دوشنبه 21 شهریور 1390

تلویزیون از سازندگان «خنده بازار» قدردانی كرد

• نوشته شده توسط: ramin h

تلویزیون از سازندگان «خنده بازار» قدردانی كرد

خبرگزاری فارس: معاونت سیما در مراسمی با حضور عادل فردوسیپور و فریدون جیرانی از سازندگان مجموعه برنامه «خنده بازار» قدردانی کرد.

طنز برای جلوگیری از عفونت است
طنز برای جلوگیری از عفونت است
-------------------------------

به گزارش خبرگزاری فارس، در روز 20 شهریور  علی دارابی در سالن همایش‌های بین المللی صداوسیما از عوامل و دست اندرکاران برنامه «خنده بازار» تقدیر به عمل آورد.

در این مراسم ابتدا علی‌اصغر پورمحمدی (مدیر شبکه سه سیما) گفت: ان شاءالله این جمع بتوانند برنامه‌ای بهتر و جذاب‌تر بسازند و موجب شادی خاطر مردم باشند.
وی ادامه داد: جمعی که امروز در این مراسم گرد هم آمده‌اند، نمایندگان یک گروه 70 الی80 نفره هستند که شبانه روز تلاش کرده‌اند تا خنده بازار تولید شود و موجب شادی مردم شود. یکی از دلایل موفقیت، همکاری، هماهنگی، همدلی، بستر دوستانه و محیط خوب برنامه بوده که در وقت کم، کار خوب تولید کرده‌اند. این برنامه از ایده‌های جذاب، متن خوب، نویسندگی خوب، طراحی دکور، صحنه خوب، گریم خوب، کارهای کامپیوتری، کارگردانی خوب و در نهایت تهیه‌کنندگی خیلی خوب برخوردار بود.
پورمحمدی اظهارداشت: در برنامه خنده بازار قصد توهین به هیچ کس را نداشتیم و از آقای جیرانی و فردوسی‌پور در این جلسه تشکر می‌کنم که صبوری این انسان‌های بزرگوار برای ما درس است که ناراحت نشدند و کمک هم دادند.

سپس شریعت پناهی (مدیر گروه اجتماعی) با تشکر از گروه خنده بازار گفت: ما در ابتدای راه هستیم و کار تابستان نسبت به نوروز خیلی بهتر بود.امیدوارم کار آتی بهتر از قبلی باشد. از آنهایی هم که فکر می‌‌کردند به تمسخر گرفته شده‌اند عذرخواهی می‌کنم.

به گزارش فارس، فریدون جیرانی نیز در بخشی از این مراسم اظهار داشت: به نویسندگان، تهیه‌کننده و کارگردان تبریک می‌گویم که توانسته‌اند ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کنند. برنامه‌های طنز در تلویزیون سطحش پایین آمده بود که این برنامه سطح آنها را ارتقاء داد.
وی تصریح کرد: نمایندگان صنوف تحمل نقد را ندارد اگر ما خودمان هم تحمل نقد را نداشته باشیم واویلا است.

همچنین فردوسی پور نیز در این مراسم اظهار داشت: خودم می‌گویم فرهنگ نقدپذیری باید بالا برود و باید آستانه تحمل مسئولین و مدیران را بالا ببریم. خودم شخصا از چنین برنامه‌هایی استقبال می‌کنم. نفس عمل خیلی خوب است. اما مرز باریکی است بین انتقاد و تحقیر. اگر این مرز رعایت شود مشکل پیش نمی‌آید.

سپس علی دارابی معاون سیما ضمن قدردانی از هنرمندان و دست اندرکاران گروه خنده بازار گفت: جلسه امروز با این هدف برگزار شده که با صدای بلند اعلام کنیم چشمانی هست که کارهای خوب را دیده و می‌خواهیم آن را تقدیر کنیم.
وی ادامه داد: این برنامه اولین برنامه‌ای است که بعد از تابستان و ماه مبارک رمضان مورد تقدیر قرار داده‌ایم. صمیمانه از همه به خصوص آقای شب خیز که نقش پررنگ و بزرگتری دارند و می‌بینیم با چه دلسوزی این کارها را انجام می‌دهند تشکر می‌کنم. آقای قادری که متن‌های خوب و آقای عباسی که کارگردانی خوب کرده‌اند و بقیه عزیزان صمیمانه تشکر می‌کنم. قدر جمع خودتان را بدانید و بیش از هر کسی خودتان هستید که باید صیانت از خودتان را داشته باشید. اگر می خواهید در طول سالیان آینده هم موفق باشید باید مراقب داشته باشید و گرفتار حاشیه نشوید و اهمیت کار در رسانه را بر هر چیزی ترجیح دهید.
دارابی تصریح کرد: گاهی وقت‌ها بعضی پیشنهادهای مادی و زودگذر موجب می‌شود دچار برخی حاشیه‌ها شویم. اما واقعاً در عمر هنری تجربه کرده‌اید که این موارد به مثابه سراب هست به عنوان برادر کوچک می‌گویم قدر همدلی خودتان را بدانید از همین امروز تصمیم بگیرید این جمع جمعی باشد برای کار بزرگ.
وی در ادامه خطاب به گروه سازنده برنامه خنده بازار گفت: طنز جز مطالبات راهبردی معاونت سیماست. خنده بازار باید برای نوروز 91، رمضان 91 و نوروز 92 آماده و مهیا شود آن هم علاوه بر کار هفتگی خودتان.از آقای ضرغامی هم به عنوان حامی اصلی این برنامه تشکر می‌کنم که شجاعت ایشان در حمایت از برنامه باعث شد بعضی انتقادها به سمت شما نیاید.
وی ادامه داد: اعتقاد داریم که در کار طنز باید شجاعت را با هنرمندی و اخلاق توأم کنیم. از الان که وقت دارید باید برای کار بهتر برنامه‌ریزی کنید. از آقای جیرانی و فردوسی‌پور تشکر می‌کنم. این دو عزیز را به عنوان نماینده کسانی که در خنده بازار با آنها شوخی شد دعوت کردیم. ضمن اینکه بحث در مورد کل مسأله طنز است. علاوه بر اینکه در رسانه به عنوان راهبرد معاونت سیما اعلام کردیم شبکه سه همواره طنزش در کنار کارهای نمایشی دیگر برپا باشد. در نقاط مثبت، نوآوری‌های این برنامه بسیار فراوان بود. در ماه مبارک رمضان هر 30 شب به غیر از ایام قدر این برنامه پخش شد.
به آقای پورمحمدی گفته‌ایم که سریال نمایشی ماه رمضان آینده باید طنز باشد. اگر تخلیه هیجانی جامعه صورت بگیرد دغدغه نداریم وقتی یک مسابقه باشد که قرار است اتفاق بیافتد.
معاون سیما عنوان داشت: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید به مثابه یک اتاق فکر کار کنند. باید کار پژوهشی جدی‌تری در این مورد انجام شود و مدل و الگو برای طنز مشکل داریم تکرار خودمان در گذشته بازآفرینی می‌شود.معمولا دیده می‌شود یک پارادایم که حاکم بر تولید باشد وجود ندارد. متن‌های پراکنده مشاهده می‌شود مثلا در خنده بازار می‌گوییم می‌خواهیم به مردم و جوانان امید دهیم.
وی افزود: تولید بدون پژوهش و تحقیق در معاونت سیما ممنوع است. بیشترین توجه را به گروه نویسندگان می‌کنیم. مرز کمدی را از هجو جدا کنیم. اینکه حرکت بر میدان مین همین جاست. بتوانیم بخندانیم بدون رنجش خاطر و ناراحتی دیگران در حوزه طنز بر پایبندی به اخلاق باید توجه کنیم. می‌گویند همه اینها را می‌گویید ما چه بسازیم. نکته دیگر این است که فرهنگ پرسشگری و پاسخگویی و مدارای سیاسی در جامعه ضعیف است. انتقاد پذیری بسیار دشوار است.
دارابی تصریح کرد: برخی خطوط قرمز نیز خودساخته است و اصلا وجود ندارد. آنجایی که مسئله اخلاق این انقلاب است با کسی شوخی نداریم ولی اینطور نیست که مسئولی مظهر نظام شود اگر در مورد آن صحبت کنیم بگوید شما نظام را تضعیف کردید نه اینطور نیست. چیزی که طنز است این است که لازم نیست با صدای بلند فریاد بزنیم جدی نگیرید و دلخور نشوید. کاری که ما می‌کنیم، در حوزه طنز است مخاطبان ما باید این را بفهمند.
وی عنوان داشت: هنر شما این است که افکار عمومی را متوجه معضلات کنید این کار که شما گفتید نوروز تا نوروز را تعطیل کنید و کارگران بیایند حقوق بگیرند. جامعه ای که این همه دشمن دارد باید خودکفا شود. پس کار باید مضاعف شود بعد این همه تعطیلات، شما هم این را به زیبایی بیان کردید یا پروازها، تأخیرها که  تصویر شده، باید برنامه‌سازی در این حوزه‌ها شود. بنا بر این در حوزه طنز هدف سازندگی است نگاه، نگاه خصمانه بر پدیده‌ها نیست. یکی از کارهای مهم این است که مبادا نگاه طبقاتی و خندیدن به طبقه فرودست داشته باشیم.
وی گفت: ما ظرفیت‌سازی‌های خودمان را تخریب نکنیم. بعضی از محدودیت‌ها که خدا قرار داده مثل لکنت زبان، حق نداریم تمسخر کنیم، بهتر است یک رفتار، تصمیم غلط را انتقاد کنیم. ما اجازه نداریم در رسانه کرامت افراد را خدشه دار کنیم. امام صادق(ع) به کعبه چسبید و گفت تو خیلی حرمت داری ولی حرمت مومن بالاتر از پرده کعبه است. طنز مثل نیشتری است که بر یک زخم برای اصلاح می‌زنید و برای جلوگیری از عفونت بدن است.
در انتها معاون سیما با آرزوی خلق ساعات خوب توسط گروه تولید خنده بازار از عوامل برنامه قدردانی به عمل آورد.
 انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001072

نظرات()

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو