یکشنبه 23 بهمن 1390

پایان اصلاح قانون کار/ 6 ماده اختلافی شرکاء به شورای عالی کار ارجاع شد

• نوشته شده توسط: ramin h

عضو مجمع عالی نمایندگان کارگری در گفت‌وگو با فارس خبر داد
پایان اصلاح قانون کار/ 6 ماده اختلافی شرکاء به شورای عالی کار ارجاع شد

خبرگزاری فارس: عضو هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری گفت: به غیر از 6 ماده مربوط به چگونگی ساماندهی قرارداد کار، اصلاح قانون با کارفرمایان نهایی و به زودی به شورای عالی کار ارائه می‌شود.

خبرگزاری فارس: پایان اصلاح قانون کار/ 6 ماده اختلافی شرکاء به شورای عالی کار ارجاع شد

بهزاد کهندانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به جلسات مشترک کارگران و کارفرمایان برای اصلاح قانون کار اظهار داشت: هفته گذشته روز سه‌شنبه جلسه به این منظور برگزار شد و در نهایت به غیر از ماده 7، 17،21،23 ،25 و 27 بقیه قانون جمع‌بندی شد.

وی ادامه داد: مواد مذکور مربوط به چگونگی ساماندهی و خاتمه قراردادهای کار است که بر سر این موضوعات اختلافات عمیقی وجود دارد.

عضو هیئت مدیره مجمع‌ عالی نمایندگان کارگری با بیان اینکه کارفرمایان اعتقادی به قرارداد کار دائم ندارند گفت: کارفرمایان معتقدند باید راه برای اخراج کارگر باز باشد و این حق را برای خود قائل هستند.

این فعال کارگری تاکید کرد: در عمل کارگران و کارفرمایان بر روی مواد اصلی که باید تفاهم می‌کردند اختلاف نظر دارند و این موضوعات در شورای عالی کار بررسی خواهد شد.

کهندانی در خصوص شرایط جدید تعیین حداقل مزد کارگران در پیش نویس اصلاح قانون کار دولت تصریح کرد: بند ملحوظ شده «شرایط اقتصادی» در این ماده معنای روشنی برای کارگران و کارفرمایان نداشت و بر این اساس از پیش نویس حذف شده است.

وی خاطر نشان کرد: در اصلاح قانون کار نباید تفاسیر مختلف و غیرشفاف وجود داشته باشد و این بند با دیگر مواد قانون کار مغایرت داشت.

عضو هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری افزود: همچنین موضوع استاد و شاگردی با تفسیری که دولت ذکر کرده بود برای دیگر شرکاء کار قابل قبول نبود و در حال حاضر با تفسیری شفاف تغییر کرده است.

به گفته این فعال کارگری، کارورز در این ماده به صورت مشخص تعریف شده و کسی است که علم را از دانشگاه کسب کرده و نیاز به مهارت عملی دارد و از نگاه کارگران و کارفرمایان استاد و شاگردی منسوخ شده است و بار علمی ندارد.

کهندانی با اشاره به اینکه اصلاح قانون کار با کارفرمایان نهایی شده گفت: فقط سه تشکل عالی کارگری برای ارائه گزارش نهایی و پیشنهادات در این راستا جلسه‌ای برگزار خواهند کرد و بعد از آن پیش نویس به شورای عالی کار ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: این پیش‌ نویس به احتمال زیاد در هفته جاری به وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی ارسال خواهد شد.


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات