان بود که سنیوره سخنرانی خود را در کنفرانس روم انجام داد، طرح سنیوره در این سخنرانی شامل موارد زیر بود:

1- آتش‌بس
2- تعهد به آزادی اسرا و بازداشتی‌های لبنانی و اسرائیلی از طریق کمیته صلیب سرخ جهانی
3- عقب‌نشینی اسرائیل به پشت خط آبی
4- بازگشت آوارگان به روستاهای خود
5- تحویل دادن نقشه‌های میدان مین
6- تسلط کامل دولت بر تمامی اراضی از طریق انتشار نیروهای مسلح مشروع که به حصر سلاح و سلطه در دست دولت لبنان بر اساس توافق طائف منجر خواهد شد.
7-  تقویت نیروهای بین‌المللی در جنوب و افزایش تعداد و تجهیزات  و گسترش مأموریت‌ها و چارچوب کاری آنها.
8- تلاش برای آتس‌بس کامل و بررسی اصلاحات احتمالی ایجاد شده در آن و بهبود بندهای آن بر حسب ضرورت. مشخص بود که سنیوره بسیاری از ملاحظات بری را مورد توجه قرار داده بود، اما برخی از آنها را نیز نادیده گرفته بود، موضوع نیروهای بین‌المللی و اینکه این نیروها باید زیر نظر سازمان ملل متحد باشند و تجهیزات و مأموریت‌های آنها در لبنان تقویت شود، یکی از این موارد بود، عدم وضوح طرح سنیوره در مورد مزارع شبعا نیز باعث ایجاد اشتباه در آن شده بود، چرا که وی در این طرح بر بازگشت ساکنان آن به روستاهای خود تاکید کرده بود، ملاحظه دیگر در مورد اصلاحات بررسی توافق آتش‌بس و اصلاح بندهای آن بود که تاکنون بررسی در میان ما در مورد آن صورت نگرفته بود.
مواضع اخیر سنیوره در کنفرانس روم پایه‌های مشکلاتی را فراهم آورد که تا حد امکان تلاش کردیم به اختلاف و شکاف در دولت منجر نشود، در عین حال نمی‌توانستیم این اختلاف را نادیده بگیریم. بری مرا مأمور کرد تا موضع خود را به رسانه‌ها اعلام کنم، من به خبرگزاری فرانسه در مورد نقاط مثبت سخنرانی سنیوره گفتم و ملاحظات خود در مورد این سخنرانی را نیز مطرح کردم، این سخنرانی همچنین با حضور بری و طلال سلمان رئیس هیئت تحریریه روزنامه السفیر نیز بررسی شد، در همین حین سید محمد حسین فضل الله از منزل عبدالله بری در بئر حسن در گفتگویی با الجزیره گفت که درگیری کنونی میان پروژه امت و پروژه تسلیم در برابر دشمن است. نتایج کنفرانس روم ناامید کننده بود
در هر حال نتایج کنفرانس روم ناامید کننده بود و در حد دعوت به فعالیت برای ایجاد آتش‌بس و نه دعوت به خود آتش‌بس متوقف شد.

بری تعبیری داشت که به صورت کامل می‌توانست مفهوم ما را از این کنفرانس برساند، وی می‌گفت،با وجودی که تمام راهها به روم ختم می‌شد، اما الان روم در واشنگتن است، واقعیت نیز این بود که بیشتر عرب‌هایی که در این کنفرانس نیز حضور داشتند گرچه به ظاهر از آتش‌بس حمایت می‌کردند، اما در نهان نمی‌خواستند این جنک تا از بین رفتن مقاومت و ایجاد موازنه‌ای جدید در منطقه تمام شود.
صبح روز پنج‌شنبه 27 ژوئن به سفارت ایران در لبنان رفتم، در آنجا با یک مسئول ایرانی دیدار کردم، او می‌گفت که تحرکات در قبال عربستان سعودی ادامه دارد و اطلاعات جاسوسی از سوی یکی از کشورهای آفریقایی که با اطلاعات آمریکا نیز همخوانی دارد، نشان می‌دهد که طرح برای تغییر اوضاع منطقه از یک سال قبل آغاز شده است.
وی همچنین افزود که هیئتی فرانسوی از سوی ژاک شیراک خارج از برنامه به بیروت رسیده است، اعضای آن تاکید کرده‌اند که برنامه مورد ارائه آنها با طرح نبیه بری توافق دارد و اول بر آتش‌بس میان طرفین تاکید می‌کند، آنها البته گفته‌اند که تصمیم اسرائیلی‌ها در دست رایس است و باید منتظر بازگشت وی به بیروت شد، مشکل این بود که موضع اسرائیل در قبال ادامه جنگ در ابهام بود و معلوم نبود این رژیم تا کی می‌خواهد به عملیات خود ادامه دهد.

این مسئول ایرانی همچنین تاکید کرد که رایس در دیدار خود با نیروهای 14 مارس از آنها خواسته است تا نیروهای بین‌المللی در تمامی نقاط حساس نظیر فرودگاه بیروت و بندر بیروت و تمامی مرزهای زمینی مستقر شوند. ایتالیا با تحریک بری وارد مذاکرات شد در همین روز بری با سفیر ایتالیا نیز دیداری داشت، این دیدار به درخواست سفیر  به صورت فوری انجام شد، دیدار در شرایطی بود که درگیری‌های سختی در محور بنت جبیل در حال انجام بود که پیروزی‌های مهمی برای مقاومت و شکست سختی برای گردان‌های ویژه اسرائیل رقم خورده بود.

بری صحبت خود با کیکیا را آغاز کرد، او از نقش مثبت ایتالیا در سال 1983 و خدمات این کشور در راستای تاسیس بیمارستان مجانی در لبنان سخن گفت، او گفت که ایتالیا تنها کشوری است که در آن زمان در مقابل لبنان نایستاد، وی گفت که این طرح خدمت بزرگی به هر دو طرف می‌کند، چرا که نقش مهمی به ایتالیا در بهبود اوضاع کنونی می‌دهد، بری طرح تبادل اسرا را به سفیر ایتالیا شرح داد  تا در صورت توافق دو طرف در مورد آتش بس به اجرا گذاشته شود:

- فرود دو هواپیمای ایتالیایی در بیروت و تل‌آویو
- پرواز هواپیمای موجود در تل‌آویو با اسرای لبنانی به سوی قبرس و به محض ورود این هواپیما به قبرس اسرا در اختیار من قرار خواهد گرفت.
- هنگامی که اسرا از قبرس به سوی لبنان حرکت کردند، اسرا در مقر سفارت ایتالیا در مرکز بیروت خواهند بود.
- هنگامی که اسرای لبنانی به فرودگاه بیروت رسیدند، اسرای اسرائیلی به هواپیمای ایتالیایی سوار شده و به اسرائیل خواهند رفت. سفیر ایتالیا چیزهایی را که شنیده بود نوشت تا آنها را به دولت خود ارائه دهد. بازدید از جبهه های جنوب علی حسن خلیل می‌نویسد: بری از گروهی خواست تا برای بازدید از جبهه‌های جنوب و اطلاع از اوضاع کنونی جبهه‌ها و تماس با فرماندهان میدانی به این مناطق بروند، ‌من دوست داشتم با آنها بروم، اما به بری اطلاع ندادم، چرا که می‌دانستم وی قبول نخواهد کرد، ‌این موضوع هنگامی آشکار شد که وقتی متوجه رفتن من شد، خشمگین شده و از من خواست که فورا برگردم و اوضاع تشکیل جلسه بعد از ظهر کابینه را پیگیری کنم. اما ما به همراه علی بزی نماینده پارلمان و گروهی دیگر به صیدا رسیده بودیم، مسیر به علت موشک‌باران نوار ساحلی از یک راه طولانی در کوهستان‌ها بود، مسیری که به علت موشک‌باران اسرائیل با ماجراجویی هم همراه بود، ‌از مجروحان در بیمارستان حمود بازدید کردیم و از جوانان منطقه حاره حریک نیز مطمئن شدیم، همچنین با بهیه الحریری نیز در منزلش در مجدلیون دیدار کردیم و بعد به دفتر اسامه سعد نماینده پارلمان رفتیم. مشاجرات وزرا در مورد خودمحوری سنیوره در روم در راه بری از من خواست تا با وزرا صحبت کنم تا آنها ملاحظات خود را در امور سخنرانی بدون توافق سنیوره اعلام کنند، من در آن زمان با الحاج حسین الخلیل صحبت کردم، در خلال نشست نیز تماس‌های زیادی بین وزرا برگزار شد. آنها مواضع خود را با محمد فنیش در زمینه رد درخواست سنیوره برای رأی‌گیری در مورد تایید یا رد سخنرانی وی در کنفرانس روم اعلام کردند، چرا که از سویی این سخنرانی مورد توافق قرار نگرفته بود و از سوی دیگر اصلا در دستور کار نشست نبود، در این زمان امیل لحود صحبت‌های خود را آغاز کرد،‌ او خواستار محافظت از وحدت دولت شد، چرا که جنگ هنوز ادامه دارد، ما ملاحظات خود را در مورد نقاط اختلافی نوشتیم و توافق کردیم که هر موضوع اجرایی بعد از این باید برای تصویب به شورای وزیران ارجاع داده شود، به این ترتیب به صورت همزمان از اختلاف و رأی‌گیری موضوع در شورای وزیران جلوگیری کردیم. طرح جدید بری برای حضور مجدد رایس در بیروت در ساعت 7 با حاج حسین و یکی از شخصیت‌های مهم در عین‌التینه دیدار کردیم، بری ماجرای دیدار خود با سفیر ایتالیا را شرح داد و گفت که ضمانت این طرح در کمیته‌ای است که از کشورهای مختلف تشکیل شده که با ایران و سوریه در بررسی موضوعات غیر از آتش بس و تبادل اسرا همکاری دارند. بررسی‌ها به موضوع بازگشت رایس به لبنان هم رسید، به این ترتیب ما باید طرح‌های مشخصی را آماده می‌کردیم، بری سخنان خود را با ارائه طرح دیگری ادامه داد که عبارت بود از:

1- آتش بس
2- تبادل اسرا و جنازه‌های شهدا
3- بازگشت مهاجران
4- نقشه‌های میدان مین
5- رد نیروهای بین المللی. او البته توضیح داد که مخالف افزایش تعداد نیروهای فوق‌العاده بین‌المللی بر اساس مأموریت‌های کنونی خود در لبنان نیست.
6- مانعی برای تقویت حضور ارتش لبنان در جنوب که الان هم وجود دارد، نیست.
7-  در مورد نیروهای چند ملیتی نیز در صورت انتشار باید در طرف اسرائیلی مستقر شوند، نه در دو طرف.
8- آزاد سازی مزارع شبعا و بلندیهای کفرشوبا و اجازه به اهالی آن برای بازگشت به سرزمین خود.
9- موضوعی که بری آن را برای مانور طرح کرد، این بود که وی درخواست غرامت از اسرائیل به علت این جنگ را داشت. او تاکید کرد که این راه حل در دو مرحله صورت می‌گیرد. حاج حسین پرسید: آیا در مرحله دوم نیز ترتیب امور رعایت میشود؟ بری گفت: مهم نیست چرا که یونیفل الان در لبنان حضور دارد و ارتش نیز در جنوب مستقر است، پیشنهاد من مشخص است و آن این است که اصلاحاتی در مأموریت ‌یونیفل در لبنان صورت نگیرد، اگر آنها تجربه کوزوو را مثال بزنند، من می‌گویم که در  کوزوو درگیری‌های عرقی و طایفه‌ای ایجاد شده بود، اما در لبنان عملیات آزاد سازی سرزمین‌های اشغالی مطرح است.
بری افزود که سنیوره به وی گفته است که برای قرار دادن این نیروها تحت امر سازمان ملل مبارزه خواهد کرد و می‌خواهد مأموریت‌های آنها را نیز گسترش دهد، چرا که این طرح از سوی ناتو مطرح شده و ژاک شیراک نیز وی را در این راه همراهی خواهد کرد. بری در واکنش به این سخنان گفت که با وجود این، مشکل باقی خواهد ماند.
بری خواستار این شد که این طرح‌ها مورد دقت نظر قرار گرفته و دیدار دیگری انجام شود، چرا که در لحظه‌ای تاریخی قرار داریم.
بعد از آن نبیه بری از طرح علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در مورد برگزاری کنفرانس پارلمان‌های اسلامی برای اعلام همبستگی با لبنان سخن گفته و گفت که وی پیشنهاد کرده این کنفرانس در ریاض برگزار شود؛ ‌با وجود اینکه می‌داند که چنین کنفرانس‌هایی بی‌فایده است.

ادامه دارد...
انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900705000209

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic