دوشنبه 22 اسفند 1390

آمار سزارین در قم باید کاهش یابد

• نوشته شده توسط: ramin h

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:
آمار سزارین در قم باید کاهش یابد

خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم بر لزوم کاهش آمار سزارین تاکید کرد و گفت: باید شاخص مرگ مادر تا سال 94 به 16 درصد هزار تولد زنده برسد.

خبرگزاری فارس: آمار سزارین در قم باید کاهش یابد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، سید شمس‌الدین حجازی در جلسه کمیته پیشگیری از مرگ مادران با اشاره به عوارض ناشی از زایمان سزارین اظهار داشت: فرهنگ‌سازی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای خانواده‌ها و کارکنان حوزه بهداشت و سلامت خانواده در کاهش آمار سزارین نقش بسزایی دارد.

وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده و با تقویت اهرم‌های نظارتی بر روند عملکرد متخصصان زنان و زایمان که بیشترین حجم عمل سزارین را در پرونده دارند روند نظارت‌ها و برخوردها افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر لزوم مراقبت‌های قبل از بارداری و دوران 6 هفته نخست بارداری افزود: رعایت نکات بهداشتی، مراجعه به موقع به پزشک و فراگیری آموزش‌های لازم از مواردی است که موجب کاهش آمار مرگ و میر مادران باردار می‌شود.

حجازی با اشاره به اینکه پیشگیری از مرگ و میر مادران باردار از شاخص‌های پیشرفت و توسعه جوامع به‌شمار می‌رود، گفت: به برکت انقلاب اسلامی و با گسترش شبکه بهداشتی و درمانی آمار مرگ مادران باردار به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در شاخص‌ها و میزان پیشگیری از مرگ مادران باردار در استان قم موفقیت‌های بسیاری به دست آمده است، اظهار داشت: با برنامه ریزی، توسعه امکانات و خدمات و اجرای برنامه‌های مراقبتی باید میزان مرگ و میر مادران باردار به صفر برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه از زمان حضور مادران باردار در مراکز درمانی دولتی و خصوصی در هر ساعت از شبانه روز باید خدمات لازم درمانی و مراقبتی با پیش بینی نیروی انسانی لازم در نظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: مجموع این خدمات به همکاری و مشارکت خانواده‌ها موجب تولد نوزاد سالم و حفظ سلامت مادران می‌شود.

حجازی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ها باید شاخص مرگ مادر تا سال 94 به 16 درصد هزار تولد زنده برسد، افزود: در حال حاضر و با مراقبت‌های انجام شده این میزان در استان قم جلوتر از برنامه پیش بینی شده و طبق آخرین آمار 11 درصد هزار تولد زنده است.

انتهای پیام/‌ش30


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic