چهارشنبه 25 آبان 1390

تلاش دهلی نو برای گسترش همکاری‌های نظامی در آسیای مرکزی

• نوشته شده توسط: ramin h

تلاش دهلی نو برای گسترش همکاری‌های نظامی در آسیای مرکزی

خبرگزاری فارس: "ویجی کومار سینگ" فرمانده کل نیروهای مسلح هند ظهر امروز، بمنظور دیدار از تاشکند و مذاکرات با مقامات سیاسی و نظامی ازبکستان طی یک برنامه شش روزه در غالب دیدار از کشورهای منطقه وارد تاشکند پایتخت ازبکستان شد.

خبرگزاری فارس: تلاش دهلی نو برای گسترش همکاری‌های نظامی در آسیای مرکزی

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، دیدار با مقامات عالی‌رتبه ازبکستان و بررسی ابعاد همکاری های نظامی و فنی بین تاشکند و دهلی نو، از اهداف اصلی این سفر عنوان شده است.

فرمانده کل نیروهای مسلح هند اولین مقام عالی رتبه نظامی این کشور است که طی 20 سال گذشته به ازبکستان سفر کرده و قرار است با مقامات این کشور طرح‌هایی را در زمینه همکاری نظامی بین 2 کشور و همچنین توسعه و تعمیق روابط با کشورهای آسیای مرکزی مورد بحث و بررسی قرار دهد.

این در حالی است که هند و ازبکستان همکاری‌های بسیار خوبی در بخش‌های مختلف اقتصادی، تجاری، کشاورزی، علم و فناوری دارند و انتظار می‌رود با سفر این مقام نظامی هند، زمینه همکاری‌های فنی و نظامی نیز بوجود آید.
 
فرمانده کل نیروهای مسلح هند در دومین مرحله بازدید خود روز شنبه آینده 28 آبان (19 نوامبر) تاشکند را به مقصد آستانه پایتخت قزاقستان ترک خواهد کرد.

 "شانکار روی چاندرا " فرمانده پیشین ارتش هند نخستین مقام نظامی هند بود که در گذشته به قزاقستان سفر کرده بود و بازدید سینک از این کشور طی 16 سال اخیر اولین سفر یک هیت عالی رتبه نظامی هندی به قزاقستان خواهد بود.

کارشناسان مسائل نظامی اذعان دارند، هند در بین کشورهای آسیای مرکزی در عرصه‌های مختلف از جمله در بخش نظامی، بالاترین سطح مناسبات را با قزاقستان دارد.

کارشناسان بر این باورند، زمینه این همکاری‌ها در پی دیدار و مذاکرات 2 سال قبل مقامات عالی رتبه هند با مقامات قزاقستان در آستانه تقویت شده و 2 کشور طرح‌هایی را نیز در زمینه تعمیق همکاری مشترک و اجرای طرح‌های امنیت منطقه‌ای، تدوین کرده‌اند.

 در همین حال خبرها حکایت از آن دارد که هند و قزاقستان همکاری تنگاتنگی را در امر مبارزه با تروریسم، آغاز کرده و برای اجرای برنامه‌های مشترک در زمینه تامین امنیت منطقه‌ای نیز، توافق کرده‌اند.

"نورسطان نظربایف" رئیس جمهوری قزاقستان تنها مقام عالی رتبه از کشورهای آسیای مرکزی بود که سال جاری از سوی مقامات دهلی نو برای شرکت در برنامه بزرگداشت روز ملی هند به این کشور دعوت و در جشن ملی این کشور شرکت کرد.

انتهای پیام/قمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900825001181

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic