یکشنبه 20 آذر 1390

این همه سروصدا برای 19 میلیون دلار واردات میوه/مشکلات جای دیگری است

• نوشته شده توسط: ramin h

معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:
این همه سروصدا برای 19 میلیون دلار واردات میوه/مشکلات جای دیگری است

خبرگزاری فارس: رئیس کل گمرک گفت: از زمان ابلاغ نامه اول وزیر صنعت تاکنون مجموع میوه‌های وارداتی به غیر از موز از 31 خرداد تاکنون 19 میلیون دلار بوده و این همه جنجال و سر و صدا در کشور به راه افتاد است و به نظر می‌رسد مشکلات چیزهای دیگری است.

خبرگزاری فارس: این همه سروصدا برای 19 میلیون دلار واردات میوه/مشکلات جای دیگری است

عباس معمارنژاد در گفت‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه به تازگی هنوز نامه‌ای از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت برای گمرک ارسال نشده است، اظهارداشت: نامه‌ جدیدی را که وزیر جهاد کشاورزی به آقای غضنفری ارسال کرده رو نوشت آن برای ما هم فرستاده شده اما به طور جداگانه نامه‌ای خطاب به ما ارسال نشده است.
وی با بیان اینکه این نامه، تاکیدی بر نامه‌های قبلی است، درخصوص برخی انتقادات نسبت به مدت زیاد اعتبار ثبت سفارشات، گفت: هر ثبت سفارسی اعتبار داشته باشد، از نظر ما به معنای مجوز ورود کالا است.
رئیس کل گمرک ادامه داد: براساس قانون صادرات و واردات، ثبت سفارس تا شش ماه اعتبار دارد و حتی فرد می‌تواند دو روز قبل از پایان مهلت، گشایش اعتبار دوباره انجام دهد که این خود یک سال دیگر به مهلت اعتبار واردات کالا می‌افزاید.

معمارنژاد ضمن تاکید بر اینکه این نامه خلیلیان با رعایت مقررات ماده هشت و 11 قانون صارادات و وارادات اجرا می‌شود، گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت نامه‌ای در مورد ممنوعیت واردات و صادرات در 31 خرداد به گمرک ابلاغ کرده و اگر یک روز قبل از ابلاغ این نامه ثبت سفارشی صورت گرفته باشد تا شش ماه بعد که 30 آذر است، مهلت واردات دارد و اعتبار آن هنوز تمام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات ما مجری مقرراتی هستیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما ابلاغ می‌کند، بنابراین نامه‌ای که به آقای غضنفری تقدیم شده باید به عنوان بخشنامه به ما ابلاغ شود که هنوز این نامه ابلاغ نشده است.

رئیس کل گمرک در همین باره اضافه کرد: قبلا نامه‌ای برای جلوگیری از وارادات همه کالاهای ذکر شده در نامه جدید ارسال شده بود و از زمان ابلاغ نامه تاکنون مجموع میوه‌های وارداتی به غیر از موز از 31 خرداد تاکنون 19 میلیون دلار بوده و این همه جنجال و سر و صدا در کشور به راه افتاد است.

به گفته وی تنها میزان واردات موز حدود 190 میلیون دلار بوده است.

معمارنژاد درخصوص میزان صادرات میوه در این مدت بیان کرد: یک میلیارد و 200 میلیون دلار صادرات در هشت ماه گذشته صورت گرفته است که در برابر حجم واردات قابل مقایسه نیست.
وی گفت: با احتساب موز بیش از 200 میلیون دلار مجموع واردات میوه در این مدت بوه اما آیا 19 میلیون دلار واردات بدون احتساب موز بازار 75 میلیونی کشور را به هم می‌ریزد؟

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که آیا این آمار را به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده‌اید، اظهارکرد: بله، بارها میزان واردات میوه را اعلام کرده‌ایم اما به نظر می‌رسد مشکلات چیزهای دیگری است.
انتهای پیام/ص


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic