یکشنبه 10 مهر 1390

مساعدت مشروط مجلس با دولت برای افزایش ظرفیت دکتری

• نوشته شده توسط: ramin h

حیدری به فارس خبر داد:
مساعدت مشروط مجلس با دولت برای افزایش ظرفیت دکتری

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: به عنوان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این قول را داده‌ایم تا با حداکثر توان مشارکت کنیم و از طریق قانون، اعتبار لازم برای افزایش ظرفیت دوره دکتری را فراهم کنیم.

خبرگزاری فارس: مساعدت مشروط مجلس با دولت برای افزایش ظرفیت دکتری

نورالله حیدری دستنایی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا خبر قول مساعد و کمک کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به دانشگاه‌ها برای جذب 10 هزار دانشجوی دکترای درست است؟ گفت: اتفاقاً بحث در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عکس این موضوع بوده است.

وی افزود: دولت تصمیم دارد ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی را 2 برابر کند که چند جلسه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره افزایش پذیرش دوره‌های تحصیلات تکمیلی برگزار شد.

حیدری خاطرنشان کرد: در این جلسات بحث این بود که دولت با کدام آمادگی قصد دارد ظرفیت پذیرش دوره‌های تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد؟

این نماینده مجلس با بیان اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  اعلام نکرده مجوز این افزایش را صادر می‌کند، تصریح کرد: در نشست‌هایی که اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با نمایندگان دولت برگزار کردند، قرار شد این بحث بررسی شود و به صورت رشته‌ای و استانی اگر امکان افزایش ظرفیت وجود دارد به این کار اقدام کنند.

نماینده مردم اردل و فارسان در مجلس با بیان اینکه برای افزایش ظرفیت دوره تحصیلات تکمیلی نیاز به اعضای هیئت علمی به اندازه کافی، فضای فیزیکی و محتوای مناسب منابع درسی است، گفت: باید استاندارد مورد نیاز برای برگزاری دوره دکتری فراهم باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: اکنون در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد شاهدیم که برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها استاندار لازم را ندارند و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز مرتباً پیگیر این موضوع بوده و تذکر می‌دهد.

وی افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان یک دیده‌بان عمل می‌کند تا رشته‌ها و دانشگاه‌ها در تراز استاندارد موردنظر حرکت کنند.

حیدری با بیان اینکه اگر افزایش ظرفیت دوره تحصیلات تکمیلی بدون ضابطه باشد، کیفیت فدا شده و با یک تهدید جدی مواجه خواهیم بود، اظهار داشت: موضع کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره علم مدارانه و توجه لازم به کیفیت دانشگاه‌‌هاست.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما مدعی بوده‌ایم و معتقد هستیم که حداقل استانداردها برای رشته‌های مختلف دوره دکتری باید فراهم شود و آن موقع به جای افزایش دو برابری می‌شود 3 برابر ظرفیت‌ها را اضافه کرد.

حیدری در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس قول مساعدت برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری را به دولت داده است، گفت: حرفی نیست در این خصوص مجلس قول می‌دهد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مخالف افزایش ظرفیت دوره دکتری نیست بلکه مخالف این افزایش بدون ضابطه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به عنوان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این قول را داده‌ایم تا با حداکثر توان مشارکت کنیم و از طریق قانون اعتبار لازم برای افزایش ظرفیت دوره دکتری را فراهم کنیم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900710000309

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic