یکشنبه 20 آذر 1390

اینجا "چوب" همه‌کاره است؛ غوغای همگان برای "حراج" طلا

• نوشته شده توسط: ramin h

گزارش فارس از حراج سکه و شمش در بانک کارگشایی؛
اینجا "چوب" همه‌کاره است؛ غوغای همگان برای "حراج" طلا

خبرگزاری فارس: اینجا مهم نیست چه کسی زود آمده یا چه کسی دیر آمده بلکه مهم این است که چه مقدار پول در جیب شما یا حساب بانکی شما موجود است و قصد داری بسته‌های 100 تایی انواع سکه را با چه قیمتی بخرید.

خبرگزاری فارس: اینجا "چوب" همه‌کاره است؛ غوغای همگان برای "حراج" طلا

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، بانک مرکزی هفته گذشته همزمان با افزایش تقاضا برای خرید طلا و سکه استراتژی عرضه شمش طلا و سکه را از طریق بانک کارگشایی یکبار دیگر برای کنترل بازار پیاده کرد.حراج بانک کارگشایی براساس دستور بانک مرکزی طی دو نوبت صبح و عصر آغاز می‌شود و تااطلاع ثانویی ادامه خواهد داشت.
 بانک مرکزی یکبار دیگر طی ماه‌های گذشته از جلسات حراج بانک کارگشایی کمک گرفته و تا حدودی بازار را متعادل کرده بود.
به همین منظور خبرنگار فارس برای مشاهده و ارائه گزارش از حراج طلا وسکه به سالن حراج بانک کارگشایی در شعبه مرکزی این بانک واقع در میدان محمدیه رفت.
سالن حراج طبق معمول شلوغ و پرهیاهو بود صدای چوب زدن و هیاهوی حضار نشان می‌داد که در این سالن چه خبر است. ازدهام جمعیت به حدی است که تمام صندلی‌ها پرشده و عده‌ای زیادی به صورت ایستاد حراج را دنبال می‌کنند.

* دیر و زود مهم نیست؛ فقط جیبتان پر پول باشد

اینجا مهم نیست که چه کسی زود آمده یا چه کسی دیر آمده بلکه مهم این است که چه مقدار پول در جیب شما یا حساب بانکی شما موجود است و قصد داری بسته‌های 100 تایی انواع سکه را با چه قیمتی بخرید. اینجا بسته‌های 100 تایی سکه و یا شمش از آن افرادی می‌شود که بالاترین قیمت را برای بسته‌ها و یا شمش‌ها در سالن اعلام می‌کنند، البته این هم تا حدودی بستگی به شانس افراد دارد چرا که در یک ساعت یک بسته 100تایی با قیمت‌های متفاوتی فروخته می‌شود که بعضاً‌ پایین‌ترین قیمت قبلی و یا بالاتر از آن نرخ خواهد بود.
اما مهمتر آن است که صدای چوب زدن تا چه حد بر هیاهوی سالن حراج می‌افزاید و شاید به همین خاطر است که تعداد زیادی از حضار ترجیح می‌دهند به صورت ایستاده حراج دنبال کنند. سالن حراج بانک کارگشایی حقیقتاً‌ مجزا از سایر بخش‌های بازار خرید و فروش سکه است، اینجا فقط و فقط پول حرف اول و آخر را می‌زند.

* منشی حراج؛ خواهش می کنم عجله نکنید!


شاید جلسات حراج بانک کارگشایی اولین جایی باشد که مسئول حراج یا همان منشی سالن از حضار می‌خواهد برای خرید عجله نکنند، قیمت‌ها را بالا نبرند و حتی به مردم توصیه می‌کنند که آقایان- خانم‌ها این حراج فقط مختص به امروز نیست بلکه تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد یافت.
تب خرید شمش طلا و سکه در سالن حراج به حدی رسیده که شاید حرص برخی افراد موجب فروش طلا با قیمتی بیشتر از ارزش واقعی آن می‌شود. جلسه حراج شمش و سکه نوبت عصر بانک کارگشایی ساعت 16 روز گذشته همزمان با اعلام نرخ‌ها از سوی بانک مرکزی شروع شد و تا ساعت 18:30 دقیقه ادامه یافت. برخی حضار می‌گویند این جلسات تا زمانی که مسئولین حراج اعلام نکنند ادامه خواهد
داشت.

* عادلی: شمش فقط بعد از ظهر عرضه می‌شود


عادلی رئیس بانک کارگشایی نیز به خبرنگارفارس گفت‌:‌ تا زمانی که جلسه کشش داشته باشد حراج را ادامه می‌دهیم البته زمان اعلام نرخ از سوی بانک مرکزی در این مسئله موثر است.
رئیس بانک کارگشایی ادامه داد: براساس دستور بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی این بانک حراج را در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد کرد.
وی تاکید کرد: شمش طلا فقط بعداز ظهر به حراج گذاشته می‌شود چرا که صبح‌ها شمش نداریم.
طبق اعلام یکی از مسئولان حراج بانک کارگشایی هیچ محدودیت ندارد که افراد چند بار در طول جلسات بتوانند شمش و یا سکه بخرند.


* قیمت عمده فروشی اینبار گران تر از خرده فروشی

شور و شوق خرید شمش و بعضاً‌ سکه طلا در این جلسه به حدی رسید که حضار متوجه چرخش عقرب‌های ساعت نمی‌شدند. حراج شمش و سکه طلا البته باید با سایر بخش‌های مشابه در بازار خرید و فروش سکه متفاوت باشد چرا که سالن حراج بانک کارگشایی نیز به عبارتی حکم عمده فروشی طلا و سکه را دارد اما با این تفاوت که برخلاف سایر عمده فروش‌ها اینجا قیمت‌ها بالاتر از نرخ‌های خرده فروشی می‌شود.

* خانمها خریدار ربع سکه و آقایان مشتریان شمش


بانک کارگشایی هم شاهد حضور خانم‌ها همپای آقایان برای خرید سکه است. البته مبادلات خانم‌ها با آقایان یک تفاوت دارد و آن هم این است که خریداران شمش‌طلا و سکه‌های تمام بهار فقط آقایان بوده اند و خانم‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند پول‌های خود را برای خرید بسته‌های 100 تایی ربع سکه خرج کنند.
خریداران شمش طلا در جلسات حراج بانک کارگشایی عمدتاً‌ طلافروشان و طلاسازان بودند که به گفته‌ خودشان شمش‌ها را می‌خرند تا به زیور آلات تبدیل کنند. اما هستند افرادی که در همین سالن شمش خریده و آنها را به سکه تبدیل کرده و در بازار خواهند فروخت.

* از شمش 72 میلیونی تا ربع سکه 130 هزار تومانی در حراج دیروز

در جلسه عصر روز گذشته بانک کارگشایی شمش طلا باعیار 99.9 با قیمت پایه 68 میلیون و 990 هزار تومان به حراج گذاشته شد که البته در نهایت در بالاترین قیمت بدون لحاظ 4 درصد مالیات برارزش افزوده با قیمت 71 میلیون و 400 هزار تومان در پایین‌ترین قیمت 70 میلیون و 650 هزار تومان به فروش رسید.
قیمت پایه یک بسته 100 تایی سکه تمام بهار آزادی تصویر امام در جلسه حراج بانک کارگشایی 50 میلیون و 600هزار تومان اعلام شد که در نهایت در بالاترین قیمت بدون لحاظ 4 درصد مالیات برارزش افزوده با قیمت 57 میلیون و 820 هزار تومان و پایین‌ترین قیمت 56 ملیلون و 400 هزار تومان به فروش رسید.
عصر دیروز نرخ پایه یک بسته 100 تایی نیمه سکه بهار آزادی 24 میلیون و 350 هزار تومان اعلام شد که در نهایت این بسته‌ها با بالاترین قیمت با نرخ 27 میلیون و 210 هزار تومان و در پایین‌ترین قیمت با نرخ 26 میلیون و 780 هزار تومان فروخته شد. ربع سکه نیز با نرخ پایه 12 میلیون و 200 هزار تومان در نهایت با قیمت 13 میلیون و 880 هزار تومان در بالاترین قیمت و در پایین‌ترین قیمت با ارزش 13 میلیون و 805 هزار تومان فروخته شد.


* سالن حراج و ده ها صندلی برای دلالها

عده‌ای در سالن حراج واقعاً‌ به قصد خرید آمدند و البته با اهداف مختلف اما عده‌ای هم هستند در این سالن که فقط نظاره‌گر حراج‌ها بوده با قلم وکاغذ خود نرخ‌های فروش سکه‌ها را در قطعات مختلف یادداشت می‌کنند. به هر حال کسانی که وارد سالن حراج می‌شوند باید به مبادلات این بازار آشنا باشند و به عبارتی دل شیر برای پذیرش ریسک خرید سکه در قیمت‌های مختلف را داشته باشند.
ناگفته نماند تمام افراد حاضر در سالن حراج، طلا ساز و طلافروش نیستند بلکه مطابق معمول در این سالن‌ هم مثل سایر بازارها دلالان و سفته‌بازها جای خود را حفظ کرده‌اند؛ بالاخره حتماً‌ باید در این بخش‌ها ده ها صندلی هم برای افراد سودجو وجود داشته باشد چرا که اگر غیر از این باشد باید تعجب کنیم.
هر چه از حراج سکه و شمش در بانک کارگشایی می‌گذشت فضای موجود سالن بیشتر از قبل پرهیاهو می‌شد و برخی افراد شاید برای خالی کردن هیجان انتهای سالن را فضای مناسبی را برای سیگار کشیدن انتخاب می‌کردند با این کار سالن حراج طلایی را دود آلود می‌کردند. اما حضار بی‌توجه از دود سیگار و سر و صدای برخی افراد در انتهای سالن محو خرید و تماشای حراج قطعات مختلف سکه بودند.

* اشتباه نکنید؛ اینجا همه خریدار نیستند

عده‌ای در این سالن که در بین حضار فقط نظاره‌گر مبادلات بودند در برخی مواقع در مقام کارشناس بازار طلا و سکه برمی‌آمدند و اظهار نظرهای درباره خرید بسته‌های سکه در قیمت‌های مختلف می‌کردند.«ارزان خرید، گران خرید، واقعاً خوب خرید، با این نرخ‌ها قیمت‌های بازار هم بالا می‌رود، خودشان قیمت را بالا می‌برند»‌ و جملاتی مشابه بخشی از اظهار نظاره‌های طلای بود.
یکی از حضار با بیان اینکه بانک مرکزی عزم خود را جذب کرده تا بازار را پر از سکه کند گفت: این‌کار باعث می‌شود قیمت‌ها کاهش پیدا کند البته اگر دلال‌ها اجازه دهند.
وی اضافه کرد:‌ البته برای خرید و فروش در این بازار ملتهب باید ریسک کرد شاید سود کنیم و شاید هم متضرر شویم.

* سکه فروش نیستم، خریدارم

رضایی که مرد میانسالی است می‌گوید:‌به همین خاطر است که تا این لحظه هنوز سکه نخریده‌ام، می‌خواهم نرخ دستم بیاید. خبرنگار فارس از وی پرسید با بسته 100 تایی سکه چه کاری می‌خواهید انجام دهید؛‌ آیا سکه فروش هستید؟ وی در پاسخ تاکید کرد: بنده بازنشسته هستم و می‌خواهم ربع سکه بخرم و نگه دارم تا زمان گرانی آنها را بفروشم.
این متقاضی خرید سکه ادامه داد:‌ الان تنها بازاری که می‌توانم سرمایه‌ام را در آن به کار بگیریم بازار طلا است.

* سکه صرافی ارزان تر از حراج بانک کارگشایی

تعدادی دیگری از افراد حاضر در سالن حراج به خبرنگار فارس گفتند: ‌اگر بخواهیم سکه را از صرافی بخریم ارزان‌تر از بانک کارگشایی برایمان تمام می‌شود.
یکی از این افراد گفت: امروز آمده بودم تا سکه بخرم اما به نظرم قیمت‌ها خیلی بالا بوده و منصرف شدم.
وی ادامه داد:‌ با این حساب ترجیح می‌دهم فعلاً  خرید نکنم چرا که متعقدم عده‌ای با دلالی در این سالن اجازه پایین آمدن قیمت‌ها را نمی‌دهم.
احمدی یکی دیگر از افرادی که در سالن حراج به شدت پیگیری نرخ‌های حراج است و البته به گفته خود می‌خواهد شمش طلا بخرد.
وی به خبرنگار فارس می‌گوید:‌ آمده‌ام تا قیمت‌ها دستم بیاید اما چون شنیده‌ام سود در شمش است می‌خواهم شمش‌ بخرم.
این خریدار بازار سکه ضمن اذعان اینکه هدف حضور من در این معاملات کسب سود از طریق خرید و فروش شمش طلا است گفت:‌ شغلم آزاد است اما می‌خواهم این بازار را هم  تجربه کنم.
وی تاکید کرد: التبه فعلاً ریسک نمی‌کنم چرا که قدیم‌تر ها و البته افراد آشنا به این بازار می‌گویند قیمت ها فعلاً بالا است وبرای خرید مناسب نیست.

*دلالان نمی گذارند قیمت ها شکسته شود

موسوی که طبق گفته خود کارمند یکی از ادارات دولتی است نیز مانند سایر افراد تصمیم گرفته حراج بانک کارگشایی را برای یکبارهم که تجربه کند.
وی می‌گوید: می‌خواهم در اینجا سکه بخرم ودر بازار آزاد بفروشم؛ در این جلسه افرادی حضور داشتند که برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ها در بازار نرخ‌های بالای را اعلام می‌کردند تا خودشان ضرر نکنند.
وی گفت: امثال بنده در این سالن زیاد هستند که فقط به خاطر پولی روی پول گذاشتند می‌آیند و سکه می‌خرند.
امیری که یکی از طلافروشان بازار تهران است با تاکید براینکه سیاست بانک مرکزی مبنی عرضه طلا از طریق بانک کارگشایی می‌توانند موجب کنترل بازار شود تصریح کرد:‌ روز شنبه بازار ارزان‌تر از بانک کارگشایی بود به همین خاطر من در این جلسه خرید نکرده‌ام.
وی ضمن اینکه پیش بینی کرد در روزهای آینده قیمت‌ها شکسته می‌شود، ادامه داد: افرادی که در جلسه حراج بانک کارگشایی آمده بودند به نظرم هول بودند و در قیمت‌های بالا سکه خریدند که این اصلاً درست و منطقی نبود.

به گزارش فارس، علاوه بر بانک کارگشایی شعب منتخب بانک ملی هم در این روزها به فروش سکه می‌پردازند اما باز هم عده‌ای دلال و واسطه‌گر با حضور در این شعب در خرید سکه با قیمت‌های پایین و فروش آن در بازار آزاد با قیمت‌های بالاتر اجازه ارزان شدن سکه را نمی‌دهند.
البته بانک مرکز ی با صراحت اعلام کرده با هرگونه سفته‌بازی و دلالی برخورد خواهد کرد و تا هر زمان که نیاز باشد سکه وارد بازا ر می‌کند.
آنچه در این گزارش آمد تنها حکایت یکی از جلسات حراج بانک کارگشایی بود که نشان داد که افرادی با چه اهدافی برای خرید سکه و شمش طلا به جلسات حراج می‌روند.

گزارش از: فاطمه محمدی

انتهای پیام/ح


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic