پنجشنبه 10 فروردین 1391

توجه به اصول همگرایی به نفع کشورهای منطقه است

• نوشته شده توسط: ramin h

کارشناس قرقیز در گفت‌وگو با فارس:
توجه به اصول همگرایی به نفع کشورهای منطقه است

خبرگزاری فارس: نماینده ویژه قرقیزستان در امور افغانستان، گفت: پنجمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی افغانستان نشان داد که کشورهای منطقه به افغانستان توجه زیادی دارند و بایستی اصول همگرایی منطقه‌ای را بیش از گذشته تقویت نمایند.

خبرگزاری فارس: توجه به اصول همگرایی به نفع کشورهای منطقه است

"اوازبیک آتاخانف" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی هماهنگی مواضع کشورهای منطقه در رابطه به افغانستان را از دست‌آوردهای مثبت این اجلاس دانست و افزود: بحث مهم این بود که کشورهای کمک‌کننده آمادگی خود برای تداوم مساعدت‌های مالی و اقتصادی به افغانستان را تائید کردند که مقدمات خوبی برای موفقیت کنفرانس قریب‌الوقوع توکیو را فراهم کرده است.

از سوی دیگر با محوریت موضوع افغانستان ضرورت همگرایی منطقه‌ای بیش از گذشته برجسته شده است که توجه به این مسئله منجر به نتایج خوبی خواهد شد.

وی با اشاره به نقش کشورهای منطقه برای حل و فصل مشکلات اقتصادی و اجتماعی افغانستان، تصریح کرد: کشورهای آسیای مرکزی و از جمله قرقیزستان در حد توان خود از ارائه کمک‌های اقتصادی به افغانستان دریغ نمی‌کنند و در بعد اجتماعی نیز مساعدت به آموزش جوانان افغان را دنبال می‌کنند. در قرقیزستان مرکز حمل و نقل ترانزیت آمریکا مستقر می‌باشد که از طریق آن پشتی‌بانی اقدامات نیروهای ناتو در عرصه‌های امنیتی در افغانستان صورت می‌گیرد.

سفیر و نماینده ویژه قرقیزستان در امور افغانستان در ادامه افزود: قرقیزستان به عنوان یکی از کشورهای دارای ذخایر بالای آب آسیای مرکزی در کنار تاجیکستان علاقمند اجرای پروژه بزرگ  СASSA – 1000 می‌باشد. در صورت عملیاتی شدن این پروژه افغانستان، پاکستان و حتی ایران نیز می‌توانند برق نسبتا ارزان دریافت کنند.

همچنین بیشکک به تحقق سایر پروژه‌های منطقه‌ای نظیر ساخت راه آهن توجه زیاد نشان می‌دهد. ما در حال مذاکرات در رابطه به احداث راه آهن از چین به قرقیزستان و افغانستان و در صورت لزوم به ایران می‌باشیم که این امر می‌تواند به همکاری و همگرایی واقعی اقتصادی در منطقه کمک کند.

آتاخانف در پاسخ به این پرسش خبرنگار منطقه‌ای فارس در آسیای مرکزی که در صورت خروج نیروهای غربی از در سال 2014 از افغانستان و دنبال شدن مذاکرات با طالبان چه دورنمایی را برای منطقه قابل پیش‌بینی می‌داند، تصریح کرد: به نظر ما خروج نیروهای ائتلاف در سال 2014 از افغانستان قطعا به این معنا نیست که همه کشورهای علاقمند افغانستان را ترک خواهند گفت. یعنی حضور کشورهای ضامن تامین امنیت افغانستان باقی خواهد ماند.

ولی در رابطه به بحث طالبان لازم است بگویم که نسبت به همه طرف‌های متخاصم افغانی باید احترام بگذاریم و بر این مهم تاکید داشته باشیم که آن‌ها همگی متعلق به ملت واحد افغانستانند و چنانچه هرگونه اختلاف نظر وجود دارد، باید از راه مذاکرات و یا سیستم سیاسی، یعنی انتخابات به نتیجه برسد.

از این نظر ما از مذاکرات با طالبان استقبال می‌کنیم و بر این باوریم که توجه به تجربه صلح تاجیک‌ها و ادغام اتحادیه مخالفین سابق تاجیک با قدرت مفید خواهد بود.

این مقام وزارت امور خارجه قرقیزستان که در گذشته مسئولیت سفارت کشورش در ایران را نیز بر عهده داشت، گفت: البته این نگرانی نیز وجود دارد که وضع منطقه در پی خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان با پیچیدگی مواجه خواهد شد اما به این نکته توجه باید داشت که همچنین چندین سازمان مهم منطقه‌ای مانند سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری‌های شانگهای نیز وجود دارند که افغانستان را بدون کمک و حمایت باقی نخواهند گذاشت. چرا که وضع افغانستان به‌طور مستقیم وضع آسیای مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بنابراین با بعید ندانستن احتمال افزایش چالش‌ها بعد از سال 2014 باز هم امیدواریم که جامعه جهانی و کشورهای منطقه اقداماتی اتخاذ خواهند کرد تا تهدید و چالش‌ها از ناحیه افغانستان به حداقل برسد.

انتهای پیام/م


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic