تبلیغات
روزنامه - برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مانع رشد اندیشه‌های انحرافی شده است
پنجشنبه 28 مهر 1390

برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مانع رشد اندیشه‌های انحرافی شده است

• نوشته شده توسط: ramin h

دارا در گفت‌و گو با فارس:
برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مانع رشد اندیشه‌های انحرافی شده است

خبرگزاری فارس: مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در زمینه وهابیت، عرفان‌های کاذب و شبهات اعتقادی دانشجویان، زمینه عدم گرایش به اندیشه‌های ضد دینی را فراهم کرده است.

خبرگزاری فارس: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مانع رشد اندیشه‌های انحرافی شده است

جلیل دارا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص وجود برخی گروه‌های فعال جهت ترویج افکار ضاله وهابیت، شیطان پرستی و گروهای‌ تبلیغ کننده عرفان‌های کاذب در دانشگاه‌ها اظهار داشت: برای مقابله با این گروه‌ها، نخست کمیته‌هایی را تشکیل داده‌ایم تا به رصد فعالیت جریان‌های موجود در فضای جامعه بپردازند تا اگر آسیبی از سوی این گروه‌ها بر افکار دانشجویان در سطح دانشگاه مشاهده شد، پیگیری‌های لازم صورت ‌گیرد.

وی اضافه کرد: برنامه‌های مقابله با جریان‌های انحرافی در دانشگاه‌ها، به صورت ایجابی است چرا که معتقدیم با ارائه عرفان اسلامی در دانشگاه‌ها فضای رشد از عرفان‌های کاذب گرفته شود.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از جمله ابزار‌های موجود در زمینه روشنگری در فضای دانشگاه که از آن استفاده می‌کنیم، معرفی کتاب‌ها و شخصیت‌های شاخص عرفان اسلامی هستند تا دانشجویان با این شناخت به سوی عرفان‌های کاذب و اندیشه‌های انحرافی گرایش پیدا نکنند که در این زمینه معاونت فرهنگی وزارت علوم، کتاب‌هایی را در خصوص شناخت و مقابله با اندیشه‌های شیطان پرستی و عرفان‌‌های کاذب تألیف کرده و در اختیار دانشجویان قرار داده است.

دارا عنوان کرد: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در زمینه وهابیت، عرفان‌های کاذب و شبهات اعتقادی برای دانشجویان، زمینه عدم گرایش به اندیشه‌های ضد دینی را فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: در دانشگاه‌ها فضای گرایش به گروه‌های وهابی و شیطان‌پرستی وجود ندارد و بحث تقابل موجود در سطح دانشگاه به دلیل شرایط عمومی جامعه است چرا که در محیط دانشگاه جهت پیشگیری از این‌گونه افکار انحرافی، شناسایی صورت می‌گیرد و با اقدامات به‌موقع از بروز این افکار جلوگیری به عمل می‌آید.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار داشت: اگر به دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه اطلاع‌رسانی مناسبی در خصوص مسائل اعتقادی نداشه باشیم، مسلماً ذهنشان به سمت افکار انحرافی گرایش پیدا ‌می‌کند؛ تلاش مسئولان در دانشگاه‌ها، تقویت ایمان، عقیده و باورهای‌ دینی دانشجویان است که با اعزام سخنران‌‌های آموزش دیده به محیط‌های دانشجویی این فضای روشنگری را ایجاد کرده‌ایم.

دارا گفت: تدوین بولتن‌ها، نشریات و کتاب‌های متنوع در پژوهشکده مطالعات فرهنگی با موضوع رفع شبهات دینی تدوین شده است و کمیته همبستگی و هویت ملی مسئول بررسی شبهات و پاسخ‌گویی به آن‌ها در سطح دانشگاه‌هاست.

وی وجود گروه‌های فعال جهت انحراف افکار دانشجویان را در سطحی وسیع ندانست و بیان کرد: در سطح جامعه برداشت می‌شود که وهابیت در دانشگاه‌ها دارای جای ‌پای وسیعی است که این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و تعداد اندکی هم که به فرض وجود داشته باشند، آمار مشخصی از آن در دست نیست تا بگوییم چه تعداد از دانشجویان به این گروه‌ها و جریان‌ها گرایش پیدا کرده‌اند؛ در دانشگاه‌ها با گروه‌های وهابیت در صورت حضور و فعالیت تبلیغاتی برخورد مناسب می‌کنیم.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: با افرادی که افکار دانشجویان را تحت ‌تأثیر اندیشه‌های انحرافی قرار دهند، برخورد می‌شود؛ هر چند تلاش بر این است تا در دانشگاه فضایی ایجاد شود که دانشجویان بتوانند مذهب تشیع را جامع و کامل دریافت کنند که خود مانعی برای شکل‌گیری تفکرات انحرافی خواهد بود.

دارا در پایان خاطرنشان کرد: با دریافت کامل دین اسلام و مذهب تشیع، دانشجویان به افکار انحرافی گرایش پیدا نخواهند کرد همچنین آموزش و پرورش نیز تکالیفی بر عهده دارد مانند اینکه دانش‌آموزانی که به فضای دانشگاه تحویل می‌‌دهد را نسبت به محیط دانشگاه خالی الذهن رهسپار نکند؛ مسئولان فرهنگی دانشگاه‌ها از هنگام ورود دانشجویان برنامه‌های ویژه‌ای را جهت افزایش بصیرت و آگاهی‌اندیشی در دانشجویان انجام می‌دهند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900727000521

نظرات()