دوشنبه 22 اسفند 1390

کاهنی: بیماران تالاسمی نیازمند حمایت‌های روانی و اجتماعی‌اند

• نوشته شده توسط: ramin h

پژوهش در توسعه سلامت
کاهنی: بیماران تالاسمی نیازمند حمایت‌های روانی و اجتماعی‌اند

خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: به منظور بهبود کیفیت زندگی بیماران تالاسمی برنامه‌های مناسب در راستای حمایت جسمی، روانی، اجتماعی و ارتباط بین بیمار ضروری است.

خبرگزاری فارس: کاهنی: بیماران تالاسمی نیازمند حمایت‌های روانی و اجتماعی‌اند

سیما کاهنی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بیرجند با اشاره به مطالعه تعیین کیفیت زندگی بیماران تالاسمی ماژور مراجعه‌کننده به مرکز بیماری‌های خاص بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند اظهار داشت: آگاهی از فاکتورهای مرتبط با کیفیت زندگی در بیماران تالاسمی، برای ایجاد برنامه‌های بالینی مناسب و حمایت‌های اجتماعی و بهبود نتایج درمانی ضروری است.

وی افزود: انجام تمام ملاحظات درمانی، برخورداری این افراد از کیفیت زندگی مطلوب است.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به نتایج و مطالعات ارائه شده در همایش ملی پژوهش در توسعه سلامت در بیرجند بیان کرد: بر اساس یکی از پژوهش‌ها تمام مبتلایان به تالاسمی ماژور بالای هفت سال وابسته به ترانسفوزیون خون که برای دریافت ماهانه خون به درمانگاه بیماری‌های خاص مراجعه و پرونده‌ فعال در درمانگاه تالاسمی داشته‌اند به عنوان جامعه مورد مطالعه در نظر گرفته شدند.

کاهنی عنوان کرد: نتایج مطالعه نشان داد میانگین نمره کل کیفیت زندگی از 115 نمره معادل 70.37 و میانگین نمره کل در هر یک از ابعاد کیفیت زندگی شامل میانگین نمره کل سلامت عمومی، کل سلامت روان، کل محیط زندگی و کل روابط اجتماعی به ترتیب معادل 25، 18، 21 و 5.95 است که در مقایسه کیفیت زندگی این افراد با متغیرهای مورد مطالعه ارتباط معناداری مشاهده نشد.

وی گفت: بر اساس نتایج این مطالعه و به منظور بهبود کیفیت زندگی این بیماران، برنامه‌های مناسب در راستای حمایت جسمی، روانی، اجتماعی و ارتباط بین بیمار و مراکز خاص ضروری است.

انتهای پیام/آ30


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic