دوشنبه 18 مهر 1390

ایجاد شورای راهبری پروژه‌های بزرگ با دستور وزیرنفت/ورود کنسرسیوم‌های بخش‌خصوصی

• نوشته شده توسط: ramin h

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت خبر داد:
ایجاد شورای راهبری پروژه‌های بزرگ با دستور وزیرنفت/ورود کنسرسیوم‌های بخش‌خصوصی

خبرگزاری فارس: رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی از ایجاد شورای راهبری اجرای پروژه‌های بزرگ صنعت نفت با دستور وزیر نفت خبر داد و گفت: تشکیل کنسرسیوم هایی از چندین شرکت را برای اجرای توسعه میادین یا پروژه‌های نفتی در دستور کار داریم.

خبرگزاری فارس: ایجاد شورای راهبری پروژه‌های بزرگ با دستور وزیرنفت/ورود کنسرسیوم‌های بخش‌خصوصی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، ترابی رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی در یک نشست خبری در محل این انجمن اظهار داشت: بخش مربوط به نفت، گاز و پتروشیمی در دومین همایش صنعت احداث توسط انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی اجرا خواهد شد.
وی افزود: بعد از جلسه با وزیر نفت نشستی با تشکل‌های مرتبط با حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و شرکت‌های بزرگ دولتی و غیر دولتی در این رابطه تشکیل و دستور ایجاد شورای راهبری اجرای پروژه‌های بزرگ صنعت نفت توسط وزیر نفت صادر شد که خود وزیر ریاست این شورا را بر عهده دارد و قرار است این شورا برای رفع موانع در این حوزه جلسات خود را به طور منظم ارائه دهد.
وی افزود: مشکلات مربوط به خرید از خارج و تحریم‌ها همواره برای پیمانکاران وجود دارد اما شرکت‌های خصوصی با تقویت موضوع ساخت داخل در صدد هستند عمده تجهیزاتی که قابل ساخت در کشور است را در ایران بسازند و در مورد واردات تجهیزات نیز از کمک انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت استفاده کند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص نحوه تأمین مالی پروژه‌ها توسط پیمانکاران اظهار داشت: تقاضا داشتیم در تأمین منابع داخلی از بیع متقابل و فاینانس استفاده کنیم که این تقاضا را با وزیر مطرح کردیم و امیدواریم ممکن شود.
ترابی اضافه کرد: قانون استفاده LC ریالی وجود دارد و ظاهرا انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در این رابطه موفقیت‌هایی داشته است، اما در رابطه با پروژه‌های اجرایی استفاده از این LC ها انجام نمی‌شود که امیدواریم در آینده استفاده از آنها رایج شود؛ البته کارفرماهای دولتی و خصوصی نیز برای تأمین منابع از طریق LC ریالی مشکلاتی دارند.
رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه اظهار داشت: توسعه فاز یک و دو میدان نفتی دارخوین توسط شرکت انی ایتالیا انجام شد و فاز 3 با حمایت وزیر محترم نفت به یک کنسرسیوم ایرانی ارجاع داده شده است و امیدواریم این پروژه مقدمه‌ای برای ورود شرکت‌های داخلی به توسعه میادین نفت و گاز باشد.
ترابی در پاسخ به پرسش فارس درخصوص وجود انحصار در گریدها و انتخاب پیمانکاران گفت: کارفرما طبعا زمانی که برای اجرای پروژه سرمایه‌گذاری می‌کند زمان، کیفیت و هزینه اجرا برای آن مطرح است و در نتیجه عقل اقتصادی حکم می‌کند مناسب‌ترین شرکت‌ها را انتخاب کند.
وی تأکید کرد: بخش خصوصی قطعا بهترین‌ها را انتخاب می‌کند و بخش دولتی نیز در انتخاب پیمانکار تابع قوانین دولتی است.
وی در ادامه اظهار داشت: تلاش دولت و مسئولین در حمایت از فعالیت شرکت‌های داخلی است، اما مشکل اصلی در برابر این شرکت‌ها تأمین منابع مالی است.
ترابی گفت: تشکیل کنسرسیوم هایی از چندین شرکت را برای اجرای توسعه میادین یا پروژه‌های نفتی در دستور کار داریم و در اولین فرصت تشکیل این کنسرسیوم‌ها را با وزیر نفت در میان خواهیم گذاشت.
وی افزود: برای تأمین مالی تکیه ما بر توان داخلی و بانک‌های داخلی و حتی منابع صندوق توسعه ملی است که امیدواریم وزارت نفت ما را برای استفاده از منابع این صندوق معرفی کند.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900718000840

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات