دوشنبه 16 آبان 1390

تقدیر از اجرای ناقص هدفمندی یارانه‌ها در بخش صنعت

• نوشته شده توسط: ramin h

یادداشت اقتصادی/
تقدیر از اجرای ناقص هدفمندی یارانه‌ها در بخش صنعت

خبرگزاری فارس: ابتدای هفته جاری رئیس جمهور در حالی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه موفق در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تقدیر کرد که ظرفیت تولید برخی واحدهای صنعتی طی یکسال اخیر کاهش یافته، صنعتگران از عدم حمایت کافی گلایه دارند و مجلس نیز موضوع سؤال از غضنفری را در دستور کار خود دارد.

خبرگزاری فارس: تقدیر از اجرای ناقص هدفمندی یارانه‌ها در بخش صنعت

در جشنواره شهید رجایی که با هدف تقدیر از ۲۰ دستگاه دولتی برگزار شد، از وزارت صنعت به عنوان یک نهاد موفق در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نام برده شد که این مسئله تا حدی تعجب تولیدکنندگان را به همراه داشت زیرا آثار اجرای ناموفق هدفمندی یارانه در بخش صنعت تا حدی است که علاوه بر شکایت صنعتگران، صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورده و در این راستا موضوع سوال از وزیر صنعت به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است.
به دنبال این اتفاق، هیئت رئیسه مجلس نیز سؤال در خصوص اجرای ناموفق هدفمندی یارانه‌ها را به کمیسیون صنایع ارجاع داد و قرار است غضنفری در جلسه‌ای برای پاسخگویی به سؤال نمایندگان حاضر شود.
در شرایط فعلی بلاتکلیفی یارانه ۷۷۰۰ میلیارد تومانی تولید که قرار بود بخشی از آن نیز نصیب صنعتگران شود بیش از گذشته مورد توجه دستگاه‌های نظارتی مانند مجلس و سازمان بازرسی قرارگرفته و علاوه بر این، تولیدکنندگان هم آینده روشنی را برای بخش صنعت در صورت ادامه روند فعلی و افزایش بیشتر قیمت حاملهای انرژی متصور نیستند.
دلیل نارضایتی تولیدکنندگان آن است که دولت در ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها وعده‌های بسیاری را برای تخصیص یارانه به بخش تولید داده بود که خط اعتباری انرژی، وام بهینه‌سازی خط تولید، قیمت ترجیحی انرژی و اعمال تعرفه‌های ترجیحی از آن جمله است.
در عین حال با گذشت حدود یکسال از آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها فقط تعداد کمی از واحدهای صنعتی موفق به دریافت خط اعتباری انرژی شده‌اند که البته در حال حاضر این اعتبار برای برخی واحدها نیز متوقف است.
به همین دلیل در چنین شرایطی که اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در بخش صنعت با نواقص بسیاری روبرو است، بهتر بود به جای تقدیر از عملکرد وزارت صنعت در اجرای این طرح، برای حل مشکلات و نواقص موجود چاره‌ا‌ندیشی می‌شد تا هم هدیه‌ای به همه صنعتگران باشد و هم از این طریق از تولیدکنندگانی که در حفظ قیمت فروش محصولات خود علی‌رغم افزایش قیمت تمام شده تولید با دولت همراهی کرده‌اند تقدیر شده باشد.

نرگس نیک‌ضمیر

انتهای پیام/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900815000711

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات