شنبه 19 آذر 1390

تلاش‌های واشنگتن برای جاسوسی در ایران لو رفت

• نوشته شده توسط: ramin h

رویترز: با سقوط هواپیمای آمریکایی
تلاش‌های واشنگتن برای جاسوسی در ایران لو رفت

خبرگزاری فارس: به گفته مقامات آمریکا و دیگر افراد آگاه، عملیات جاسوسی آمریکا در ایران، سالها و از طرق مختلف در جریان بوده است. در عین حال مقامات آمریکایی در موضعی انفعالی، اظهار داشتند که این هواپیما به دلیل نقص فنی سقوط کرده است و نه به دلیل خاموش شدن و یا هک شدن کامپیوتر آن توسط ایران.

خبرگزاری فارس: تلاش‌های واشنگتن برای جاسوسی در ایران لو رفت

خبرگزاری فارس: به گزارش فارس، به نقل از "رویترز"، سقوط هواپیمای بدون سرنشین سازمان سیا در ایران از آنچه که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا ترجیح می‌دهند تا مخفی بماند، پرده برداشت: تلاش های شدید جاسوسی در کشوری که در آن آمریکا حضور رسمی ندارد.

ایران روز پنجشنبه فیلم هواپیمای بدون سرنشین را نشان داد که تا حد زیادی دست نخورده به نظر می‌رسید. سخنگوی پنتاگون و سیا در مورد تایید اینکه این هواپیما، همان هواپیمای گم شده RQ - 170 است، ابراز نظر نکردند.

به گفته یک مقام آگاه، این هواپیمای بدون سرنشین در حال انجام ماموریت بر فراز ایران بوده است.

یک  مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که اعتقاد بر این است که این هواپیما به دلیل نقص فنی سقوط کرده است و نه به دلیل خاموش شدن و یا هک شدن کامپیوتر آن توسط ایران.

اگر چه این خطر وجود دارد که ایران از این هواپیما برای برای ساخت فن آوری معکوس استفاده کند و یا آن را به کشورهای دیگر مانند چین بفروشد، مقامات آمریکا معتقدند که ایران قادر نخواهد بود تا به سیستم‌های کامپیوتری این هواپیما راه یابد و به جزئیات ماموریت نظارتی آمریکا پی ببرد.

به گفته مقامات آمریکا و دیگر افراد آگاه، عملیات جاسوسی آمریکا در ایران، سالها و از طرق مختلف در جریان بوده است.

یک کارشناس خصوصی دفاعی آمریکا که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که زمانی که او در سال 2008 از مرکز فرماندهی یک پایگاه نظامی آمریکا در خلیج فارس ملاقات کرد، واضح بود که سیستم‌ها در حال دریافت اطلاعات از داخل ایران هستند.

به گفته این کارشناس، به نظر می رسید برخی از این اطلاعات از هواپیمایی در ارتفاع بالا و برخی اطلاعات دیگر از سنسورهای الکترونیکی زمینی که آمریکا موفق شده است تا به نحوی بر روی زمین در ایران نصب کند، در حال دریافت بودند.

انتهای پیام/200767/ص


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic