سه شنبه 25 بهمن 1390

تشکیل کمیته مشترک ایران و عراق برای تامین آب شرب بصره

• نوشته شده توسط: ramin h

وزیر نیرو خبر داد
تشکیل کمیته مشترک ایران و عراق برای تامین آب شرب بصره

خبرگزاری فارس: وزیر نیرو با بیان اینکه میزان آب ورودی از ایران به عراق بین 8 تا 10 درصد نیازهای آبی این کشور است از تشکیل یک کمیته مشترک فنی بین ایران و عراق برای تامین آب شرب استان بصره عراق خبر داد.

خبرگزاری فارس: تشکیل کمیته مشترک ایران و عراق برای تامین آب شرب بصره

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ،مجید نامجو در حاشیه دیدار مشترک خود با وزیر منابع آب عراق در جمع خبرنگاران گفت: درخواست امروز طرف عراقی در نشست مشترک آن بود که مشکلات آبی بین دو کشور با همکاری دوجانبه حل شود.

نامجو  افزود:میزان آب ورودی از ایران به عراق  بین 8 تا 10 درصد نیازهای آبی این کشور است بنابراین در حد ظرفیت و توانی که در کشور وجود دارد و در چارچوب تفاهم نامه های فی مابین برای حل مشکلات عراق با این کشور همکاری خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد:در پایان نشست مشترک خود مقرر شد تا کمیته مشترکی متشکل از معاونان وزارتخانه های مرتبط دو کشور برای تامین آب شرب بصره تشکیل شود تا آب شرب بصره تامین شود.

وی با اعلام اینکه تا 20 روز آینده این تیم فنی از طرف ایران معرفی خواهد شد، گفت: بررسی مسائل فنی و بهداشتی رودخانه های دو کشور نیز در قالب تفاهمنامه ای پیگیری خواهد شد.

وزیر نیرو تاکید کرد:روش های تامین آب شرب بصره متفاوت است بطوریکه در گذشته از طریق بسته بندی و انتقال آب با کشتی به این شهر کمک می کردیم که این روند ادامه خواهد یافت.

وی گفت: تاکنون شرایط کشور به نحوی نبوده است که ایران بتواند فعالیتهای آبی گسترده ای را در عراق داشته باشد اما ما حاضر هستیم تا تیمهای فنی و مهندسی ایرانی در حوزه های مختلف آبی عراق از جمله بررسی وضعیت آلودگی رودخانه های مشترک را آغاز کنند.

نامجو اظهار داشت: قرار شد در صورت امکان به طرف عراقی تیم کارشناسی معرفی شود.

وی ادامه داد: در چارچوب قرارداد 1975 الجزایر که مورد تایید مراجع دو کشور است تا کنون 2 کمیته تشکیل شده و ظرفیت های خوبی برای حل مشکلات در حاشیه این تفاهمات وجود دارد.

نامجو در ارتباط با روند کنترل آلودگی های اروند رود، اظهار داشت: ایران برنامه وسیعی برای حذف آلودگی های اروند رود دارد.

وی با اشاره به استفاده از کمک های بانک جهانی برای ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب در ایران، گفت: فاضلاب بصره و زه آب کشاورزی این شهر زمینه ایجاد آلودگی را در اروند رود فراهم کرده است.

وزیر منابع آب عراق:ترکیه آب را کالای اقتصادی می بیند و در حقابه عراق بد عمل می کند

مهند السعدی وزیر منابع آب عراق در حاشیه دیدار با وزیر نیرو در جمع خبرنگاران گفت: ایران می تواند در تامین آب شرب استان بصره به عراق کمک کند چرا که هم اکنون 42 رودخانه مشترک بین دو کشور وجود دارد که  امروز برای تامین حقوق دو کشور مذاکراتی انجام دادیم.

وی در خصوص اینکه در دیدار با وزیر نیروی ایران  چه مسائلی مورد بررسی قرار گرفت گفت:تیم همراه برای صحبت و مذاکره جهت امضای قرارداد به اینجا آمده و تاکنون نیز دیدارهای زیادی بین کمیسیونهای مشترک دو کشور برگزار شده است که تشکیل یک کمیته فرعی مشترک نیز از نتایج آن است.

السعدی افزود: شرکتهای ایرانی می توانند در زمینه های مختلف پروژه های آبیاری عراق اقدامات خود را انجام دهند و در این رابطه ما پیشنهادات خود را در خصوص مسائل آبیاری و همکاری های مشترک در اروند رود ادامه خواهیم داد.

وزیر منابع آب عراق تاکید کرد: برای بررسی موضوعات مشترک آبیاری و رودخانه های مشترک دو کشور و همچنین آگاهی یافتن از طرحهای ایران در این زمینه باید کمیته های مشترکی را تشکیل دهیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه ایران خود دارای کمبود آب است پس چگونه می تواند در تامین آب شرب استان بصره با آن کشور همکاری کند، گفت:درخواست ما از ایران مربوط به تامین آب شرب نیست بلکه برای حل مشکلات موجود بین دو کشور و همچنین وضعیت برداشت از رودخانه های مشترک است.

وی در پاسخ به این سوال که عراق با ترکیه نیز هم مرز است آیا این کشور حقابه عراق را به راحتی در اختیار این کشور قرار می دهد گفت: ترکیه در زمینه تامین حق آبه عراق بسیار بد عمل کرده و به آب به عنوان یک کالای اقتصادی نگاه می کند

وی اظهار داشت: متاسفانه کشور عراق هیچ گونه اختیاری برای برخورد با رفتارهای ترکیه ندارد.

وی افزود: هیچ موافقتنامه اجرایی بین عراق و ترکیه برای تامین حق آبه عراق وجود ندارد به همین دلیل در هیات دولت مصوبه ای وجود دارد که شورای عالی آب به ریاست نخست وزیر و 13 وزیر کابینه مرتبط با مسایل آب تشکیل شود.

به گفته وی ،در این کمیته تصمیمات استراتژیکی اتخاذ شد تا برای تامین حق آبه عراق به ترکیه فشار وارد کنیم.


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic