جمعه 19 اسفند 1390

تجویز "اسکوپولامین" موجب اختلال در یادگیری می‌شود

• نوشته شده توسط: ramin h

/پژوهش در توسعه سلامت/
تجویز "اسکوپولامین" موجب اختلال در یادگیری می‌شود

خبرگزاری فارس: استادیار گروه علوم و فنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تحقیق ارائه شده خویش به همایش "پژوهش در توسعه سلامت" گفت: نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که تجویز اسکوپولامین موجب اختلال در یادگیری و حافظه فضایی می‌شود.

خبرگزاری فارس: تجویز "اسکوپولامین" موجب اختلال در یادگیری می‌شود

خدیجه جامی‌الاحمدی در حاشیه همایش پژوهش در توسعه سلامت در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بیرجند با اشاره به مقاله ارائه شده خویش به این همایش اظهار داشت: در مطالعه مذکور اثرات تزریق داخل صفاقی گلوکزآمین بر اختلالات یادگیری و حافظه فضایی ناشی از اسکوپولامین با استفاده از مازآبی موریس، مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به روش انجام تحقیق خویش تصریح کرد: در این تحقیق موش‌های صحرایی به گروه‌های کنترل، اسکوپولامین و گلوکزآمین به همراه اسکوپولامین تقسیم شدند.

استادیار گروه علوم و فنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: تزریق به مدت پنج روز متوالی صورت گرفت و 20 دقیقه بعد از هر تزریق ارزیابی یادگیری و حافظه فضایی با استفاده از ماز آبی موریس صورت گرفته و شاخص‌های یادگیری و حافظه فضایی بررسی شد.

جامی‌الاحمدی با اشاره به نتایج به دست‌ آمده از تحقیق خویش ابراز داشت: نتایج نشان داد که تجویز اسکوپولامین موجب اختلال در یادگیری و حافظه فضایی می‌شود.

*نتایج این تحقیق نویدبخش معرفی دارویی برای درمان آلزایمر است

وی سپس به تشریح چگونگی به دست‌ آوردن این نتیجه پرداخت و افزود: در گروه دریافت کننده اسکوپولامین زمان سپری شده و فاصله پیموده شده برای رسیدن به سکوی هدف بیشتر از گروه کنترل بود در حالی که در گروه‌هایی که قبل از تزریق اسکوپولامین، یک یا دو گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن گلوکزآمین دریافت کرده بودند، زمان سپری شده و فاصله پیموده شده برای رسیدن به سکوی پنهان کمتر از گروه دریافت کننده اسکوپولامین بود.

استادیار گروه علوم و فنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: نتایج این مطالعه نشان داد که گلوکزآمین می‌تواند از آسیب حافظه ناشی از تزریق اسکوپولامین در رگ جلوگیری کند.

جامی‌الاحمدی این اثر را امیدبخش دانست و افزود: این اثر می‌تواند نویدبخش معرفی دارویی در کاهش اختلالات حافظه و یادگیری ناشی از زوال مغزی در بیماری‌هایی مانند آلزایمر باشد.

انتهای پیام/و20/ط4000


نظرات()

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو