جمعه 26 اسفند 1390

منطقه را خطر تجزیه تهدید می‌کند/هرکس روی سقوط سوریه حساب می‌کند در اشتباه است

• نوشته شده توسط: ramin h

مشروح/سید حسن نصرالله:
منطقه را خطر تجزیه تهدید می‌کند/هرکس روی سقوط سوریه حساب می‌کند در اشتباه است

خبرگزاری فارس: دبیر کل حزب‌الله لبنان با اعلام نگرانی خود در خصوص طرح‌هایی که تجزیه منطقه را هدف گرفته است، حساب کسانی را که دنبال سرنگونی نظام سوریه هستند، اشتباه خواند و اعلام کرد که حزب‌الله آماده گفت‌وگو با جریان‌های لبنانی برای حل مشکلات کشورش است.

خبرگزاری فارس: منطقه را خطر تجزیه تهدید می‌کند/هرکس روی سقوط سوریه حساب می‌کند در اشتباه است

به گزارش فارس، سید حسن نصرالله در سخنان خود به مناسبت فارغ‌التحصیلی اعضای دوره آموزشی مرکز نور برای خواندن و نوشتن، بر ریشه‌کنی بی‌سوادی در خواندن و نوشتن و بی‌سوادی سیاسی در لبنان و جهان عرب تاکید کرد و درباره طرح‌هایی علیه منطقه برای تجزیه آن هشدار داد و همگان را به استفاده از فرصتی تاریخی که در منطقه به وجود آمده است، فراخواند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان با تاکید بر اهمیت تولید علم در دنیای امروز، اعلام کرد که همه ما باید برای ریشه‌کنی همه‌نوع بی‌سوادی تلاش کنیم تا امتی باشیم که علم تولید می‌کند و در عین حال امتی مقتدر و قادر به رویارویی‌ همه تهدیدها و خطرات است و بتواند وحدت و انسجام و منافع و استقلال و عزتش را بر همه دنیا تحمیل کند.

نصرالله این سخنان را که در مراسم فارغ‌التحصیلی اعضای دوره‌های قرائت و کتابت مرکز نور بیان کرد به موضوعات مختلفی مانند موضوع داخلی این کشور نیز پرداخت.

نصرالله: امت ما در این دهه مقابل فرصتی تاریخی برای ایجاد تحولات بزرگ است

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه درباره آنچه برای تقسیم و تجزیه منطقه و ایجاد آشوب فراگیر و بزرگ در آن تهیه شده است، هشدار داد و گفت که یکی از اهداف این طرح‌ها این است که ما را به یکدیگر مشغول کند و با ایجاد تنش میان ما، ما را علیه یکدیگر تحریک کند. این مسئله عنوان کلی این طرح است اما اجرای آن تحت پوشش مسائل مختلفی صورت می‌گیرد امروز.

وی تاکید کرد: اگر ما به تنش و تحریک یکدیگر دامن بزنیم و عجولانه تصمیم‌ بگیریم، خانه خود را در لبنان و همه جهان عرب و جهان اسلام با دست خود خراب کرده‌ایم در حالی که فرصت برای ملت و مردم ما برای پس‌گیری حقوق و حاکمیتمان بر خاک و نفت و آبمان و پس‌گیری فلسطین و قدس مهیاست زیرا آمریکا امروز در همه چیز رو به افول است. غرب امروز در افول است و همه طمّاعان در کشور ما رو به افول گذاشته‌اند. برای همین آنان می خواهند که ما نیز با آنان افول کنیم... اگر ما ثابت و استوار و با روحیه بالا بایستیم و فکر کشور و وحدت و انسجام خود باشیم، امت ما در این دهه مقابل فرصتی تاریخی برای ایجاد تحولات شگرف در وضعیتمان در سطح ملی است.

نگرانی از تجزیه [برخی کشورهای منطقه] حقیقی است و توهم نیست

در ادامه دبیر کل حزب‌الله لبنان فراخوان‌هایی که به فدرالی شدن یا جدایی و تجزیه دعوت می‌کند را حقیقت دانست و اعلام کرد که در چند کشور عربی [از جمله لیبی] این فراخوان‌ها داده شده است و برخی طرف‌ها نیز به آن طمع  کرده‌اند و برخی هم آن را بیان و برخی هم بیان نمی‌کنند. وقتی ما از نگرانی تجزیه صحبت می‌کنیم از تحولاتی که عملا در حال رخ دادن است حرف می‌زنیم و اینها توهم نیست. این سودان بود که دیدید تجزیه شد.

حساب کردن روی سقوط نظام سوریه، حسابی شکست خورده است

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به موضوع سوریه اشاره کرد و افزود که ما از روز اول خواستار دست نبردن به سلاح [در سوریه] شدیم و سوری‌ها با راهکار سیاسی موضوع را حل نند. همه ما از اصلاحات و دموکراسی حمایت می‌کنیم... خونریزی باید متوقف شود و هر کس که به مردم حمله کند محکوم است و هر کس حقایقی در این خصوص دارد، آن را ارائه کند. تحولات سوریه ثابت می‌کند که حساب باز کردن روی سقوط نظام سوریه، انشقاق در ارتش و جنگ مذهبی و دخالت خارجی و تحریم‌های اقتصادی اشتباه است و هیچ یک به نتیجه نرسیده است.

نصرالله اعلام کرد که با گذشت یک سال از اتفاقات سوریه ما امروز به بازنگری فرامی‌خوانیم که نتیجه‌اش این است: در سوریه راه‌حلی نیست مگر زمین گذاشتن همزمان سلاح و ایجاد مکانیزمی مورد توافق و ورود با راهکاری سیاسی.

وی تاکید کرد که در لبنان، منافع ما در این است که در لبنان ثبات باشد و راهکار سیاسی در سوریه و اینکه محتوای راهکار سیاسی و حوزه‌های اصلاح چه باشد، دیگر موضوعی است که سوری‌ها باید بر آن توافق کنند و خود، خطوط قرمز را ترسیم کنند نه ما لبنانی‌ها چون نباید برخی از ما بیاید و برای سوری‌ها نظریه‌پردازی کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: مردمی که روز پنجشنبه (دیروز) به میادین [شهرهای مختلف سوریه] آمدند بیانی روشن و واضح بود. پس وقتی کسی می‌آید می‌گوید تو با مردم سوریه نیستی تو با نظام هستی... باید به ما بگوید که مردم سوریه چه کسانی هستند؟ مردم دو دسته‌اند... بله درست است ولی بخشی از مردم سوریه هستند که این گزینه‌شان است و بخشی هم گزینه دیگری دارد... برخی می‌گویند که ملت سوریه آن است که تو از آن حمایت میکنی نه آنکه من از آن حمایت می‌کنم... بدین معنا که ما از همه ملل عرب حمایت کردیم جز ملت سوریه؟... خیر. مردمی در سوریه هستند که خواستار اصلاحات هستند نه تجزیه و جنگ داخلی و مذهبی. مردمی هستند که خیانت اعراب را نمی‌خواهند. اعراب میانه‌رو را نمی‌خواهند. مردم می‌خواهند که بازدارنده و مقاوم و وفادار به فلسطین باقی بمانند.. ما با این بخش از مردم هستیم... برخی معتقدند که اوباما (رئیس جمهور آمریکا و وزیر خارجه او) هیلاری کلینتون و کلا آمریکایی‌ها که قرآن را آتش زدند، کسانی که اتحاد با اسرائیل را امری مقدس و امنیت و برتری داشتن آن را امری مقدس می‌شمارند، و همینطور سارکوزی (رئیس جمهور فرانسه) و انگلیس و کسانی که فلسطین را و ملتش را و جولان (سوریه) را و لبنان را و و و را در طول 20 سال پیش فروختند، معتقدند که اینها متحدشان و راه نجاتشان هستند. هر کسی اینطور فکر می‌کند، آزاد است اما ما آزادگان نیز معتقدیم که باید موضعی را اتخاذ کنیم که می‌خواهیم... .

آمادگی حزب‌الله برای گفت‌وگو و تعطیل نکردن [بخش‌های مختلف] کشور؛

نصرالله در ادامه به موضوع داخلی لبنان اشاره کرد و همه را به گفت‌وگو درباره مسائل مختلف فرا خواند و گفت با این کار اجازه ندهیم که به بهانه‌های اختلافات، کشور تعطیل شود.... مسائلی که ما درباره آن اختلاف داریم باید در دولت، پارلمان یا دور میز مذاکره درباره آن گفت‌وگو کنیم و بر آنچه توافق شد، حرکت کنیم. آنچه هم نمی‌توانیم اکنون بر آن به توافق برسیم، به تعویق بیندازیم ولی درست نیست اگر درباره یک یا دو مسئله اختلاف داشتیم، کل کشور را تعطیل کنیم... این منطق ماست و منطق دیگر همه مسائل اختلافی را روی میز می‌گذارد و سرنوشت کل کشور را به آن گره می‌زند.

دبیر کل حزب‌الله افزود: از موضوعات اختلافی، مانند موضوع سلاح مقاومت است... اگر توافق کردیم که فبها المراد و اگر اختلاف باقی ماند، آن را به بعد موکول می‌کنیم و اگر هم توافق نکردیم که به تعویق بیفتد، که [خود به خود] معوق خواهد بود. هر کس می‌تواند مقاومت را خلع سلاح کند، بفرماید... ما آماده بررسی استراتژی دفاعی هستیم. منطقی که می‌توانیم از طریق آن کشور را بسازیم و با روحیه همکاری به این مسائل بپردازیم، همین منطق است... می‌گویند 14 مارس [جریان لبنانی متحد آمریکا] می‌تواند کشور را بسازد، آخر با کدام عقلانیت و شیوه و روحیه‌ای [این حرف را می‌زنند]؟ شما [14 مارسی‌ها] می‌توانید نهادها و احزاب خودتان را سرپا کنید؟ کشور با حذف دیگران ساخته نمی‌شود، بلکه با همکاری و گفت‌وگوست که ساخته می‌شود.

غزه... اجبار یک‌ونیم میلیون اسرائیلی به ماندن در پناهگاه معادله‌ای بسیار عالی است

سید حسن نصرالله در بخشی دیگر از سخنان خود به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه اشاره کرد و گفت، برخی گفتند که این درگیری‌ها با تصمیم ایران بوده یا اینکه گفتند آنچه برخی جریان‌ها[ی فلسطینی] انجام دادند، برای منحرف کردن نگاه‌ها از سوریه بوده است... این ظلمی بزرگ است. برخی رسانه‌های لبنانی که به برخی طرف‌های وابسته به اسرائیل مرتبط هستند و برخی رسانه‌های عربی با تاسف شدید، مسئولیت حمله به غزه را بر عهده مقاومت دانستند. این دروغ است و اسرائیل کسی است که حمله را آغاز کرد و این حمله به شهادت دبیر کل کمیته‌های مردمی انجامید.

نصرالله این فضا را به فضای جنگ 33 روزه تشبیه کرد و افزود: در جنگ تموز (ژوئن / 33 روزه) آمدند و گفتند که حزب‌الله جنگ را به خاطر موضوع هسته‌ای ایران و دادگاه بین‌اللملی [ترور رفیق الحریری] شروع کرده است در حالی که این ظلم است. در غزه مردمی، در محاصره هستند و مظلوم اما برخی رسانه‌ها آنان را به خاطر منافع منطقه‌ای مشخصی، متجاوز معرفی می‌کنند و اینجاست که اسرائیل با برخی رسانه‌ها نقطه تلاقی پیدا می‌کند تا اعلام کنند که جنگش با غزه بخشی از جنگش با ایران است و این تبلیغات دروغ، کذب و افتراست.

وی تاکید کرد که آنچه در غزه روی می‌دهد از حیث نتیجه، بار دیگر نفاق و سیاست یک‌بام‌ و دو هوای و دوگانگی سیاست غرب در تعامل با اتفاقات را یادآوری می‌کند... ما در تجاوز اخیر [رژیم صهیونیستی] به غزه شاهد استواری و قدرت و توانایی مقاومت بودیم که چگونه یک میلیون و نیم اسرائیلی را مجبور می‌کند که در پناهگاه بمانند و این معادله‌ای بسیار عالی است.

اراده ملت بحرین شکست‌ناپذیر است

دبیر کل حزب‌الله لبنان در بخشی از سخنانش به موضوع بحرین نیز پرداخت و گفت که ما در بحرین شاهد تظاهرات بزرگی بودیم که شیخ عیسی قاسم به آن دعوت کرد و صدها هزار نفر به آن لبیک گفتند که بر خواسته‌های مردم و معارضان بزرگ مردمی تاکید کرد. این معارضه، مخالفتی مسالمت‌آمیز است که خواهان حفظ امنیت کشور و خون مردم و مخالفانش است  و این بیانگر ثبات و اراده مردم است و حساب کردن روی بازگشت [مردم از راه خود] حسابی اشتباه است. عجیب این است که مردمی حرکت خود را ادامه می‌دهند و [مدعیان ] بهار عربی به این حرکت [انقلابی] اعتراف نمی‌کنند و آن را به رسمیت نمی‌شناسند؛ نه اتحادیه عرب نه جامعه بین‌الملل و کسی دیگر ولی این باعث نمی‌شود که مردم از خواسته‌های بحق خود کوتاه بیایند. این مردم هرگز قبول نمی‌کنند که ابزار عبور کسی به بحرین باشند. در کار مردم دخالتی نمیکنیم اما گزینه‌های ملت بحرین روشن است و آنان اراده شکست‌ناپذیر دارند و حساب باز کردن روی این امر، حسابی اشتباه است و باید توجهی عربی اسلامی و جهانی برای بستن این موضوع بشود.

انتهای پیام/.++


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات