چهارشنبه 25 آبان 1390

تأکید اوباما بر عدم هراس آمریکا از چین

• نوشته شده توسط: ramin h

با وجود امضای قرارداد امنیتی با استرالیا عنوان شد:
تأکید اوباما بر عدم هراس آمریکا از چین

خبرگزاری فارس: رییس جمهور آمریکا در حالی در سخنان خود مدعی شد آمریکا از چین هراسی ندارد که قرارداد امنیتی امضا شده میان این کشور و استرالیا نشان دهنده عکس العمل آمریکا برای مقابله با رشد روزافزون چین است.

خبرگزاری فارس: تأکید اوباما بر عدم هراس آمریکا از چین


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه ان بی سی، باراک اوباما در سفر اخیر خود به استرالیا با این کشور یک قرارداد امنیتی امضا کرده است، قراردادی که به زعم کارشناسان به عنوان پاسخی در برابر رشد لحظه به لحظه اقدامات پرخاشگرانه چین در برابر آمریکا به امضا رسیده است.
 
این در شرایطی است که چین به این امضای قرارداد واکنش سریع نشان داد و به آمریکا هشدار داده است که گسترش حضور نظامی این کشور در استرالیا اقدام چندان مناسبی نیست و از سوی چین مورد بررسی و تحقیق بیشتری قرار خواهد گرفت.
 
بر اساس این قرارداد که امضای آن در کنفرانس خبری مشترک میان اوباما و جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا اعلام شد، حضور نظامی آمریکا در استرالیا گسترش خواهد یافت و تجهیزات نظامی و پرسنل بیشتری از آمریکا در این کشور استقرار خواهد یافت و در عین حال دسترسی آمریکا به پایگاه های نظامی در این کشور گسترش خواهد یافت.
 
از سوی دیگر حدود 250 تفنگدار دریایی آمریکا در استرالیا مستقر خواهند شد که حضور آنان در استرالیا از سال آینده آغاز می شود. همچنین 2500 نیروی ارتش در چند سال آینده در استرالیا مستقر خواهند شد.
 
رییس جمهور آمریکا در سخنان خود در این زمینه با تاکید بر این که امضای این قرارداد بسیار مهم بود و می تواند ظرفیت های همکاری میان دو کشور را افزایش دهد، اظهار داشت: امضای این قرارداد به ما این اجازه را می دهد که نیازهای متحدان خود را در منطقه مانند آموزش نیروهای نظامی و حضور نیروهای آمریکا در منطقه برای تامین امنیت این کشورها تامین کنیم.
 
این در شرایطی است که سایر مقامات آمریکا تلاش کردند در مورد صحبت کردن در این زمینه که این قرارداد تلاشی برای حضور دائمی نیروهای آمریکایی در استرالیا نیست، کمی محتاطانه عمل کنند.
 
اوباما در بخش دیگری از سخنان خود در این کنفرانس خبری، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در این قرارداد در مورد افزایش خطر بالقوه چین نیز مذاکره شده است، مدعی شد: آمریکا این پیام بسیار واضح را برای سران چین بیان می کند که این کشور باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرد. اکنون آمریکا دیگر از چین هراسی ندارد. در واقع این اندیشه که آمریکا از چین می ترسد، یک تصور غلط است. 
 
این سخنان اوباما در شرایطی مطرح می شود که بن رودز مشاور امنیت ملی اوباما امضای این قرارداد را نامناسب توصیف کرد و در عین حال امضای آن را برای پاسخ به درخواست کشورهای منطقه برای حضور آمریکا در این ناحیه ضروری خواند.
 
گفتنی است آمریکا و کشورهای جنوب شرق آسیا بارها نگرانی خود را در مورد ادعای چین مبنی بر تسلط این کشور بر بخش وسیعی از منطقه پاسیفیک ابراز کرده اند. این در شرایطی است که از دهه نود تاکنون بودجه دفاعی چین با افزایش سه برابری به 160 میلیارد دلار در سال رسیده است.

انتهای پیام/ 200360/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900825001296

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic