دوشنبه 2 آبان 1390

مخالفت 55 درصدی شهروندان نروژی با عضویت در اروپای واحد

• نوشته شده توسط: ramin h

مخالفت 55 درصدی شهروندان نروژی با عضویت در اروپای واحد

خبرگزاری فارس: تشدید بحران اقتصادی اروپا منجر به فاصله گیری جدی شهروندان نروژی از اتحادیه اروپا شده است، در این میان شهروندان نروژی نه تنها عضویت در منطقه یورو را نپذیرفته‌اند بلکه عضویت در اروپای واحد را نیز مورد تایید قرار نداده‌اند.

خبرگزاری فارس: مخالفت 55 درصدی شهروندان نروژی با عضویت در اروپای واحد

به گزارش فارس، آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در نروژ که توسط شبکه تلویزیونی "ان.آر.کی" منتشر شده است نشان می دهد که 55 درصد از شهروندان این کشور با عضویت در اروپای واحد مخالف هستند.
این در حالیست که 12 درصد از شهروندان نروژی نیز اعلام کرده اند تصمیم در این خصوص نگرفته اند. بنابر این فقط 37 درصد شهروندان نروژی عضویت در اروپای واحد را می پذیرند.

* سیاستمداران نروژی در صورت اصرار برای عضویت در اروپای واحد از گردونه قدرت حذف می‌شوند

روزنامه نروژی Klassekampen با استناد به این نظرسنجی تاکید می کند که مخالفت نروژی‌ها با عضویت در اروپای واحد 4 است که به صورت گزینه ای ثابت باقی مانده است. به عبارت بهتر، جابه جایی میان دولت‌ها در نروژ نیز نتوانسته است مانع از تداوم این مخالفت عمومی شود.
"شل ماگنه بوندویک"نخست وزیر قبلی و "ینس استلوتنبرگ" نخست وزیر فعلی نروژ در اقناع شهروندان نروژی در خصوص بازی زیر چتر اروپای واحد ناکام مانده اند و این خود نشان می دهد که مخالفت با عضویت در اروپای واحد امری نهادینه شده در جامعه امروز نروژ محسوب می شود.
شهروندان نروژی، فارغ از تعلق خاطر سیاسی به هر یک از احزاب این کشور عضویت در اروپای واحد و متعاقبا منطقه یورو را خطوط قرمز سیاستمداران خود می دانند. سیاستمداران نروژی نیز به خوبی می دانند که در صورت اصرار بر این موارد به طور خودکار از گردونه قدرت در کشورشان حذف خواهند شد.

* نقش ساختار اقتصادی نروژ در مخالفت با اروپای واحد

یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به فاصله گیری شهروندان نروژی از اروپای واحد شده است، ساختار اقتصادی و رفاهی موجود در این کشور است. نروژی‌ها نمی‌توانند موقعیت برتر اقتصادی خود را نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی نادیده انگارند.
نروژ به لحاظ سیاسی ظاهری آرام و بدون تنش دارد. تعریف سبدهای خانوار، بیمه و امکانات رفاهی در این کشورها حکم چرخه های تضمین کننده حیات دولت‌های وقت را دارند. درآمد حاصل از نفت و منابع طبیعی نیز این چرخه ها را به صورت مستقیم تقویت می کند.
شهروندان نروژی به خوبی می دانند که عضویت در اروپای واحد به طور طبیعی این چرخه را بر هم خواهد ریخت. از سوی دیگر، هیچ یک از سیاستمداران نروژی جرات ندارد به مردم این کشور در خصوص ثابت ماندن این چرخه رفاهی در صورت عضویت در اروپای واحد تضمین دهد زیرا این تضمین به هیچ عنوان از سوی شهروندان نروژی و حتی بسیاری از سیاستمداران این کشور پذیرفته نخواهد شد.
شهروندان نروژی معتقدند که عضویت در اروپای واحد می تواند به طور طبیعی بحران‌های اقتصادی بیشتری را در این کشور تولید کند زیرا نروژ نیز ناچار خواهد بود زیر بار یک سری تعهدات اقتصادی رفته و حتی سیاستهایی نظیر صرفه جویی اقتصادی را همگام با برخی کشورهای اروپایی دیگر اجرا کند.
 
*  اقتصاد نروژ ضربه‌ناپذیر نیست

با این حال سال گذشته میلادی، "سوین یدرم "، رئیس بانک مرکزی نروژ نسبت به اینکه مردم این کشور خود را در برابر بحران اقتصادی بیمه شده و امن می‌دانند ابزار نگرانی کرده است. مقامات اقتصادی ارشد نروژی معتقدند که  بحران اقتصادی بر حوزه‌های مختلفی مانند رانندگی و حمل و نقل و صادرات و ... تاثیرگذار است و مردم نروژ نمی‌توانند انتظار داشته باشند که همه این پیامدهای بحران اقتصادی توسط مدیران آنها مهار شود.
بر این اساس اقتصاد نروژ ضربه‌ناپذیر نیست و باید این باور را که بحران‌های اقتصادی به درستی و به صورت کامل توسط مدیران نروژی مدیریت می شوند را از بین برد، زیرا نمی توان انتظار داشت که همه بحرانهای اقتصادی به درستی و با موفقیت توسط مدیران اقتصادی نروژ یا هر کشور دیگری مدیریت شود.
به عبارت بهتر، مقامات نروژی در صدد هستند تا تعهد پذیری شهروندان نروژی را در قبال مسائل اقتصادی موجود در کشورشان افزایش دهند اما این تعهد پذیری با توجه با ساختار دولت رفاه کمی سخت به نظر می‌رسد.
با این وجود تشدید بحران‌های اقتصادی در غرب مولفه مهمی جهت مشارکت اختیاری شهروندان نروژی در این خصوص محسوب می شود.

* تاثیر بحران‌های اقتصادی اروپا در نگاه شهروندان نروژی

بدون شک تشدید بحران اقتصادی در اروپای واحد تاثیر مستقیمی در تشدید نگاه منفی شهروندان این کشور نسبت به عضویت در اتحادیه اروپا داشته است.
اگرچه برخی رسانه ها و سیاستمداران نروژی سعی دارند به صورتی ظریف عضویت در اروپای واحد را عاملی تاثیرگذار در احراز هویت جمعی مردم این کشور در تعامل با دیگر کشورهای اروپایی بدانند اما تشدید بحرانهای اقتصادی و مشاهده عینی زمین‌گیر شدن کشورهایی نظیر یونان، ایتالیا، اسپانیا، ایرلند و ... سبب شده است تا گارد شهروندان نروژی در تقابل با اروپای واحد بسته تر شود.

* بیشترین نرخ بیکاری در پایتخت نروژ دیده می‌شود

البته نروژ نیز به خودی خود از بحران اقتصادی متضرر گردیده است اما این تاثیرپذیری و ضرر مانند دیگر کشورهای اروپایی نیست. بالا بودن قیمت کارگر و افزایش مهاجرت‌ها به خارج از کشور برای کار از پیامدهای بحران اقتصادی در نروژ می باشد. بخش ساختمان سازی و صنایع نروژ دو بخش عمده ای هستند که نرخ بیکاری در آنها نسبت به دیگر مشاغل و حرفه ها بیشتر است. 
بیشترین نرخ بیکاری در شهر اسلو پایتخت این کشور قابل مشاهده است. همچنین بازاریابی نروژ در کشورهای کوچک آسیایی و فروش محصولات این کشور اروپایی در آنها نیز تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار گرفته و اوضاع فعلی نیز می تواند تحت تاثیر تداوم بحران اقتصادی بدتر شود.
با این شرایط شهروندان نروژی پیوستن به اروپای واحد را تصمیمی کاملا نسنجیده و ناپخته می دانند که نتیجه ای جز افزایش بحرانهای مالی برای کشورشان نخواهد داشت. شهروندان نروژی حاضر نیستند با عضویت در اروپای واحد و به بهانه ایجاد همبستگی فرهنگی و سیاسی با دیگر کشورها و ملتهای اروپایی در ساختار دولت رفاه خود خللی ایجاد کنند.

انتهای پیام/ع.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900726001371

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات