پنجشنبه 14 مهر 1390

نیاز به 20 هزار دامپزشک برای مدیریت صحیح بر ۸۵ میلیون دام کشور

• نوشته شده توسط: ramin h

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح کرد
نیاز به 20 هزار دامپزشک برای مدیریت صحیح بر ۸۵ میلیون دام کشور

خبرگزاری فارس: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: میلیون راس دام در کشور وجود دارد و در صورتی که به دامداری‌های صنعتی تبدیل شوند و مدیریت صحیحی بر آنها اعمال شود نیازمند 20 هزار دامپزشک است.

خبرگزاری فارس: نیاز به 20 هزار دامپزشک برای مدیریت صحیح بر ۸۵ میلیون دام کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سیدشهاب‌الدین صدر در همایشی به مناسبت روز ملی دامپزشکی گفت: امروزه رشته دامپزشکی در کشور جا نیفتاده و با فرض اینکه تنها و برای مداوای بیماریهای دام است نگاه سطحی به این بخش دارند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: طی دهه گذشته در تمام دنیا بهداشت و پیشگیری بر درمان ارجعیت دارد، به همین دلیل در کشور ما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح است.
صدر گفت: سرمایه‌گذاری در بخش سلامت به هیچ عنوان هزینه‌بر محسوب نمی‌شود،بلکه پایه‌های سلامتی و ارتقا جامعه را محکم می‌کند.
صدر گفت: سلامتی از امور زیربنایی در کشور است زیرا هر توسعه‌ای نیازمند انسانهای سالم است و برای ارتقا سلامتی هم همه نهادهای مرتبط باید تلاش کنند.
وی افزود: یکی از موارد مربوط به سلامتی بهداشت مواد غذایی است و هر چقدر در این زمینه برنامه‌ریزی، تلاش و نظارت بیشتری شود، سلامتی در جامعه را رقم می‌زند.
صدر افزود: اجرای برنامه‌های مصوب دولت نیز می‌تواند در ارتقای سلامتی جامعه موثر باشد.
وی تصریح کرد: در برنامه چهارم توسعه شورای عالی سلامت متشکل از 12 وزارتخانه و 2 سازمان تشکیل شد و مفهوم آن این است که برای سلامتی فعالیت‌های بین‌بخشی لازم است.
وی افزود: در صورتی که وزارتخانه‌های دیگر در افزایش سلامتی جامعه سهیم نباشند، یک وزارتخانه مسئول نمی‌تواند کاری از پیش نمی‌تواند ببرد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هزار و 700 عامل بیماری‌زا در کشور وجود دارد که 800 عامل آن بیماری مشترک بین انسان و دام ایجاد می‌کند،بنابراین توجه به بیماریهای مشترک باید جزو برنامه‌های اصلی دولت باشد.
صدر گفت: از 6 میلیارد جمعیت دنیا یک میلیارد نفر گرسنه هستند. 64 درصد تنها در کشورهای آسیایی و آفریقایی ساکن هستند و بخش عمده مواد غذایی آنها از دام، طیور و آبزیان تامین می‌شود.
صدر خاطرنشان کرد: جامعه دامپزشکان کشور در صورتی که مدیریت کافی باشد، می‌تواند سهم بسیار بزرگی در تامین امنیت غذایی و سلامتی جامعه داشته باشند.
وی با بیان اینکه 12 هزار و 500 دکترای دامپزشکی در کشور وجود دارد،گفت: وجود 4 میلیون راس دام در دامداری‌های صنعتی نشان‌دهنده آن است که بخش زیادی از این دامپزشکان بیکار هستند.
وی افزود: 85 میلیون راس دام در کشور وجود دارد و در صورتی که به دامداری‌های صنعتی تبدیل شوند و مدیریت صحیحی بر آنها اعمال شود نیازمند 20 هزار دامپزشک است.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900714000261

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات