سه شنبه 25 بهمن 1390

6 ماه حبس قطعی برای علی‌اکبر جوانفکر

• نوشته شده توسط: ramin h

سخنگوی دستگاه قضایی کشور خبر داد
6 ماه حبس قطعی برای علی‌اکبر جوانفکر

خبرگزاری فارس: سخنگوی دستگاه قضایی گفت: در مرحله تجدیدنظر خواهی 6 ماه حبس برای علی‌اکبر جوانفکر قطعی شده است.

خبرگزاری فارس: 6 ماه حبس قطعی برای علی‌اکبر جوانفکر

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس دستگاه قضایی کشور عصر امروز در بخش دیگری از بیست و ششمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره اینکه سرانجام پرونده مدیر مسئول سابق روزنامه ایران در دستگاه قضا چه شده است، گفت: مدیر مسئول سابق روزنامه ایران تنها یک پرونده نداشت و پرونده‌های توأمانی داشت.

 

وی ادامه داد: در یکی از پرونده‌ها این فرد به حبس محکوم شده بود که سرانجام در جریان تجدید‌نظر حبس به مدت  6 ماه برای این فرد تأیید شد.

 

وی گفت: رسیدگی به سایر پرونده‌های این فرد ادامه دارد.

 

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه گزارش عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه از سوی مجلس به دستگاه قضایی رسیده است یا خیر و اگر رسیده درباره تخلفات دولت آیا رسیدگی آغاز شده است، گفت: هنوز این گزارش به دستگاه قضایی واصل نشده است.

 

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: چندین گزارش از مجلس به دستگاه قضایی رسیده است اما روند رسیدگی به آنها در دستگاه قضایی همچنان ادامه دارد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که در موضوع پرونده باغ قلهک نیز آیا شکایتی به دستگاه قضایی رسیده یا خیر ، گفت: در موضوع باغ قلهک هم یک گزارش به دستگاه قضایی رسیده و این در حالی است که در باب مترو هم شاهد ارائه یک گزارش به دستگاه قضایی بوده‌ایم.

 

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه عنوان شده برخی از نمایندگان مجلس به دلیل دست داشتن در پرونده فساد مالی اخیر از سوی مراجع ذی‌صلاح رد صلاحیت شده‌اند، گفت: تشخیص احراز صلاحیت یا عدم آن به عهده هیئت‌های اجرایی است.

 

وی گفت: اگر کسی متهم باشد الزاما این اتهام موجب رد صلاحیت وی نخواهد شد.

 

وی گفت: حتی محکومیت افراد هم در برخی از موارد موجب رد صلاحیت نیست.

 

دادستان کل کشور گفت: برخی ممکن است رد صلاحیت شوند اما این به معنای آن نخواهد بود که آن افراد محکومیت داشته‌اند یا در پرونده‌ای دست داشته‌اند بلکه می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد که باید از خود هیئت‌های اجرایی در این باره  بپرسید.

 

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا امکان دارد در پرونده فساد مالی اخیر تعداد دیگری از افراد به عنوان متهم دستگیر شوند، گفت: به طور قطع اگر مورد خاصی پیش بیاید افراد دیگری هم دستگیر می‌شوند.

 

وی ادامه داد: پرونده بسته نشده و رسیدگی به همه ابعاد آن ادامه دارد و طبیعی است که دستگیری دیگری هم داشته باشیم.

 

دادستان کل کشور درباره ارسال شدن یا نشدن گزارش کمیسیون اصل 90 به دستگاه قضایی  کشور گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم پس از قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 در مجلس قرار بود این گزارش به دستگاه قضایی ارجاع شود اما حداقل تا هفته گذشته این اتفاق نیفتاده و من اطلاعی از آن ندارم.

 

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای درباره سرنوشت خاوری و اخبار جدید درباره وی نیز گفت: اگر منظورتان این است که خاوری به کشور بازگردانده شده یا خیر باید بگویم هنوز این اتفاق نیفتاده است اما ما از اینترپل و سایر دستگاه‌های بین‌المللی موضوع را پیگیری می‌کنیم.

 

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره اینکه  28 نفر از اعضای هیئت مدیره کانون وکلا رد صلاحیت شده‌اند، گفت: رد صلاحیت‌ها و دلایل آنها صرفا به خود افراد اعلام می‌شود.

 

وی گفت: من حق بیان علت رد صلاحیت این افراد را ندارم و این افراد می‌توانند خودشان مراجعه کرده و دلیل رد صلاحیتشان را جویا شوند.

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره ابلاغ اجرای آزمایشی قانون مجازات اسلامی گفت: قانون مجازات اسلامی اصل هشتاد و پنجمی بوده است یعنی به صورت موقت و برای 3 سال اجرا خواهد شد.

 

وی گفت: اگر چیزی به شکل قانون درآید همه ما ملتزم هستیم تا آن را رعایت کنیم درباره این قانون هم دستگاه قضایی خود را موظف به رعایت اصول آن می‌داند.

 

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره این مطلب که پس از اجرای قانون لغو مجوز پرواز هواپیماهای توپولف عده‌ای از سرمایه‌گذاران در این بخش که از وام بانکی استفاده کرده بودند به عنوان بدهکاران بانکی شناخته شدند که این موضوع باعث شده حمایت از سرمایه‌گذاران با خدشه مواجه شود آیا شما در دادستانی کل کشور برای سامان دادن به این موضوع کاری انجام می‌دهید یا خیر ؟ گفت: ما به طور کلی در دو مقوله از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: در بخش اول اگر نیاز باشد توصیه‌ای انجام دهیم، توصیه می‌کنیم و در بخش دوم در آن جاهایی که به عنوان نماینده یا شخص خودمان حضور داریم تلاش می‌کنیم تا از سرمایه‌گذارانی که سالم عمل می‌کنند و روابط سالم اقتصادی دارند حمایت شود.

 

وی افزود: در بخش سیاست‌گذاری هم همیشه دنبال آن بوده‌ایم که قوانینی به تصویب برسد که از سرمایه‌گذاران فعال و سالم کمال حمایت شود.


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات