پنجشنبه 14 مهر 1390

روسیه به جادوی ناتو درباره نجات هزاران نفر در لیبی اعتقادی ندارد

• نوشته شده توسط: ramin h

لاوروف:
روسیه به جادوی ناتو درباره نجات هزاران نفر در لیبی اعتقادی ندارد

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور به تبلیغات در این مورد که عملیات نظامی ناتو در لیبی توانسته جان تعداد زیادی از مردم این کشور را نجات دهد، اعتقادی نداشته و آن را توجیهی برای این اقدامات می‌داند.

خبرگزاری فارس: روسیه به جادوی ناتو درباره نجات هزاران نفر در لیبی اعتقادی ندارد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز، پنج شنبه در پایان مذاکرات خود با "محمدعلی یوسف" وزیر خارجه جیبوتی اعلام کرد که مقامات مسکو معتقدند که «جادوی» ناتو که در پایتخت‌های کشورهای اروپایی پراکنده شده، مبنی بر اینکه عملیات نظامی در لیبی توانسته جان تعداد بسیار زیادی از مردم لیبی را نجات دهد، تنها تلاشی برای توجیه این اقدامات است.
 
لاوروف تاکید کرد: ما به این جادو که در پایتخت‌های کشورهای عضو ناتو پراکنده شده، در این خصوص که عملیات نظامی ناتو در لیبی جان هزاران نفر از مردم این کشور را نجات داده اعتقادی نداریم و این مسئله را تنها تلاشی برای توجیه و خوشایند نشان دادن این اقدامات ارزیابی می‌کنیم.
 
 وزیر خارجه روسیه یادآور شد: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد لیبی خواستار انجام اقداماتی در جهت دفاع از مردم غیرنظامی لیبی شده بود، در حالیکه آنچه در جریان عملیات نظامی ناتو در این کشور رخ داد، دقیقا برعکس بود و تعداد زیادی از مردم بی‌گناه در جریان حملات هوایی نیروهای ناتو کشته شدند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: مسلما اقدامات خشونت باری که از سوی رهبران سابق لیبی علیه مردم غیرنظامی این کشور صورت گرفت، غیرقابل قبول است، ولی با خشونت و ظلم باید صادقانه مبارزه کرد و نباید از راه غیرقانونی و با نقض ضوابط بین المللی رژیم خودکامه را از میان برداشت، بخصوص آنکه در مراحل اولیه بحران این امکان وجود داشت تا از ادامه خونریزی‌ها اجتناب ورزید و طرفین را به میز مذاکره سوق داد.
 
لاوروف یادآور شد: با کمال تاسف سایر اعضای جامعه بین الملل  و قبل از همه شرکای غربی ما از ابتکارعمل‌ها در این زمینه حمایت نکردند و راه حمایت از یک طرف مناقشه داخلی در لیبی را در پیش گرفتند که برخلاف اصل میانجی‌گری برای حل مشکلات است و در نتیجه اقدامات آنها نیز تعداد قربانیان در میان مردم غیرنظامی لیبی افزایش هم پیدا کرد.
 
وی مواضع مسکو در این خصوص را اینگونه توضیح داد: روسیه خواستار آن است که همه مناقشات باید بر اساس حقوق بین الملل و این اصل در منشور سازمان ملل متحد مبنی بر عدم بکارگیری توان نظامی در چنین مواردی حل و فصل شوند، چرا که تنها در دفاع از خود است که این حق در نظر گرفته شده تا از توان نظامی استفاده شود.  
 
انتهای پیام/آ.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900714000376

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات