چهارشنبه 25 آبان 1390

انتقاد شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی روس از قانون ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان

• نوشته شده توسط: ramin h

انتقاد شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی روس از قانون ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان

خبرگزاری فارس: شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی روسیه و جمهوری آذربایجان به اقدام دولت باکو در ممنوعیت حجاب اعتراض کردند.

خبرگزاری فارس: انتقاد شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی روس از قانون ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری فارس، شخصیت‌های مختلف مذهبی روس و آذری در یک گردهمایی در مسکو، با اشاره به برنامه دولت آذربایجان برای تقلید از کشورهای سکولار در منع حجاب، این اقدام را پشت پا زدن به باور دینی مردم مسلمان خود دانستند.

بر اساس این گزارش، «فامیل جعفراف» رئیس جامعه شیعیان مسکو در این گردهمایی با انتقاد از اقدامات اخیر دولت باکو در منع حجاب، اظهار داشت: متأسفانه دولت جمهوری آذربایجان با منع حجاب، زمینه را برای نارضایتی‌های گسترده مردمی فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه از سال 2007 میلادی، مبارزه با اسلام در جمهوری آذربایجان آغاز شده است، گفت: در آغاز این مبارزه دولت جمهوری آذربایجان با این بهانه که پخش اذان از مساجد سلامتی انسان‌ها را به خطر می‌اندازد، انجام این فریضه دینی را منع کرد.

«اسماعیل شعبان اف» رئیس جامعه «طالش‌های روسیه» هم در این نشست یادآور شد: دولت باکو به رغم اینکه جمهوری آذربایجان کشوری اسلامی است و مردم آن به شعائر و قوانین اسلامی پایبند هستند، استفاده از پوشش حجاب در موسسات آموزشی را ممنوع کرده است.

وی این سیاست را مغایر با معیارهای بین‌المللی در زمینه حقوق بشر و اجرای آن را باعث خشم ملت آذربایجان در آینده نزدیک دانست.

در این گردهمایی «گریگوری تروفیم چوک» معاون اول مرکز توسعه راهبردی روسیه از منع استفاده از حجاب به عنوان مسأله‌ای تنش آفرین در جمهوری آذربایجان یاد کرد و افزود: جمهوری آذربایجان هم مانند روسیه با فشارهای فزاینده‌ای از سوی غرب مواجه است و دولت این کشور باید در حل مسائل داخلی کوشا باشد.

از سوی دیگر «عارف کریم اف» یک مقام روسیه نیز منع استفاده از حجاب از سوی دولت را به عنوان یکی از مسائل مهم جامعه کنونی جمهوری آذربایجان عنوان کرد و گفت: دولت آذربایجان باید به این موضوع توجه کند که حکومت‌های مقتدری همچون یوگسلاوی به دلیل بی توجهی به مطالبات مردم خود نابود شدند.

«موسی قربان اف» رئیس جامعه اهل بیت روسیه نیز خاطرنشان کرد، جمهوری آذربایجان در حال تبدیل شدن به پایگاهی برای آمریکاست و در آن گروه‌های فراماسونری و صهیونیستی با آزادی عمل فعالیت می‌کنند.

«سرگئی جنت مارکوس» کارشناس مسلمان روس هم در این گردهمایی متذکر شد، منع حجاب در آذربایجان، کاملاً غیرمنطقی است و وضعیت بدتر از آن را نمی‌توان تصور کرد و این سیاست می‌تواند به از بین رفتن وحدت عمومی و سنت‌های دیرینه در این کشور منجر شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900825001106

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic