چهارشنبه 25 آبان 1390

متن کامل سخنرانی کرزی در لویه جرگه سنتی افغان‌ها + عکس

• نوشته شده توسط: ramin h

متن کامل سخنرانی کرزی در لویه جرگه سنتی افغان‌ها + عکس

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور افغانستان در نشست سنتی افغان‌ها که بیش از 2 هزار نماینده در آن حضور داشتند در سخنانی پر شور ضمن تقدیر از همسایگان بویژه جمهوری اسلامی، شرایط افغانستان برای پیمان استراتژیک با آمریکا را بیان کرد.

خبرگزاری فارس: متن کامل سخنرانی کرزی در لویه جرگه سنتی افغان‌ها + عکس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، لویه جرگه سنتی افغان‌ها صبح امروز با حضور 2700 تن از نمایندگان مردم افغانستان و میهمانان خارجی در شهر کابل آغاز به کار کرد.
در ابتدای این نشست سنتی حامد کرزی در سخنانی پر شور که با تشویق مرتب حاضران همراه شد، به طور مختصر به مرور 10 سال گذشته پرداخت.
وی امضای پیمان استراتژیک با آمریکا و مذاکره با طالبان را دستور کار جرگه بیان کرد و اظهار داشت: به جز این‌ 2 مورد مسئله دیگری در جرگه مطرح نخواهد شد.
وی در ابتدای سخنان خود یاد و خاطره شهید ربانی را گرامی داشت و افزود: با شهادت وی روند صلح و مذاکره با مشکلات جدی مواجه شده است اما دولت افغانستان برای تأمین امنیت و صلح از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد .
 
لویه جرگه ریشه تاریخی در افغانستان دارد
 
کرزی در ادامه گفت: جرگه سنتی رسمی پسندیده در تاریخ افغانستان است و از نیاکان ما به ما ارث رسیده است.
وی با بیان این که در رابطه با جرگه‌ها در افغانستان کتاب‌های زیادی نوشته شده است، گفت: کتابی با نام "جرگه‎های ملی افغانستان" از " محمد علم خان فیض زاد" نمونه‌ای در این رابطه است.
 
پیمان استراتژیک و مذاکره با طالبان دستورکار این جرگه است
 
رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: نشست امروز در رابطه با 2 موضوع است که هر 2 برای افغانستان و آینده سیاسی این کشور نقشی حیاتی دارد.
وی با اشاره به این که سال 2014 نقطه‏ای حساس برای افغانستان است، افزود: در این سال قرار است سربازان افغان مسئولیت تأمین امنیت و حفاظت مردم را خود به دوش گیرند.
کرزی تصریح کرد: این فرآیند از هفت ماه قبل آغاز شده و قرار است تا چند روز دیگر مرحله دوم آن نیز انجام شود.
وی خاطر نشان کرد: به همین دلیل افغانستان با کشورهای مختلف در حال مذاکره است و با کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، فرانسه و استرالیا در حال گفت‌وگو است تا در صورت توافق، قرارداد امضا کند.
رئیس جمهور افغانستان با بیان این که تقاضا برای امضای این پیمان‌ها و حضور دائمی آنها در افغانستان از سوی این کشور‎ها صورت گرفته است، گفت: افغانستان در این رابطه هیچ نفشی نداشته است.
کرزی ادامه داد: در همین رابطه با هندوستان پیمان امضا کردیم و اکنون این جرگه هم برای امضای پیمان استراتژیک با آمریکا برگزار شده است و موضوع دیگری مطرح نیست.
وی تصریح کرد: در این جرگه تحلیل و بررسی می‌کنیم که از کجا آمدیم، به‌کجا رسیدیم و قرار است به کجا برویم و منزل مقصود ما کجا است.
رئیس جمهور افغانستان افزود: 10 سال گذشته برای افغانستان پربار و با برکت بود به طوری که در این سال‌ها افغانستان از هیچ، تنهایی، بدبختی و بیچارگی امروز به کشوری رسیده است که میلیون‎ها دختر و پسر آن مشغول به تحصیل هستند.
 
ثروت افغانستان به شش هزار میلیارد دلار رسیده است
 
کرزی اظهار داشت: ثروت افغانستان از سا ل 2002 که 180 میلیون دلار بود امروز به شش هزار میلیارد دلار رسیده است.
وی با بیان این که در طول این سال‌ها روابط افغانستان با کشور‏های دیگر احیا شده است، گفت: امروز بیش از 60 کشور در افغانستان سفارت دارد و پرچم  افغانستان در سراسر جهان به احتزاز در آمده است و افغانستان در تمام محافل سیاسی دنیا حاضر است.
رئیس جمهورافغانستان تصریح کرد: مهمتر از همه این که امروز افغانستان دوباره خانه همه افغان‌ها شده است و هر فرد افغان در کشور خود امروز جای دارد.
کرزی ادامه داد: زنان، احزاب جهادی، احزاب غیر جهادی و روشنفکران همه در ارگان‌های دولتی و پارلمان حضور دارند که این هم از بزرگترین دستاوردهای دولت افغانستان است.
وی افزود: با این وجود بازهم مشکلات زیادی در افغانستان داریم کشور هنوز از تاریکی‎ها و خطرات خارج نشده است و بامشکلات عدیده‌ای روبرو است.
 
جنگ علیه تروریسم در افغانستان ناکام بوده است
 
رئیس جمهور افغانستان مهمترین آرزوی خود و دیگر هموطنانش را ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان دانست و افزود: ما تاکنون به این مهم نرسیدیم، جنگ علیه تروریسم موفق نبوده است و جامعه جهانی نیز در این رابطه آن طورکه باید موفق عمل نکرده است.
کرزی ادامه داد: تروریسم در خانه‎ها و روستاهای افغانستان نیست بلکه در لانه‌های خود است که این لانه‌ها در خارج از مرزهای افغانستان قرار دارد.
 
فساد اداری در افغانستان غوغا می کند
 
رئیس جمهور افغانستان در ادامه سخنان خود با بیان این که فساد اداری در افغانستان غوغا می‌کند، گفت: مردم آزاری در این کشور هنوز هم از سوی نهادهای امنیتی افغان و نیروهای خارجی ادامه دارد.
وی در ادامه افزود: مردم افغانستان تاکنون در خانه‌های خود مصئونیت ندارند و نیروهای خارجی شبانه وارد منازل مردم می‌شوند.
 
روابط افغانستان با کشورهای دیگر شفاف است
 
کرزی وحدت ملی و اتکا به عناصر داخلی و افغان را از عناصر داخلی یاد کرد و گفت: افغانستان در رابطه با عناصر خارجی هیچ وقت به این شفافیت عمل نکرده است.
رئیس جمهور افغانستان با اشاره به این که درست است که ایران و آمریکا با هم مخالف هستند اما افغانستان با آمریکا و ایران به عنوان همسایه و دوست نگاه می‌کند و با توجه به این دو فاکتورمهم با آنها معامله می‌کند.
 
رابطه خود را با ایران به هر قیمتی حفظ می‌کنیم
 
وی با بیان این که با پاکستان هم رابطه خوبی داریم، تأکید کرد: افغانستان با چین، روسیه، هند، تاجیکستان، ترکیه و عربستان رابطه حسنه دارد و این رابطه را ادامه خواهد داد.
کرزی تأکید کرد: هیچ چیز و هیچ عاملی نمی‌تواند رابطه افغانستان را با ایران مخدوش  کند و افغانستان با هر قیمتی که باشد این رابطه را حفظ می‌دارد.
رئیس جمهور افغانستان در ادامه وحدت ملی را مهمترین  عنصر در افغانستان دانست و ادامه داد: همواره باید با آن توجه شود چون افغانستان بدون وحدت ملی به جایی نخواهد رسید.
 
همه کشورها از جهاد مردم افغانستان نفع  بردند
 
کرزی تصریح کرد: همه کشورها از جهاد مردم افغانستان نفع بردند اما چرا در افغانستان  امنیت نشد؟ چرا مردم این کشور آواره شدند در حالی که جهاد مردم افغانستان برحق بود؟
وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان ما را در آب و نان خود شریک کردند و مردم افغانستان هرگز این مهمان نوازی را فراموش نخواهد کرد.
جهاد افغانستان برای کشورهای مختلف برکت‌های زیادی داشت.
رئیس جمهور افغانستان در ادامه افزود: جهاد افغانستان به همه کشور‏ها نفع رساند اما مردم این کشور را بدبخت کرد.
کرزی خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه به برکت جهاد مردم افغانستان از چنگال روسیه آزاد شدند، روسیه از هم پاشید و آمریکا یکه تاز میدان شد، پاکستان به بمب اتم دست یافت اما مردم افغانستان بدبخت شدند.
وی افزود: توان نظامی امروز پاکستان و دستیابی این کشور به بمب اتم به برکت جهاد افغانستان بود و آمریکا با هدف مقابله با روسیه پاکستان را مسلح کرد.
 
آمریکا از افغانستان خارج  نمی‌شود
 
رئیس جمهور افغانستان با بیان این که آمریکا بعد از حادثه 11 سپتامبر برای رفع تهدیدهایی که منافع این کشور را تهدید می‌کرد به افغانستان آمد، گفت: این بار آمریکا افغانستان را ترک نخواهند کرد.
کرزی در ادامه خطاب به حاضران گفت: اگر آمریکا افغانستان را ترک نکند پس معامله چگونه خواهد بود؟ آیا افغانستان دراین معامله بسوی امنیت، رفاه اقتصادی و حاکمیت ملی چیش خواهد رفت یا خیر؟
وی در ادامه با طرح این سئوال که اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند آیا افغانستان به ثبات دست خواهد یافت؟ گفت: یا نه دوباره افغانستان شاهد تکرار تاریخ گذشته خود خواهد بود؟
رئیس جمهور افغانستان با اشاره به نقش آمریکا در تربیت نیروهای ارتش و پلیس افغانستان گفت: برای داشتن ثبات در افغانستان حضور آمریکا ضروری و نفع مردم افغانستان است.
 
آمریکا می‌تواند از تأسیسات نظامی افغانستان استفاده کند
 
کرزی در ادامه افزود: افغانستان حاضر است با آمریکا معامله کند و به آنها اجازه ایجاد پایگاه نظامی بدهد.
وی افزود: آمریکا در افغانستان باقی خواهد ماند و از تأسیسات نظامی کشور استفاده خواهد کرد این حضور تنها برای منافع افغانستان نیست بلکه آمریکا بدنبال منافع خود نیز است.
رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد: بدلیل این که تأسیسات نظامی آمریکا بر کشورهای همسایه تأثیر گذار خواهد بود ما در رابطه با حضور این تأسیسات برای آمریکا شرایطی داریم.
 
انجام عملیات شبانه و کنترل آمریکا را نمی‌خواهیم
 
کرزی گفت: ادارات موازی که از سوی آمریکا ایجاد شده است را نمی‌خواهیم بلکه امروز  تثبیت حاکمیت ملی را در افغانستان می‌خواهیم.
وی با بیان این که رابطه میان افغانستان و آمریکا باید یک رابطه مستقل باشد، ادامه داد: اگر چه آمریکا قدرتمند است و در عرصه نظامی از توانایی بالایی برخوردار است اما افغان‎ها "شیر" هستند و شیر اگر ضعیف هم باشد شیر است.
رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: آمریکا باید با افغانستان به عنوان یک شیر معامله کند.
کرزی با اشاره به این که این قرارداد بین شیر(افغانستان) و آمریکا بسته خواهد شد، گفت: شیر نمی‌خواهد که بیگانه شبانه وارد منزلش شود چون شیر خودش پادشاه است.
به گفته کرزی افغانستان با این شرایط با آمریکا پیمان استراتژیک امضا خواهد کرد.
 
از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد
 
رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: به کشورهای همسایه اطمینان می‌دهیم که اجازه نمی‌دهیم از خاک افغانستان بر علیه آنان استفاده شود.
 
کرزی همچنین افزود: خارجی‌ها باید اداره زندان‌ها را به دولت افغانستان واگذار کنند، خانه‌های مردم را شبانه بازرسی نکنند و وارد منزل کسی نشوند با این شرایط تأسیسات نظامی در اختیار آمریکا قرار می‌دهیم .  
 
استاد ربانی در راه صلح شهید شد
 
وی در پایان سخنان خود با اشاره به جایگاه صلح  و مذاکره گفت: برهان الدین ربانی در حالی که با فرد انتحاری گفت‌وگو می‌کرد و به صلح می‌اندیشید به شهادت رسید و دستیابی به صلح آرزوی او بود.
رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: افغان‌ها در همه حال خواهان برقراری صلح هستند اما نمی‌دانند با چه کسی صلح کنند؟ و این صلاحیت جرگه است به ما مشورت دهید.
کرزی در پایان تأکید کرد: افغانستان در روند مذاکره به همکاری تمامی  کشورهای همسایه نیاز دارد.

انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900825001042

نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic