سه شنبه 25 بهمن 1390

تحصن خبرنگاران یمنی در مقابل سفارت آمریکا در صنعاء

• نوشته شده توسط: ramin h

/جدیدترین تحولات یمن/
تحصن خبرنگاران یمنی در مقابل سفارت آمریکا در صنعاء

خبرگزاری فارس: خبرنگاران یمنی در اعتراض به دخالت‌های پیاپی سفیر آمریکا در امور داخلی کشورشان، در مقابل سفارت آمریکا در پایتخت این‌کشور تحصن کردند و تهدید کردند که این تحصن‌ها را هفتگی خواهند کرد.

خبرگزاری فارس: تحصن خبرنگاران یمنی در مقابل سفارت آمریکا در صنعاء

حمایت دیکتاتور یمن از انتخابات صوری این کشور، تحصن روزنامه‌نگاران یمنی برای نخستین بار در مقابل سفارت آمریکا در صنعاء، درگیری‌ در میدان "التغییر" پایتخت، هشدار درباره بحران بی آبی در صنعاء و اعلام آمادگی "علی محسن الاحمر" برای کناره‌گیری از قدرت پس از برگزاری انتخابات از جدیدترین تحولات یمن است.

حمایت صالح از انتخابات ریاست‌جمهوری صوری یمن

پایگاه خبری "مارب پرس" نوشت: "علی عبدالله صالح" رئیس جمهور فرمایشی یمن دیروز در راستای تلاش صنعاء برای مهم جلوه دادن انتخابات صوری ریاست جمهوری در 21 فوریه آتی، گفت: یمن در حال سپری کردن مرحله تاریخی بسیار مهمی است.

وی در سرمقاله روزنامه "المیثاق" گفت: انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری یک گام اساسی برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت است.

صالح همچنین از اعضای حزب کنگره ملی، احزاب ائتلاف ملی، طرفداران آنها و تمام فرزندان ملت یمن خواست که حضور پررنگی در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری داشته باشند.

نخستین تحصن روزنامه‌نگاران در مقابل سفارت آمریکا در صنعاء

"مارب پرس" نوشت: " عبدالاله حیدر" روزنامه‌نگار یمنی که به اتهام ارتباط با القاعده از سوی دستگاه امنیتی یمن دستگیر شده اعلام کرده است که اگر ظزف 48 ساعت آینده آزاد نشود، اقدام به اعتصاب غذا و آب می‌کند.

برادر حیدر پس از ملاقات با برادرش از این تصمیم او خبر داد.

روزنامه‌نگاران یمنی برای نخستین بار در مقابل سفارت آمریکا تحصن و به اظهارات سفیر آمریکا درباره عبدالاله حیدر اعتراض کردند.

آنها دخالت سفیر آمریکا در امور داخلی یمن و ممانعت از آزادی حیدری را محکوم کردند.

سفیر آمریکا مدعی شده بود که حیدر به خاطر یک موضوع جنایی دستگیر شده است و موضوع او آزادی بیان نیست.

"مروان دماج" دبیرکل اتحادیه روزنامه‌نگاران یمن ضمن محکوم کردن اظهارات سفیر واشنگتن در صنعاء گفت که آنها قصد دارند بطور هفتگی در مقابل سفارت آمریکا تحصن کنند.

درگیری‌های خشونت بار در میدان "التغییر" صنعاء

دیروز میدان "التغییر" صنعاء بار دیگر عرصه درگیری‌های خشونت‌بار بود. نیروهای لشگر یک زرهی جدا شده از ارتش یمن به فرماندهی "علی محسن الاحمر" با تعدادی از افراد مسلح حاضر در میدان تحصن درگیر شدند. به گفته برخی این افراد مسلح از عناصر کمیته‌های امنیتی و مجموعه‌های حزبی زیر نظر حزب اصلاح یمن بودند.

به گفته شاهدان عینی، میدان التغییر دیروز شاهد هرج و مرج شدیدی بود و طی تبادل آتش میان نیروهای الاحمر و نیروهای حزب اصلاح، چندین نفر کشته و زخمی شدند.

سفیر آمریکا: اطلاعاتی درباره بازگشت صالح به یمن پیش از انتخابات در دست نیست

روزنامه "امارات الیوم" به نقل از "گیرالد فایرستاین" سفیر آمریکا در یمن نوشت که هیچ اطلاعاتی درباره بازگشت "علی عبدالله صالح" به یمن پیش از برگزاری انتخابات در دست نیست.

وی تاکید کرد: من هیچ اطلاعی در این‌باره ندارم و آنچه که من در یمن انجام می‌دهم برای اجرای طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس است.

این در حالی است که رسانه‌های مختلف اعلام کرده بودند که صالح 18 ماه جاری و پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در 21 فوریه (دوم اسفند) به کشور بازخواهد گشت.

صنعاء در آستانه تبدیل شدن به اولین شهر بدون آب جهان

رویترز نوشت: کارشناسان درباره مشکل کم آبی صنعاء هشدار می‌دهند و اعلام می‌کنند که در صورت تداوم وضعیت موجود و عدم حل و فصل این مشکل، صنعاء نخستین شهر بدون آب جهان خواهد بود.

بر اساس این گزارش، مشکل کم آبی پایتخت یمن به اندازه‌ای جدی است که ساکنان این شهر آب مورد نیاز خود را از منبع‌های آبی عمومی شهر تامین می‌کنند.

یمن اصلاحاتی را درباره قوانین مربوط به آب انجام داده است اما کارشناسان معتقدند که دولت در اجرای این قوانین و اقدام برخی مبنی بر حفاری‌ چاه‌های مختلف به منظور تامین آب برای امور کشاورزی، سهل انگاری کرده است و همین امر موجب بحرانی شدن وضعیت آب پایتخت شده است.

سرتیپ "علی محسن" پس از انتخابات خود را بازنشسته می‌کند

روزنامه سعودی "الوطن" تاکید کرد که منابع آگاه نزدیک به "علی محسن الاحمر" فرمانده لشگر یک زرهی و فرمانده منطقه شمالی و غربی یمن تاکید کرده‌اند که وی قصد دارد، پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 21 فوریه جاری (2 اسفند) از پست خود استعفا دهد.

این منابع تاکید کردند که این تصمیم الاحمر در راستای اجرای تعهدات اعلامی‌اش در آغاز بحران جاری در یمن است. وی متعهد شده بود که به محض کناره‌گیری صالح از قدرت، خود نیز از پستش کناره‌گیری کند.


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic