دوشنبه 2 آبان 1390

سازمان ملل در مأموریت 66 ساله خود ناموفق بوده است

• نوشته شده توسط: ramin h

تحلیل روزنامه پاکستانی به مناسبت روز جهانی سازمان ملل:
سازمان ملل در مأموریت 66 ساله خود ناموفق بوده است

خبرگزاری فارس: روز جهانی سازمان ملل متحد امروز در حالی برگزار می‌شود که گزارش‌ها نشان‌دهنده عدم کارآیی این سازمان در طول دوران 66 ساله فعالیت آن بوده است.

خبرگزاری فارس: سازمان ملل در مأموریت 66 ساله خود ناموفق بوده است

به گزارش فارس، سازمان ملل باوجود گذشت 66 سال از زمان آغاز فعالیت خود هنوز نتوانسته است امنیت و آرامش را برای کشورهای جهان به ارمغان آورد.

روزنامه "جنگ" پاکستان در این‌باره می‌نویسد: این سازمان امروز روز جهانی خود را در حالی برگزار می‌‌کند که هدف از آن یادآوری سیاست‌های این سازمان در قبال حل و فصل منازعات بین‌المللی، تأمین حقوق اساسی، برقراری عدالت و نگهداری بهداشت و تسهیلات سواد آموزی است.

اما بعد از گذشتن 66 سال این سازمان هنوز نتوانسته به اهداف مزبور دست پیدا کند و برقراری آرامش در جهان هنوز موضوعی است که جهانیان آن را در خواب می‌بینند.

به گزارش این روزنامه، این سازمان نتوانسته در مناطق مختلف جهان از جمله فلسطین، افغانستان، پاکستان،کشمیر و عراق آرامش را برقرار کند که بر اثر آن مردم این مناطق نه فقط با مشکلات گوناگون دست‌ به ‌گریبان هستند بلکه از ایفای نقش مفید در جامعه جهانی نیز ناتوان شده‌اند.

یکی دیگر از اهداف مهم این سازمان خاتمه دادن به دیکتاتوری و برقراری دموکراسی در جهان بوده است که آمارهای این حوزه نیز نشان می‌دهد 36 درصد مردم زیر سلطه نظام دیکتاتوری زندگی می‌کنند که بر اثر آن سیستم دموکراتیک در جهان به‌هم‌خورده است.

البته خود کشورهای جهان بویژه کشورهای عربی نیز توانسته‌اند علیه دسیسه‌ها و توطئه‌های استعماری قیام کنند اما باز هم این سازمان نتوانسته از این تلاش‌ها و مبارزات حمایت کند.

شایان ذکر است که 120 هزار نفر نظامی و غیر نظامی از 114 کشور در مناطق مختلف جهان، در تلاش برای حل 15 نزاع و درگیری در سطح جهان هستند.

سازمان ملل همچنین نتوانسته قطعنامه‌های خود درباره حل و فصل مسائل فلسطین و کشمیر را به مرحله اجرا درآورده و تروریسم دولتی در این 2 منطقه همچنان ادامه دارد.

این منبع می‌افزاید، آمار نشان می‌دهد که سازمان ملل در ریشه کن ساختن فقر نیز ناکام شده است و طبق این آمار 20 درصد مردم جهان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

درد و رنج کودکان جهان نیز همچنان ادامه داشته و در بعضی از مناطق جهان کودکان هنوز به فروش می‌رسند.

همچنین به‌رغم هشدارهای این سازمان، مردم 22 کشور جهان همچنان با بیماری سل دست و پنجه نرم می‌کنند.

ناکامی جامعه انسانی در پیشگیری از آغاز جنگ جهانی دوم، این باور را تقویت کرد که ایجاد یک نظام همکاری بین المللی کارآمد، می‌تواند در حفظ جهان در برابر جنگ مؤثر باشد. 
بر همین اساس سرانجام در کنفرانسی که در سال 1945 در سانفرانسیسکو برگزار شد، 151 کشور پیش‌نویس منشور ملل متحد را تدوین کردند و سازمان ملل متحد کار خود را به صورت رسمی از 24 اکتبر 1945 آغاز کرد.

با این حال پس از گذشت 66 سال از آغاز به کار سازمان ملل، این سازمان نتوانست به اهداف تعیین شده خود دست پیدا کند و امروز به ابزاری برای اجرای سیاست‌های استعماری کشورهای سلطه‌گر تبدیل شده است.

انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900802000445

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات