سه شنبه 3 آبان 1390

ارائه دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی کشور در اجلاس مبارزه با فساد

• نوشته شده توسط: ramin h

گفت‌وگوی تفصیلی فارس با قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور؛
ارائه دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی کشور در اجلاس مبارزه با فساد

خبرگزاری فارس: قائم‌مقام رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در اجلاس بین‌المللی مبارزه با مفاسد، دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی کشور را به جهانیان ارائه خواهیم کرد.

خبرگزاری فارس: ارائه دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی کشور در اجلاس مبارزه با فساد

ولی‌الله خبره قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور پیش از عزیمت به کشور مراکش برای شرکت در دو اجلاس بین‌المللی در رابطه با مبارزه با فساد در یک گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری فارس به تشریح مسائلی پرداخت که متن کامل آن را در زیر می‌خوانید.

فارس: اگر موافقید گفتگو را با توضیحاتی درباره سفر به مراکش شروع کنیم.

دو اجلاس بین‌المللی در روزهای شنبه و یکشنبه و بعد از آن در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه صبح در کشور مراکش برگزار خواهد شد که مسئولان عالی مبارزه با فساد از کشورهای مختلف جهان در آن شرکت می‌کنند.

یکی از مباحث مهمی که قرار است در این اجلاس به آن پرداخته شود استرداد دارایی‌های به تاراج رفته به واسطه فساد است که قرار است بررسی شود تا چگونه این دارایی‌ها از کشور ثالث به داخل کشورها بازگردد.

فارس: آیا سازمان بازرسی کل کشور عضو انجمن بین‌المللی مبارزه با فساد است؟

سازمان بازرسی کل کشور از سالیان قبل عضو انجمن مسئولان مبارزه با فساد بوده است. براساس همین عضویت مقرر شده تا نماینده کشورمان 15 دقیقه در اجلاس روز اول نظرات خود را ارائه کند.

فارس: توضیح بیشتری بفرمایید که این عضویت چه محاسنی برای کشورمان به همراه دارد.

یکی از محاسن داشتن 15 دقیقه وقت برای ارائه نظرات است اما نکته دیگر این است که ما می‌توانیم در تدوین قطعنامه مربوط به این اجلاس و همچنین در تدوین شیوه‌نامه استرداد دارایی‌ها و عواید ناشی از جرم نظر داده و سهیم باشیم.

فارس: در صورت امکان درباره اجلاس دوم که روز دوشنبه صبح آغاز می‌شود نیز توضیحی بفرمایید.

اجلاسی که از روز دوشنبه صبح آغاز می‌شود مربوط به کشورهای عضو کنوانسیون سازمان ملل در مبارزه با فساد است که این اجلاس به مدت 1.5 روز کاری برگزار می‌شود. 

نمایندگان عالی کشورهای شرکت کننده فرصت دارند تا در حد 5 دقیقه نظرات خود را در زمینه مبارزه با فساد بیان کنند.

فارس: آیا این زمان برای نماینده کشورمان نیز در نظر گرفته شده یا خیر؟

بله خوشبختانه برای کشورمان نیز این زمان در نظر گرفته شده و قرار است اعتقاد جمهوری اسلامی در مبارزه با فساد که برگرفته از دستورات دین مبین اسلام است را در کنار عزم جدی رهبر انقلاب و مسئولان عالی کشور در زمینه مبارزه با فساد بیان کنیم.

در این مدت زمان 5 دقیقه‌ای به بخش‌هایی از فرمان 8 ماده‌ای رهبر انقلاب درباره مطالباتی که ایشان در مبارزه با فساد داشته‌اند را بیان می‌کنیم مانند این مطلب که ایشان فرمودند" کار مبارزه با فساد را چه در دولت و چه در قوه‌قضائیه به افراد مطمئن و برخوردار از سلامت و امانت بسپارید؛ دستی که می‌خواهد با ناپاکی دربیفتد باید خود پاک باشد".

همچنین در این مدت به این نکته اشاره خواهد شد که در این کشور 8 سال جنگ تحمیلی رخ داده اما گام‌های ارزنده‌ای پس از آن برداشته شده است.

فارس: دستاوردهای کشورمان در زمینه مبارزه با فساد قرار است چگونه به این کشورها ارائه شود؟

بله، قرار است نمایشگاه کوچکی که جلوه‌ای از فعالیت‌های جمهوری اسلامی است را در حاشیه این اجلاس برقرار کنیم که در این نمایشگاه اقداماتمان در حوزه قانونگذاری، نهادسازی و رسیدگی به فساد، شکایت و مشارکت مردم به نمایش درخواهد آمد.

فارس: آیا جمهوری اسلامی بحث‌‌های دیگری را در این اجلاس دنبال خواهد کرد؟

در حاشیه این اجلاس بحث مربوط به مرور کشور بنگلادش توسط کارشناسان متخصص کشورمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین برگزاری اولین اجلاس مبارزه با فساد مربوط به کشورهای عضو اکو که در کشورمان برگزار شد نیز به سمع و نظر حاضران خواهد رسید.

در این سخنرانی‌ها به این نکته تاکید شده است که اراده سیاسی کشورها در مبارزه با فساد نیاز است و باید در قالب یک همکاری انجام شود.

به اعتراضات مردمی اخیر در اکثر شهرهای بزرگ جهان نیز اشاراتی خواهد شد و عنوان می‌شود که جهان از تبعیض، بی‌عدالتی و فساد ناشی از سرمایه‌‌داری خسته شده و این هشداری است برای همه دولتمردان.

فارس: اجلاس مسئولان مبارزه با فساد کشورهای جهان برای چندمین بار است که در حال برگزاری است؟

این اجلاس پنجمین اجلاس است که در مراکش برگزار می‌شود البته اجلاس کشورهای عضو کنوانسیون سازمان ملل در بحث مبارزه با فساد چهارمین بار است که برگزار می‌شود. البته مسئولان این اجلاس‌ها ترتیبی اتخاذ کرده‌اند تا هر دو اجلاس در یک زمان و در یک کشور برگزار شود. 

فارس: اجلاس کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل آیا کارگروهی دارد؟

بله این اجلاس سه کارگروه بزرگ دارد ابتدا کارگروه پیشگیری از وقوع، سپس کارگروه دارایی‌های به یغما برده و در نهایت کارگروه مرور کشورها.

فارس: موضوع کارگروه مرور کشورها چیست؟

در این کارگروه در واقع ساز و کار نظارت در چگونگی اجرای مفاد کنوانسیون‌های مربوط به مبارزه با فساد در کشورهای مختلف مورد بررسی قرا رمی‌گیرد.

در این بررسی‌ها نقاط قوت و ضعف یک کشور استخراج می‌شود و همچنین نحوه ترمیم این نقاط و راهکارهای آن ارائه می‌شود.

فارس: آیا کشور ما نیز در این کارگروه شرکت کرده و کشوری را مورد مرور قرار داده است.

کشور ما به همراه یکی دیگر از کشورها موضوع اجرای این کنوانسیون‌ها و مفاد آن را در کشور بنگلادش مورد بررسی قرار داده است.

این گزارش تهیه شده و در حال نهایی شدن است و با همکاری دبیرخانه UNODC که همان دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد است در حال نهایی شدن است. 

قرار است کشورهای اندونزی و بلاروس کشور ایران را مورد مرور قرار دهند که موضوع مرور کشورها در 5 سال اول جرم‌انگاری، اجرای قانون و میزان همکاری‌های بین‌‌المللی در بحث مبارزه با فساد است.

فارس: مرور پنج ساله دوم حول چه مباحثی است؟

موضوع مرور 5 ساله دوم بحث فصول دو و پنج این کنوانسیون است که همان اقدامات پیشگیرانه و استرداد دارایی‌های به یغما برده شده خواهد بود. 

فارس: ترکیب اعضای هیئت ایرانی شرکت کننده در این دو اجلاس به چه شکلی است؟

در اجلاس اول چون عضو انجمن هستیم به همراه نماینده که شخص من باشم یک مشاور و یک کارشناس حضور خواهند داشت.

در اجلاس دوم به لحاظ تنوع و گستردگی موضوعات و همچننی تعدد کارگروه‌ها 9 نفر از مسئولان و صاحبنظران به همراه بنده حضور خواهند داشت که با توجه به تقسیم کار انجام شده هر یک از همکاران وظایف خود را انجام می‌دهند.

فارس: آیا در حاشیه این اجلاس با مقامات کشورهای خارجی و همچنین نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی دیدار و ملاقاتی خواهید داشت.

به طور قطع با مسئولان برخی از کشورها در زمینه مبارزه با فساد ملاقات‌هایی خواهیم داشت که برخی از آنها از پیش تعیین شده است.

برای مثال ملاقات با همکارانمان در کشورهای اندونزی و بلاروس و همچنین دیدار با رئیس دفتر UNODC در برنامه‌هایمان قرار دارد.

فارس: آیا دستاوردهای دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها را پیش از سفر به مراکش از آنها گرفته‌اید.

در سال گذشته به مناسبت برگزاری همایش مبارزه با فساد مربوط به کشورهای عضو اکو از دستگاه‌های اجرایی خواسته شد فعالیت‌های خود را در زمینه ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد به دو زبان انگلیسی و فارسی تهیه کنند.

خوشبختانه 40 وزارتخانه، دستگاه و موسسه فعالیت‌های خود را به صورت گزارش تهیه کردند و در قالب کتاب و جزوه ارائه کردند که قرار است در همان نمایشگاه جنبی این دو اجلاس در قالب یک میز ارائه شود.

فارس: اجلاس قبلی در کدام کشور برگزار شد و مهمترین مباحث آن چه بود.

اجلاس قبلی که سومین اجلاس بود در دوحه قطر برگزار شد که به صورت فعال هیئت ایرانی بحث‌هایی را مطرح کرد که برخی از آنها مربوط به مرور کشورها بود. ‌در آن اجلاس کشورهای غربی معتقد بودند نتیجه مرور کشورها باید در قالب یک گزارش رسمی منتشر شود.

گروه کشورهای همفکر از جمله ایران بر این اعتقاد بودیم که ضرورتی بر این کار نیست و گزارش‌ها باید محرمانه باشد و تنها زمانی که کشوری تمایل به انتشار گزارش داشته باشد این گزارش منتشر شود. 

فارس: آیا هیئت ایرانی قصد دارد برای میزبانی اجلاس‌های آینده ابراز تمایل کند یا خیر.

در این اجلاس فرصت برای بیان این ایده وجود ندارد ولی اساس این ایده مطلوب است. هیئت ایرانی پس از بازگشت از سفر و انجام مشورت‌های مورد نیاز پیشنهاد خود را به مسئولان برگزاری این اجلاس ارائه خواهد کرد.

مصاحبه: سید اسد رجبی
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900803000637

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات