پنجشنبه 19 آبان 1390

لزوم تغییرات اساسی در ساختار و روش کار شورای امنیت سازمان ملل

• نوشته شده توسط: ramin h

خزاعی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد؛
لزوم تغییرات اساسی در ساختار و روش کار شورای امنیت سازمان ملل

خبرگزاری فارس: سفیر و نماینده دائم کشورمان با اشاره به لزوم تغییرات اساسی در ساختار شورای امنیت، امتیاز وتو در این شورا را عامل نگرانی و انتقاد اکثر کشورهای عضو سازمان ملل خواند.

خبرگزاری فارس: لزوم تغییرات اساسی در ساختار و روش کار شورای امنیت سازمان ملل

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، طی سخنرانی در جلسه مجمع عمومی این سازمان، دیدگاههای کشورمان در مورد اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل متحد و افزایش اعضای این شورا را تشریح کرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان گفت: دولت‌های عضو سازمان ملل متحد در مورد این موضوع که شورای امنیت بر اساس واقعیت‌های دهه 1940 شکل گرفته و به نیازها، نگرانی‌ها و واقعیت‌های جهان امروز پاسخ نمی‌دهد، با هم توافق دارند.

وی افزود: از این رو باید روش کار، روند تصمیم گیری و ساختار و ترکیب این شورا اصلاح شود .
خزاعی با بیان اینکه شورای امنیت نیازمند اصلاحات جامع و فوری با هدف تطبیق با نیازهای روز می‌باشد، اظهار داشت: اصلاحات در شورای امنیت مسئولیت و ضرورتی است که موعد آن فرار رسیده و کل جامعه جهانی و سازمان ملل از آن منتفع خواهند شد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان، بی طرفی، شفافیت، پاسخگویی و انصاف را از ضروریات کلیدی شورای امنیت دانست و تاکید کرد: برای افزایش شفافیت و بهبود شیوه‌های کاری شورای امنیت بایستی اولویتهای منشور ملل متحد و قطعنامه‌هایی که روابط این شورا با مجمع عمومی و دیگر نهادهای سازمان ملل را مشخص می‌کند، در دستور کار قرار گیرد.

خزاعی در خصوص ترکیب شورای امنیت خاطر نشان کرد: دیدگاه غالب آنست که ترکیب کنونی این شورا منعکس کننده واقعیتهای جامعه بین‌المللی امروزی نیست و این امر بایستی در اصلاحات هدفمند مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ترکیب شورای امنیت در حال حاضر نه بلحاظ منطقه‌ای متعادل و متوازن است و نه از نظر جغرافیایی منعکس کننده واقعیتهای کنونی جهان می‌باشد و براین اساس ترکیب جدید این شورا باید واقعیتهای امروز را در نظر بگیرد .

سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: شیوه کاری و روند تصمیم گیری شورای امنیت باعث ایجاد شرایطی شده است که ما شاهد کاهش اعتماد افکار عمومی بین‌المللی به این نهاد مهم هستیم.

وی تصریح کرد: در حالیکه براساس منشور ملل متحد، شورای امنیت باید به عنوان نماینده کل اعضای سازمان ملل عمل کند اما در واقعیت تصمیمات شورا نه تنها منعکس کننده خواسته‌ها و دیدگاه‌های کل اعضای سازمان ملل نیست، بلکه در بسیاری از موضوعات حتی دیدگاه‌های واقعی اعضای خود شورا را هم منعکس نمی‌کند.

خزاعی ورود شورای امنیت به قانونگذاری و هنجارسازی را هشدار دهنده و باعث نگرانی کشورهای عضو خواند و تاکید کرد: این در شرایطی انجام می‌شود که براساس منشور ملل متحد، مجمع عمومی از ابتدای تأسیس این سازمان مرکز اصلی مذاکرات و نهاد سیاستگذاری بوده که وظیفه توسعه مستمر و تدوین حقوق بین‌الملل را برعهده داشته است.

وی بر عدم مداخله شورای امنیت و بازگشت سازو کارهای مربوط به مجمع عمومی تاکید کرد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان وجود امتیاز وتو در شورای امنیت را عامل نگرانی و انتقاد اکثر کشورهای عضو سازمان ملل خواند و افزود: امتیاز وتو ابزاری غیر سازنده و غیر دموکراتیک است که امکان اقدام شورای امنیت را در بسیاری از موضوعات که ورود این شورا لازم است را سلب می‌کند. 

خزاعی تاکید کرد: حذف قدرت وتو خواسته اکثر کشورها می‌باشد.
محمد خزاعی در پایان خواستار حضور شایسته و بایسته کشورهای اسلامی و در حال توسعه برای ایجاد توازن در ترکیب اعضای شورای امنیت شد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900819000585

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات