دوشنبه 21 شهریور 1390

جلفا نیازمند توجه جدی در مسائل فرهنگی است

• نوشته شده توسط: ramin h

با اشاره به تردد روزانه 5 هزار نفر از مرز جلفا؛
جلفا نیازمند توجه جدی در مسائل فرهنگی است

خبرگزاری فارس: مدیرکل کتابخانه‌های آذربایجان‌شرقی با اشاره به تردد روزانه 5 هزار نفر از مرز جلفا گفت: این شهرستان نیازمند توجه بیشتری به مسائل فرهنگی است.

خبرگزاری فارس: جلفا نیازمند توجه جدی در مسائل فرهنگی است

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، حسن خدایی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی جلفا، سیه‌رود و هادیشهر با اشاره به موقعیت جغرافیایی این شهرستان اظهار افزود: شهرستان جلفا به عنوان پل ارتباطی کشورهای آسیای میانه از جایگاه فرهنگ و سیاسی قابل توجهی برخوردار است.
وی با اشاره به تردد روزانه 5 هزار نفر از مرز جلفا افزود: این شهرستان نیازمند توجه بیشتری به مسائل فرهنگی است چرا که توریست‌ها و تجار کشورهای مختلف از جمله حوزه آسیای میانه از این شهرستان به صورت مرتب در رفت و آمد هستند که این امر فرصت بسیار مغتنمی برای معرفی فرهنگ ناب ایران اسلامی به جهانیان است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این منطقه ضرورت بیشتری برای توجه را ایجاب می‌کند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با صحه گذاردن به مسئله حساسیت منطقه گفت: تلاش برای ارتقا فرهنگ و انتقال فرهنگ ناب اسلامی به اقصی نقاط جهان وظیفه‌ای همگانی است و با همدلی و همسویی تلاش‌های همه خادمان صدیق نظام میسر خواهد شد و خوشبختانه ظرفیت فرهنگی بسیار مناسبی در منطقه جلفا موجود است.
وی با اشاره به دیدار اخیر کتابداران کتابخانه‌های عمومی و بزرگ کشور با رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: معظم‌له در این دیدار ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را وظیفه‌ای همگانی عنوان کردند که این فرمایش نشانگر جایگاه والای کتاب در ارتقا فرهنگ است.
خدایی با اشاره به سند نهضت مطالعه مفید افزود: این سند که با عضویت 17 دستگاه به اجرا درمی‌آید گامی بسیار موثر در ترویج فرهنگ مطالعه مفید خواهد بود.
وی اظهار امیدواری کرد با اجرای موفق فازهای استانی و شهرستانی این نهضت بتوانیم گام موثر در اجرایی شدن این سند برداریم.
محمد حسینی‌اقدم رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی جلفا نیز با ارائه گزارشی از وضعیت فعلی کتابخانه‌های شهرستان و اقدامات و فعالیت‌های انجام یافته گفت: این شهرستان در حال حاضر دارای دو باب کتابخانه عمومی است که ان‌شاءالله با بهره‌برداری از کتابخانه عمومی سیه‌رود این تعداد به سه باب افزایش خواهد یافت.
وی افزود: کتابخانه‌های عمومی جلفا در حال حاضر با 2 هزار نفر عضو دارای 42 هزار و 104 نسخه کتاب است.
در ادامه این جلسه، شهرداران شهرستان، بخشداران و اعضای انجمن‌ها به طرح دیدگاه‌ها و مسائل پرداختند.
 پس از اتمام جلسه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به همراه بخشدار سیه‌رود و تنی چند از اعضای انجمن از کتابخانه عمومی سیه‌رود بازدید کرود. 
کتابخانه عمومی سیه‌رود از مصوبات دور دوم سفرهای استانی رئیس جمهور به استان بوده که در حال طی مراحل پایانی برای آغاز بهره‌برداری است.
انتهای پیام/ص30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000902

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

بخشودن قصاص غایت اخلاق در حیطه عمل است

• نوشته شده توسط: ramin h

اخلاق کاربردی/2
بخشودن قصاص غایت اخلاق در حیطه عمل است

خبرگزاری فارس: معاون پژوهشی موسسه فرهنگی دارالهدی با اشاره به اینکه فقه، مخاطب را از درجات پایین انسانی به اخلاق برتر سوق می‌دهد، «گذشتن از قصاص» را غایت اخلاق در حیطه عمل دانست.

خبرگزاری فارس: بخشودن قصاص غایت اخلاق در حیطه عمل است

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، در عصری که انسان خود را درگیر امور روزمره کرده است و از سر عادت به امور خویش می‌پردازد، گاهی اوقات اخلاق از زندگی او رخ می‌بندد، لزوم پرداختن به اخلاق و کاربردی کردن آن در زندگی فردی و اجتماعی بیش از گذشته احساس می‌شود، به همین منظور با حجت‌الاسلام والمسلمین سید حبیب حسینی رنانی معاون پژوهشی موسسه فرهنگی دارالهدی و کارشناس اخلاق گفت‌و‌گویی در این خصوص ترتیب دادیم که در ذیل‌ می‌آید:

توجه کم محققین به پژوهش‌های اخلاقی

*وضعیت اخلاق‌پژوهی در پژوهش‌های کاربردی کشور چگونه است؟

-متاسفانه باید عرض کنم که نه تنها پژوهش‌های کاربردی بلکه کلاً اخلاق پژوهی در طول تاریخ و هم اکنون از رشته‌های پژوهشی بوده که کمتر مورد توجه محققین و پژوهشگران بوده و پژوهش‌های جدی و عمیق کمتر در آن صورت گرفته است، هم اکنون تعداد مراکز پژوهشی و اخلاق پژوهان خیلی معدود و اندک است.
علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و خلایی که اکثر بزرگان و مسئولین احساس نموده‌اند، اما متاسفانه هنوز هم با این واقعیت تلخ مواجه هستیم، در پژوهش‌های موجود هم کمتر با پژوهشی مواجه می‌شویم که با متد اجتهادی و صد در صد برخاسته از منابع غنی اسلامی باشد، چرا که اصلاً محقق دارای شرائط برای این نوع پژوهش‌ها را کم داریم.

کمبود مروجان اخلاقی برای گسترش اخلاق کاربردی در جامعه

* آیا صرف اتکا به روند پژوهش‌های سنتی اخلاق اعم از تدریس و کلاس‌های اخلاق یا کتاب‌های اخلاقی جواب‌گوی نیاز‌های اخلاقی جامعه است یا خیر؟ در صورتی که جوابگو نیست راهکارها برای ارتقا این وضعیت چگونه است؟
-قطعاً این نوع کارها لازم هست، اما کافی نیست، برای اینکه بتوانیم اخلاق یا هر رشته دیگر را در سطح جامعه رواج دهیم و نیازها را پاسخ دهیم، نیاز به منابع معتبر و غنی و همچنین نیاز به سه دسته نیرو داریم.
دسته اول به محققینی در زمینه اخلاق نیاز داریم که قواعد استخراج گزاره‌های اخلاقی از متون دینی را بدانند و با متدی کاملاً اجتهادی و تخصصی و نه صرفاً نقل و ترجمه کردن آیات و روایات سوالات و نیازهای جامعه را پوشش دهند، برای تربیت این نوع پژوهشگران باید مراکز تخصصی با رویکرد حوزوی و اجتهادی دایر شود.
دسته دوم به مروجان اخلاقی نیاز داریم که دارای هنرها و توان‌های تبلیغی لازم باشند که بتوانند آنچه محققین استخراج نموده‌اند را با زبان هنر و با روش‌های متنوع و مناسب به عموم مخاطبان ارائه دهند که اصحاب رسانه هم در همین دسته می‌توانند، قرار گیرند.
دسته سوم به مربیان و اساتید اخلاقی نیاز داریم که تشنگان اخلاق و معنویت را تربیت و به مقصد برسانند و آنچه را محققان اخلاق تحقیق و استخراج کرده‌اند و مروجان ترویج داده‌اند، را در جان مخاطبان بنشانند و آنها را تربیت کنند.
از نظر منابع که الحمدلله در قرآن و احادیث شریف اهل بیت علیهم‌السلام با هزاران گنجینه مواجه هستیم و از غنای لازم برخورداریم و از این جهت، از خیلی از کشورها و فرهنگ‌های دیگر جلو هستیم.
اما از نظر نیروهای سه‌گانه فوق در فقر شدید به سر می‌بریم، محقق و مربی اخلاق خیلی کم داریم، مروجان و مبلغانی هم که داریم که تعدادشان نسبتاً بیشتر هم هست، اما چون مطالبی که مروجین و مبلغین روحانی و غیر روحانی ارائه می‌دهند، مستند به تحقیقات عمیق نیستند و هم پوشانی لازم را ندارند، منظم، منسجم و دارای پیوند منطقی نیستند، لذا کمتر توانسته کسی را به مقصود برساند.
هر چند تاثیراتی هم داشته و دارند، هر مبلغی و مروجی بر اساس ذوق و سلیقه خود روی یک موضوعی تاکید می‌کند که چقدر این تاکیدات کارشناسانه و برخاسته از تحقیقات و اولویت‌های واقعی است، خود جای بحث دارد، در خصوص جواب این سوال که برای پیمودن مسیر اخلاق در بعدهای مختلف فردی و اجتماعی چه باید کرد؟ جواب منسجم و مستدلی دیده نشده است.
به هر حال برای نهادینه کردن اخلاق در جامعه بعد از انجام تحقیقات لازم باید نتایج تحقیقات به صورت پر دامنه و مداوم با ابزار و روش‌های مختلف و هماهنگ در جامعه ترویج شود، تا بعد از گذشت یک نسل اخلاقیات در جامعه نهادینه شود، باید زیبایی اخلاق و زشتی بد اخلاقی در جامعه به تصویر کشیده شود تا در نگاه جامعه اخلاقیات به صورت ارزش و بد اخلاقی‌ها ضد ارزش شوند.

احساس نیاز اخلاق راه را برای تفکیک علوم اخلاق اسلامی هموار می‌سازد

* با توجه به اینکه در اخلاق پژوهی غرب، به اخلاق سیاست، اخلاق مدیریت، اخلاق جنسی و ... پرداخته شده است، چرا در جهان اسلام به این موضوع پرداخته نشده است؟
-تصور بنده این است که چنانچه در زمینه اختراعات گفته می‌شود، نیاز مادر اختراعات است، در این زمینه‌ها هم باید بگوییم، پیشرفت و پدید آمدن فضای رقابت و به وجود آمدن چالش‌ها و بحران‌های جدید باعث شده، در جهان غرب احساس نیاز به اخلاق‌های کاربردی بیشتر باشد و در نتیجه کارهایی هم در این زمینه‌ها صورت گرفته است، هر چند بعضاً این گونه کارها برای مقاصد مادی و تجاری می‌باشد و نه برای تعالی و رشد واقعی انسان‌ها، اما به هر حال در فضای خودشان کارهایی انجام داده‌اند.
در کشور ما هم به دنبال پیشرفت‌های صورت گرفته و چالش‌ها و سوالات جدید و احساس نیازی که به وجود آمده، کارهایی در این زمینه‌ها صورت گرفته است، اما از نظر تعداد و تنوع موضوعی و کیفیت پژوهشی فاصله زیادی با وضعیت ایده­آل داریم. 

چرایی عدم توسعه اخلاق کاربردی دراحساس نیاز نکردن بزرگان نهفته است 

* چرا با توجه به اینکه در احادیث و روایات ما به بسیاری از مباحث اخلاق کاربردی اعم از اخلاق سیاسی و اخلاق دشمنی پرداخته شده است، هنوز نتوانسته‌ایم، اثر پژوهشی مدونی در اخلاق کاربردی تدوین کنیم؟! این کاستی رو از چه فرد یا قشری می‌‌بینید؟
-البته معلوم است که در یک اثر نمی‌توان همه اخلاق‌های کاربردی را ارائه کرد و نیازمند به آثار متعدد در علوم مختلف هستیم و از طرفی کارهایی هم کم و بیش توسط اساتید بزرگوار شده است، اما چنانچه قبلاً عرض شد، علت کم بودن این‌ گونه آثار را باید در عدم پیشرفت و توسعه در قرون گذشته و احساس نیاز نکردن بزرگان و مسئولین گذشته دانست.
به هر حال توسعه با خود سؤالات و چالش‌های جدیدی را می‌آورد که چون قبلاً کمتر توسعه اتفاق افتاده، لذا سوالات و چالش‌هایی که محور اخلاق کاربردی است، هم کمتر اتفاق افتاده است، مثلاً هر چه علم پزشکی پیشرفت می‌کند، سؤالات جدیدتری را تولید می‌کند که در اخلاق پزشکی باید پاسخ آن‌ را داد، مانند سوال در مورد اخلاقی بودن تغییر جنسیت یا شبیه سازی یا غیره .
از آنجا که تعداد محققین حوزه دین و اخلاق محدود بوده و هست، لذا در طول تاریخ توان آنها هم بیشتر صرف نیازها و سوالات مبتلا به مردم شده و می‌شود، مثل علم شریف فقه، لذا حوزه‌هایی مثل اخلاق و به خصوص اخلاق کاربردی کمتر در کانون توجه ایشان قرار گرفته است.

«اخلاق با متد اجتهادی» از رابطه تنگاتنگ فقه و اخلاق حکایت دارد 

*ارتباط اخلاق با فقه چگونه است؟ آیا اخلاق توان جایگزینی فقه را دارد؟

-اگر معتقد باشیم که در همه حوزه‌های علوم انسانی باید به منابع اصیل اسلامی مراجعه کنیم و با متد و روش اصطلاح اجتهادی گزاره‌ها را استخراج کنیم که چنین اعتقادی را هم داریم، پس به یک بیان اخلاق و فقه علوم جدا از همی نیستند، بلکه اخلاق با متد اجتهادی همان ادامه فقه در حوزه‌هایی است که باید وارد می‌شده و نشده است.
همین فقه موجود را هم که نگاه کنیم، خیلی موضوعات و مسائل آن هستند که کاملاً جنبه اخلاقی دارند، مثل عبادات که اخلاق بندگی را مطرح می‌کنند، پس کاملاً جدا دانستن این علوم از همدیگر به نظر می‌رسد، اشتباه باشد، خیلی از واجبات و مستحبات فقهی هستند که مصادیقی از افعال اخلاقی هستند مثل استحباب پرداخت صدقه در طول سال یا در ایام خاص یا مثل استحباب عیادت مریض و آداب آن یا مثل استحباب خرید سوغات در مسافرت‌ها و صدها و هزارها مستحبی که مصداق بارز یک فعل اخلاقی هم هستند.
همچنین خیلی از محرمات و مکروهات هستند که مصداق بارز یک حرکت ضد اخلاقی می‌باشند،. مثل حرمت اذیت مؤمن یا حرمت غیبت یا حرمت ظلم یا غیره، خیلی از آدابی که در فقه برای کارهای مختلف ذکر شده است، در واقع مصداق یک فعل اخلاقی است، مثل آداب غذا خوردن یا آداب لباس پوشیدن، پس به یک بیان می‌توان گفت، فقه و اخلاق یک رابطه این همانی دارند، تمام افعال اخلاقی از نظر فقهی یا واجب هستند یا مستحب و تمام ضد ارزش‌های اخلاقی از نظر فقه یا حرام هستند یا مکروه، هر چند برای خیلی از کارها و موضوعات اخلاقی هنوز توسط فقهاء حکم فقهی داده نشده است.
اما همین فقه با همین محدودیتی که الان دارد، ظرفیت اخلاقی زیادی دارد، اگر جامعه اسلامی ما به تمام معنی پایبند به واجبات و محرمات و همچنین مستحبات و مکروهات بودند، ما الان جامعه به شدت اخلاقی‌تر و زیباتری را داشتیم و خیلی راحت‌تر می‌توانستیم، به طرف اخلاقی‌تر زندگی کردن حرکت کنیم.
پس اخلاق و فقه دو حوزه از هم جدا نیستند، بلکه در هم تنیده و مکمل هم هستند، منتهی ادبیات و گفتمان‌شان متفاوت است، البته در برخی از موارد هست که فقه حداقل‌ها را مطرح کرده، ولی در عین حال مراحل بالاتر و اخلاقی‌تر را هم سفارش می‌کند؛ مثلاً قصاص مجرم را برای شخص آسیب دیده جایز دانسته و این حق را به او داده اما گذشت و عفو او را هم در برخی شرایط سفارش نموده است، در واقع اگر برای اخلاقی زیستن، قائل به مراتب و درجات شویم فقه از درجات پایین شروع می‌کند و کم کم با تاثیری که در مخاطب خود می‌گذارد، او را به مراتب بالاتر و ورود به اخلاق برتر سوق می‌دهد.
مخصوصاً که ما با طیف‌های مختلفی از انسان‌ها مواجه هستیم که از نظر رشد اخلاقی، قوای فکری و عاطفی در یک سطح نیستند، لذا باید چنین مراتب و مراحلی را برای تربیت اخلاقی افراد قرار داد که از فقه شروع شود و به اخلاق منجر شود و به عرفان ختم شود.
اما آیا اخلاق می‌تواند به جای فقه بنشیند؟ خیر چون حوزه‌هایی که فقه در آنها ورود کرده و می‌کند خیلی وسیع است و اصلاً اخلاق ابزار ورود به آنها را ندارد، مثل احکام و روش‌هایی که فقه برای عبادات ما مطرح می‌کند تا بهترین بهره‌ها را از عبادات خود ببریم، در حالی که از نظر اخلاق اصل عبادت کردن خوب است، اما برای چگونه عبادت کردن راهنمایی خاصی که مبتنی بر قواعد عالم غیب و شهود باشد ندارد، یا مثل احکامی که فقه برای دیات وضع می‌کند و دیه هر جرمی را مطرح می‌کند، در حالی که اخلاق کمترین راهنمایی را می‌تواند، در این زمینه داشته باشد، همچنین احکام ارث، احکام کفن و دفن میت، احکام ذبح حیوانات و غیره.

ارتباط مستمر نهادهای پژوهش اخلاقی راه را برای اشاعه اخلاق کاربردی هموار می‌سازد 
 
*راهکارهای حرکت به سمت اخلاق کاربردی چیست؟
-باید نیروهای لازم که قبلاً اشاره شد، تربیت شوند و مؤسسات پژوهشی متعدد با برنامه، هدف منسجم و منظم تاسیس شود و بین این مؤسسات پژوهشی و مدیران سازمان‌ها و نهادهای مختلف جامعه رابطه نزدیک برقرار شود تا چالش‌ها و سوالات آنها به صورت پژوهش‌های کاربردی در آید، همچنین تاثیر اخلاق در رشد و ترقی امور مختلف برای مدیران و مسئولین معلوم شود و از این رهگذر به توسعه اخلاق کاربردی برسیم، همچنین از پژوهشگران و محققین این رشته حمایت‌های لازم صورت پذیرد. 

اخلاق دینی با محوریت قرب الهی نقطه طلایی اخلاقی زیستن را رقم می‌زند

*آیا اخلاق سکولار است؟
قطعا اخلاق نمی‌تواند سکولار باشد و اگر اخلاق سکولار شود، چنانچه در برخی از جوامع هست، اولاً برخی حوزه‌ها را دیگر نمی‌تواند، پوشش دهد، مثل اخلاق بندگی، ثانیاً سطح اخلاقی بودن کارها و کیفیت آنها خیلی پایین می‌آید و خیلی تاثیر کمتری در رشد انسان دارند، مثلاً کمک کردن به همنوع از نگاه سکولار خوب است و علت آن هم حس ترحم یا جلوگیری از طغیان نیازمند یا صرفاً نگاه انسانی می‌باشد، اما در اخلاق دینی، علت‌های متعالی‌تر و بهتری برای اخلاقی زیستن هست، مثل تقرب به خدا و دوری از خود پرستی.
از طرفی برای پیدا کردن مصداق برخی موضوعات اخلاقی یا مصداق‌های بالاتر و بهتر نیاز به اخلاق دینی داریم، همچنین فهم حد و اندازه افعال اخلاقی و ترجیح احکام اخلاقی در مقام تعارض بدون کمک دین ممکن نیست.
انتهای پیام/کمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900604123441

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

دیدار عمارحکیم رئیس مجلس اعلای عراق با علی لاریجانی

• نوشته شده توسط: ramin h

حامد جعفرنژاد
دیدار عمارحکیم رئیس مجلس اعلای عراق با علی لاریجانی

خبرگزاری فارس: سید عمارحکیم رئیس مجلس اعلای عراق با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

.منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000979

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

رشد 3 درصدی ازدواج در چهار‌ماه ابتدای سال 90

• نوشته شده توسط: ramin h

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد:
رشد 3 درصدی ازدواج در چهار‌ماه ابتدای سال 90

خبرگزاری فارس: تعداد ازدواج‌ها و طلاق‌های صورت گرفته در چهارماه ابتدای سال جاری به ترتیب 3 و 10 درصد رشد داشته است.

خبرگزاری فارس: رشد 3 درصدی ازدواج در چهار‌ماه ابتدای سال 90

به گزارش فارس به نقل از اداره کل روابط‌عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ازدواج‌های ثبت شده در دفاتر ازدواج در چهار ماهه ابتدای سال 1390 تعداد 305 هزار و 257 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد رشد داشته است.

همچنین براساس این گزارش تعداد طلاق‌های ثبت شده در دفاتر طلاق در چهار ماهه ابتدای سال جاری 43 هزار و 775 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000975

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

نگاهی به برنامه‌های عصر سوره ویژه بیداری اسلامی در حوزه هنری

• نوشته شده توسط: ramin h

نگاهی به برنامه‌های عصر سوره ویژه بیداری اسلامی در حوزه هنری

خبرگزاری فارس: عصر سوره ویژه بیداری اسلامی که از روز 27 تا 30 شهریور برگزار می‌شود شامل برنامه‌های متنوعی چون پخش فیلم‌های سینمایی، اجرای کنسرت موسیقی و ... خواهد بود

خبرگزاری فارس: نگاهی به برنامه‌های عصر سوره ویژه بیداری اسلامی در حوزه هنری

به گزارش خبرگزاری فارس، در دوره جدید برنامه «عصر سوره» ویژه بیداری اسلامی که از روز 27 تا 30 شهریور در مرکز حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود فعالیت‌های متنوعی صورت می‌گیرد که به شرح زیر خواهد بود.

* نمایش فیلم «قلمرو بهشت» ریدلی اسکات در روز اول

27 شهریور: برنامه این روز شامل شب شعر طنز «در حلقه رندان» در تالار اندیشه، «شب شعر بیداری اسلامی» در فضای سبز از ساعت 19 تا 20، شب خاطره و اجرای «گروه هم‌خوان محراب» در تالار سوره از ساعت 17 تا 19، نمایش و نقد فیلم سینمایی «قلمرو بهشت» به کارگردانی ریدلی اسکات در سالن شماره 2 تالار اندیشه از ساعت 15 تا 18، نمایش کاریکاتور در «گالری ابوالفضل قالی» از ساعت 9 تا 21، نمایش عکس بیداری اسلامی در «گالری شماره یک خانه عکاسان» از ساعت 9 تا 21، ویژه برنامه گروه سنی کودکان و نوجوانان در «ایوان آینه» از ساعت 17 تا 19، نمایش خیابانی «خیابان یک‌طرفه» به کارگردانی «خیرالله تقیانی‌پور» از ساعت 17.30 تا 18.30 در محوطه باز حوزه هنری، نمایشگاه تابلو مقالات در گالری شماره 2 خانه عکاسان از ساعت 9 تا 21 و کارگاه نقاشی و گرافیک از ساعت 11 تا 17 در محوطه باز حوزه هنری و نمایشگاه کاریکاتور و نقاشی از ساعت 9 تا 21 در گالری سوره و اندیشه خواهد بود.

* اجرای تئاتر «محله نامبارک» «خیرالله تقانی‌پور» در روز دوم

28 شهریور: برنامه این روز شامل برگزاری کنسرت موسیقی «علیرضا عصار» از ساعت 20 تا 21، «شب شعر بیداری اسلامی» از ساعت 19 تا 20 در فضای سبز، همایش «امواج بیداری» و اجرای «گروه محراب» در تالار سوره، نمایش و نقد فیلم سینمایی «بیگانگان» به کارگردانی «علی رافعی» از ساعت 15 تا 17 در سالن شماره 2 اندیشه، نمایشگاه کاریکاتور و عکس بیداری اسلامی از ساعت 9 تا 21، ویژه برنامه کودکان و نوجوانان از ساعت 17 تا 19، نمایش خیابانی «محله نامبارک» به کارگردانی «خیرالله تقانی‌پور»، نمایشگاه «تابلو مقالات» از ساعات 9 تا 21، کارگاه نقاشی و گرافیک از ساعت 11 تا 17 و نمایشگاه کاریکاتور و نقاشی از ساعت 9 تا 21 خواهد بود.

* اجرای کنسرت «علیرضا عصار» و شب‌شعر بیداری اسلامی در روز سوم

29 شهریور: برنامه این روز شامل دومین کنسرت موسیقی «علیرضا عصار» از ساعت 20 تا 21، شب شعر بیداری اسلامی، شب خاطره و اجرای گروه همخوان محراب از ساعت 17 تا 19، نمایش و نقد فیلم «شکارچی شنبه» کاری از «پرویز شیخ‌طادی» از ساعت 15 تا 17، نمایشگاه کاریکاتور(9تا21)، نمایشگاه عکس بیداری اسلامی(9تا21)، ویژه برنامه کودکان و نوجوانان(17 تا 21)، نمایش خیابانی «پرواز با تاخیر» به کارگردان «خیرالله تقانی‌پور» از ساعت 17:30 تا 18:30، نمایشگاه تابلو مقالات(9 تا 21)، کارگاه نقاشی و گرافیک(11 تا 17) و نمایشگاه کاریکاتور و نقاشی(9تا21) خواهد بود.

* نمایش و نقد فیلم سینمایی «33 روز» در روز چهارم

30 شهریور:برنامه اختتامیه عصر سوره شامل اجرای کنسرت موسیقی علیرضا عصار از ساعت 19.30 آغاز خواهد شد و برنامه‌های روز چهارم شب خاطره و اجرای «گروه هم‌خوان محراب»، نمایش و نقد فیلم سینمایی «33 روز»، کاری از «جمال شورجه»، برپایی نمایشگاه کاریکاتور(9 تا 21)، نمایشگاه عکس بیداری(9 تا 21)، ویژه برنامه کودک و نوجوان(9 تا 21)، نمایش خیابانی «دعوت»، نمایشگاه تابلو مقالات(9 تا 21)، کارگاه نقاشی و گرافیک (11 تا 17) و نمایشگاه کاریکاتور و نقاشی (9 تا 21) خواهد بود.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000969

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

حباب 90 هزار تومانی قیمت سكه بر اساس فرمول

• نوشته شده توسط: ramin h

یادداشت اقتصادی//
حباب 90 هزار تومانی قیمت سكه بر اساس فرمول

خبرگزاری فارس: رئیس کل بانک مرکزی امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرده است که قیمت سکه بهار آزادی حباب ندارد، این در حالی است که بر اساس فرمول تعیین ارزش سکه بهار آزادی قیمت‌های بازار به شدت حبابی است و به نظر میرسد مشغله بهمنی این روزها به حدی است که دیگر وقتی برای محاسبه قیمت سکه ندارد.

خبرگزاری فارس: حباب 90 هزار تومانی قیمت سكه بر اساس فرمول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس محمود بهمنی امروز در حاشیه نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به خبرنگار فارس اعلام کرده است که قیمت طلا در بازار داخلی مطابق بازار جهانی است و حبابی در بازار داخلی نداریم،
این در حالی است که هم بهمنی و هم وزیر اقتصاد زمانی مردم را دعوت به محاسبه قیمت سکه در فرمولی ساده می‌کردند تا از خرید سکه با قیمت‌های غیر واقعی و کاذب متضرر نشوند.
قیمت سکه بهار آزادی امروز در بازار به 640 هزار تومان رسید، این در حالی است که قیمت جهانی طلا پس از دو روز تعطیلی نه تنها رشد نداشته بلکه با کاهش نیز مواجه بوده است و قیمت دلار نیز به عنوان یک فاکتور کاملا موثر از 1250 تومان در بازار آزاد به 1235 تومان کاهش پیدا کرده است.
همانگونه که خبرگزاری فارس قبلا نیز اعلام کرد قیمت سکه بهار آزادی را با محاسبه قیمت جهانی طلا و نرخ روز بازار در فرمول زیر می‌توان به دست آورد:

*نحوه محاسبه قیمت سکه بهار آزادی

بر اساس این فرمول که به تائید کارشناسان و اقتصاددانان مربوطه نیز رسیده است، برای محاسبه قیمت سکه بهار آزادی قیمت اونس جهانی طلا در نرخ آزاد دلار ضرب و حاصل آن تقسیم بر وزن هر اونس که معادل 31،1 گرم می‌شود. سپس این رقم ضرب در کسر عیار اونس جهانی طلا و سکه بهار آزادی می‌شود که عدد 0،916 است.

بر اساس این گزارش عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس 24 و عیار سکه بهار آزادی 22 است و با تقسیم عدد 22 بر 24 عدد 0،916 به دست می‌آید و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سکه یعنی تمام بهار آزادی، نیم و یا ربع بهار آزادی قیمت واقعی آنها به دست می‌آید.

به عبارت روشن تر فرمول قیمت سکه عبارتست از:

{[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ 31،1 ]× 0،916×وزن سکه}+ حق ضرب

در عین حال برخی کارشناسان معتقدند که عیار 22 و 24 بازاری است و بر اساس معیارهای کارشناسی تر و دقیق تر عیار سکه 900 و عیار شمش طلا 999.9 است که حاصل کسر این دو عدد 0.9 می شود نه 0.916 و به عبارتی باید عدد 21.6 را بر 24 تقسیم کرد.
گزارش فارس حاکی است، معمولاً بانک مرکزی در محاسبه قیمت سکه عددی را نیز تحت عنوان حق ضرب لحاظ می‌کند که برخی معتقدند حدود 5 هزار تومان است و این رقم را نیز باید به قیمت بدست آمده اضافه کرد.

بر این اساس یعنی با محاسبه انس جهانی طلا که اکنون در آستانه 1840 دلار و دلار 1235 تومان قیمت سکه بهار آزادی در بهترین شرایط نباید از 555 هزار تومان فراتر رود، حال آنکه هم اکنون برخی قیمت‌ها حاکی از رکورد شکنی 640 هزار تومانی قیمت تمام بهار آزادی است، بنابراین به نظر می‌رسد بانک مرکزی هم باید در جهت رفع این حباب و قیمت کاذب اقدام کند و هم رئیس کل بانک مرکزی به عنوان ناظر بازار پولی اظهاراتش را تصحیح و اطلاع رسانی شفافی در این زمینه داشته باشد.
آنچه در این مجال باز هم ضروری به نظر می‌رسد دادن هشدارهای لازم به سرمایه‌گذاران نا آشنا و غیر مطلع درباره مخاطرات ورود و خروج به این سوداگری نوین است که آن نیز به نظر می‌رسد در درجه نخست وظیفه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی است.

مریم حاج نوروزی
انتهای پیام/م  منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000986

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

تصویر مثلث‌های عشقی و مردان نیمه‌برهنه در تلویزیون ممنوع شد

• نوشته شده توسط: ramin h

بخشنامه جدید معاون سیما به مدیران:
تصویر مثلث‌های عشقی و مردان نیمه‌برهنه در تلویزیون ممنوع شد

خبرگزاری فارس: طبق بخشنامه جدید معاون سیما طرح و تصویر مثلث‌های عشقی و مردان نیمه‌برهنه در سیمای جمهوری اسلامی ایران ممنوع اعلام شد.

خبرگزاری فارس: تصویر مثلث‌های عشقی و مردان نیمه‌برهنه در تلویزیون ممنوع شد


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، طبق بخش‌نامه جدید معاون سیما که به مدیران شبکه‌ها و مراکز استان‌ها، گروه‌های برنامه‌ساز و مدیران تامین برنامه ابلاغ شده است، طرح ترکیب‌های عشقی هوس آلود و مثلث‌های عشقی مگر به منظور بیان تقبیح آن و در حداقل ممکن ممنوع است.
همچنین باید از اختلاط بی‌مورد زن و مرد در تولیدات تلویزیونی در صحنه‌هایی نظیر عروسی، میهمانی خانوادگی، فضاهای کاری و همچنین جشن‌ها اکیدا خودداری شود.
نمایش مردان نیمه برهنه در تولیدات داخلی و خارجی نیز ممنوع است.
بنا بر این گزارش، پخش برنامه‌هایی که مروج عادی‌سازی روابط محرم و نامحرم و شکستن حریم‌های شرعی میان آنها می‌شود، نیز ممنوع است.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000401

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

چرا غربی ها از تأسیسات هسته ای فردو می ترسند؟

• نوشته شده توسط: ramin h

چرا غربی ها از تأسیسات هسته ای فردو می ترسند؟

خبرگزاری فارس: اگر این تحلیل جامعه اطلاعاتی امریکا را بپذیریم که ایران قصد دارد برنامه خود را به لحاظ فنی به گونه ای توسعه بدهد که گزینه های مختلف برای آن باز باشد، فردو گامی مهم در این مسیر است.

خبرگزاری فارس: چرا غربی ها از  تأسیسات هسته ای فردو می ترسند؟

اعلام خبر آغاز انتقال ماشین های سانتریفیوژ به فردو از سوی رییس سازمان انرژی اتمی واجد معانی بسیار مهمی است.

۱- این خبر قبل از هر چیز به این معناست که ایران به زودی دارای دو تاسیسات غنی سازی خواهد بود که به موازات هم و به طور مکمل کار می کنند و عملیات غنی سازی از انحصار نطنز خارج خواهد شد. متعدد شدن تاسیسات غنی سازی در ایران عاملی است که به خودی خود از طریق ایجاد محدودیت عملیاتی، نوعی پدافند در مقابل هر نوع تهاجم خارجی ایجاد خواهد کرد. ضمن اینکه پیش از این بارها گفته شده و تحلیلگران نظامی غربی هم تایید کرده اند که فردو با هیچ نوعی از عملیات متعارف نظامی قابل انهدام نیست و به همین دلیل وقتی فردو مواد شکافت پذیر دریافت کند دیگر حمله به نطنز هم فایده ای نخواهد داشت چرا که فعالیت متوقف شده نطنز می تواند در فردو با امنیت کامل از سر گرفته شود.

۲- راه اندازی فردو طیف اهداف برنامه هسته ای ایران را کامل می کند. اگر این تحلیل جامعه اطلاعاتی امریکا را بپذیریم که ایران قصد دارد برنامه خود را به لحاظ فنی به گونه ای توسعه بدهد که گزینه های مختلف برای آن باز باشد، فردو گامی مهم در این مسیر است.

۳- از حیث نظارات آژانس هیچ تفاوتی میان فردو و نطنز نیست. شاید حتی بتوان گفت نظارت آژانس در فردو مستحکم تر خواهد بود چرا که غنی سازی ۲۰ درصد به این تاسیسات منتقل می شود و ترتیبات پادمانی لازم برای نظارت بر این نوع غنی سازی از ترتیباتی که در نطنز برای نظارت بر غنی سازی ۵-۵/۳ درصد اعمال می شود قوی تر است. بنابراین ابراز نگرانی غربی ها از اینکه فردو محلی برای نزدیک تر شدن ایران به سلاح هسته ای خواهد شد بی معناست. اگر نطنز به دلیل وجود نطارت های آژانس عاملی برای این نگرانی نبوده پس لاجرم فردو نیز نخواهد بود؛ مگر اینکه غربی ها ادعا کنند اساسا به نظارت های آژانس اطمینان ندارند –که گفته اند- و در آن صورت دیگر بحث درباره فردو یا نطنز از اساس بی وجه است. به نظر می رسد علت اصلی نگرانی غربی ها از انتقال غنی سازی ۲۰ درصد به فردو این نکته است که وجود فردو در عداد تاسیسات غنی سازی ایران گزینه نظامی را از روی میز غربی ها حذف می کند و به همین میزان توان چانه زنی آنها را در مقابل ایران کاهش خواهد داد.

۴- نکته ای که اخیرا موسسه علوم و امنیت بین الملل روی آن انگشت گذاشته این است که می گوید غرب باور خود به این موضوع را که ایران نیازی به تاسیسات مخفی غنی سازی دارد از دست داده است چرا که ایران هم اکنون در تاسیسات آشکار خود در حال توسعه فناوری هایی است که آشکارا آن را در «آستانه» یا «نقطه فرار» قرار می دهد. معنای ساده این سخن این است که از دید غربی ها انتقال غنی سازی ۲۰ درصد به فردو راه ایران را برای ساخت سلاح کوتاه تر می کند بی آنکه ایران هیچ یک از مقررات بین المللی یا تعهداتش را نقض کرده باشد. در این شکی نیست که مقررات پادمان اجازه غنی سازی بدون هیچ محدودیتی را می دهد و تنها چیزی که دراین مقررات ممنوع شده ساخت سلاح هسته ای است. اما نکته ای که تحلیل موسسه تحت مدیریت آقای دیوید آلبرایت نادیده می گیرد این است که اولا غنی سازی بالای ۵۰ درصد مستلزم ایجاد تغییراتی در چیدمان ماشین هاست که آژانس به سرعت متوجه آن خواهد شد و ثانیا غنی سازی اگرچه مهم ترین بخش ساخت سلاح است اما همه کار نیست و بخش پایانی این مسیر تبدیل اورانیوم غنی شده به کلاهک است که باز هم در تاسیساتی مانند فردو از دید بازرسان پنهان نخواهد ماند. بنابراین، واضح است که فردو به هیچ معنایی یک تاسیسات ساخت سلاح نیست و این چیزی است که غرب نباید درباره آن دچار اشتباه محاسباتی شود.
 
منبع: جوان آنلاین

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900620001148

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

تولید نفت عراق تا پایان امسال به 3 میلیون بشکه می رسد

• نوشته شده توسط: ramin h

عبدالکریم اللعیبی:
تولید نفت عراق تا پایان امسال به 3 میلیون بشکه می رسد

خبرگزاری فارس: وزیر نفت عراق تاکید کرد یکی از اهداف مهم وزارت نفت عراق تا پایان سال 2011 دستیابی به تولید 3 میلیون بشکه نفت در روز خواهد بود .

خبرگزاری فارس: تولید نفت عراق تا پایان امسال به 3 میلیون بشکه می رسد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز عبدالکریم اللعیبی در کنفرانس خبری در اردن در جمع خبرنگاران تصریح کرد ما امیدواریم با همکاری شرکتهای بین المللی میزان تولید نفت عراق را تا پایان سال 2011 به بیش از 3 میلیون بشکه در روز افزایش دهیم و از این میزان 2.5 میلیون بشکه در روز برای صادرات طی سال 2012 خواهد بود . بیش از 46 شرکت خارجی در کنفرانس انرژی اردن شرکت کرده اند .
وی افزود وزارت نفت عراق طرحی را برنامه ریزی کرده است  که در تاریخ صنعت نفت این کشور بی سابقه است .
بر اساس این طرح میزان تولید نفت و گاز عراق چهار برابر خواهد شد و زیر ساختهای صنعت نفت عراق با مشارکت شرکتهای بزرگ بین المللی بازسازی و نوسازی خواهد شد . عراق هم اکنون روزانه 2.7 میلیون بشکه نفت تولید می کند و دولت عراق قصد دارد این رقم را تا سال 2017 میلادی به بیش از 12 میلیون بشکه در روز افزایش دهد .
عراق هم اکنون روزانه 2.2 میلیون بشکه نفت صادر می کند و درآمد های نفتی نقش مهمی را در تامین هزینه های دولت عراق دارد .
انتهای پیام /
منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000437

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

جوامع توسعه یافته و توسعه نایافته

• نوشته شده توسط: ramin h

ریشه‏های انحطاط و عقب‏ماندگی مسلمانان در اندیشه امام خمینی (ره) - 2 /
جوامع توسعه یافته و توسعه نایافته

خبرگزاری فارس: در این دیدگاه، جوامع به دو گروه توسعه‏یافته و توسعه‏نایافته یا پیشرفته و عقب‏مانده تقسیم میشوند. پرسش اساسی در این دیدگاه آن است که چرا برخی جوامع به توسعه رسیده و برخی دیگر عقب مانده‏اند؛ یعنی عوامل عینی یا ذهنی عقب‏ماندگی کشورهای توسعه‏نایافته چه بوده است؟

خبرگزاری فارس: جوامع توسعه یافته و توسعه نایافته

در این دیدگاه، از منظر شخص معتقد به اسلام با ویژگیهایی که پیش‏تر بیان شد، به پدیده عقب‏ماندگی مسلمانان و نیز جوامع مسلمان ـ از آن جهت که مسلمان هستند ـ نگریسته نمیشود. در این دیدگاه، جوامع به دو گروه توسعه‏یافته و توسعه‏نایافته یا پیشرفته و عقب‏مانده تقسیم میشوند. پرسش اساسی در این دیدگاه آن است که چرا برخی جوامع به توسعه رسیده و برخی دیگر عقب مانده‏اند؛ یعنی عوامل عینی یا ذهنی عقب‏ماندگی کشورهای توسعه‏نایافته چه بوده است؟ سپس به صورت موردی، عوامل عقب‏ماندگی در یک کشور خاص بررسی میشود. نظریه‏های بیان شده در مورد ریشه‏های انحطاط و عقب‏ماندگی ایران
---------------------------------------------------------------------------------------
در ادامه، پس از تعریف اصطلاح عقب‏ماندگی، به اختصار به برخی از نگرش‏ها در زمینه ریشه‏های عقب‏ماندگی ایران اشاره میکنیم. اصطلاح عقب‏ماندگی یک مفهوم درون‏تمدنی نیست، بلکه مفهومی است که از مقایسه دو گروه جوامع به دست میآید و بیانگر وضعیت زیستی یک جامعه نسبت به رشد و پیشرفت جوامع دیگر است.
نظریه‏های عقب‏ماندگی ایران را میتوان به سه گروه تقسیم کرد:
1. گروه اول، عوامل خارجی را مسئول عقب‏ماندگی میداند.
2. گروه دوم، ریشه‏های عقب‏ماندگی را عوامل فکری و فرهنگی و ارزش‏های انسانی میداند.
3. گروه سوم، بر عوامل اقتصادی و مناسبات تولیدی تأکید میورزد. این شکل‏های تولیدی عبارتند از:
الف) فئودالیسم؛
ب) سیستم قبیله‏ای؛
ج) شیوه تولیدی آسیایی.هر یک از این گروه‏ها شامل نظریه‏های مختلفی است که در ادامه، به اختصار بیان میشود.
 
دسته اول ـ عوامل خارجی ریشه انحطاط و عقب‏ماندگی ایران
------------------------------------------------------------------------------
نظریه اول
................
این نظریه، عوامل دینی به ویژه پیدایش اسلام را تعیین‏کننده میداند و معتقد است که پیدایش اسلام و هجوم اعراب به ایران با پایان حکومت ساسانیان که اوج تمدن باستانی ایران به شمار میرفت، همراه بود. پس از شکست خوردن ایرانیان از اعراب، وقفه‏ای طولانی (بیش از یک قرن) در توسعه فکری ـ علمی در ایران رخ داد و از آن پس به انحراف کشیده شد. این نظریه، پیدایش اسلام را به عنوان یک دستگاه دینی ـ ایدئولوژیک، عامل دگرگونی نهادهای جامعه میداند و معتقد است همین غلبه، رشد جامعه ایران را منحرف و سپس متوقف کرد. کسانی چون: احمد کسروی، صادق هدایت، میرزا آقاخان کرمانی و فتح‏علی آخوندزاده از پیروان این نظریه‏اند.1 این نظریه، عامل ذهنی را مهم‏تر از عامل عینی و ساختاری میشمارد. درباره این نظریه باید گفت صاحبان این تفکر از قبیل کسروی، میانه خوبی با اسلام نداشته و با دیدگاه مغرضانه، موضوع را بررسی کرده‏اند. همچنین نظریه‏های آنها بیشتر در جهت اسلام‏ستیزی بوده است تا بررسی یک واقعیت.نظریه دوم
...............
این نظریه، حمله مغول (قرن هفتم هجری) را عامل ویرانگری تمدن ایران میداند. این قبایل چادرنشین، گذشته از ویرانیهایی که در ایران به جای گذاشتند، سیستم عقب‏مانده فئودالی را نیز بر این جامعه حاکم ساختند. برای نمونه، میتوان به نظریه محمدرضا فشاهی در کتاب تحولات فکری و اجتماعی در جامعه فئودالی ایران اشاره کرد. وی مینویسد:
تفکرات فلسفی متکی به علوم طبیعی در ایران، در قوت گرفتن شهر و شهرنشینی تأثیر بسیار داشت. شهرنشینی در مقیاس بزرگ، نطفه «بورژوازی» را پرورش میداد و بدین سبب است که میگوییم این تفکرات علمی میتوانست تا چند سده بعد به نتیجه برسد و ایران را به سوی «رنسانس» و «رفورماسیون» و سرانجام به انقلاب بورژوازی رهنمون شود.
درست در اوج اعتلای تفکرات فلسفی متکی به علوم طبیعی و اوج اعتلای شهرنشینی در ایران، حمله مغول و پس از آن، حمله تیمور، همه چیز را درهم ریخت و شهرنشینی نابود شد و تمام شهرهای ایران (جز یکی دو استثنا) با خاک یکسان شدند... . به دنبال این مسئله، فلسفه رو به انحطاط و نابودی رفت و عرفان جای آن را گرفت؛ زیرا عرفان برعکس فلسفه که متکی به دانش‏های طبیعی است، تمایلی به ریاضیات و فلسفه طبیعی نداشت. بورژوازی شهری که متکی به دانش‏های طبیعی (علوم) بود، نابود شد و مغولان، متکامل‏ترین شکل‏های فئودالیسم... را با خود به ایران آوردند.2نظریه سوم
.................
این نظریه، عوامل عقب‏ماندگی ایران را به پیدایش پدیده استعمار و سپس غلبه سلطه امپریالیستی مربوط میداند. صاحبان این نظریه معتقدند پیدایش سیستم سرمایه‏داری غرب و گسترش صنعت نظامی جدید و سیاست و اقتصاد جهانی، مانع بزرگی در راه رشد جوامع عقب‏مانده است. دسته دوم _ ریشه‏های عقب‏ماندگی را عوامل فکری و فرهنگی و ارزش‏های انسانی میداند
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نظریه اول
..............
این نظریه با تأکید بر اهمیت عامل فرهنگی، معتقد است در جامعه ایران، مناسبات فرهنگی و اجتماعی ویژه‏ای حاکم است که مانع از پیدایش اندیشه‏های نوین، عقلی و خلاقیت‏های انسانی میشود. در نتیجه، این فرهنگ یا نازاست یا ویرانگر.3
نظریه آرامش دوستدار در کتاب درخشش‏های تیره بیانگر نازایی فرهنگ ایرانی است؛ فرهنگی که با دین و فلسفه اسلامی آمیخته شده است و مانع میشود که انسان به گونه‏ای عقلی و علمی بیندیشد. بنابراین، عامل بازدارنده رشد در ایران، ذهنی بوده است. برخی دیگر معتقدند که فکر خلاق و سازنده در فرهنگ فرسوده و ناتوان و غیرمولد ایرانی کمیاب و نادر شده است. از آنجا که فرهنگ ویرانگر چیرگی دارد، هر زمان که عناصری آگاه و صاحب اندیشه نو و خواهان سازندگی پا به میدان عمل گذاشته‏اند، این فرهنگ غالب، هرگونه فرصتی را از آنها گرفته است.
جامعه‏شناسی نخبه کشی اثر علیرضا قلی از نمونه‏های این نظریه است.4 وی مناسبات فرهنگی و روابط متقابل با بافت اجتماعی را عامل عقب‏ماندگی ایران و همچنین فرهنگ و روحیه سرمایه‏داری را بنیان پیشرفت صنعتی اروپا معرفی میکند و میکوشد عقب‏ماندگی ایران را هم از همین دریچه توضیح دهد. خوش‏بختانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دست‏یابی ملت مسلمان ایران به فن‏آوری جدید و بومی کردن آنها بر این فرضیه مهر باطل زده است.
استعمار و عوامل وابسته داخلی آن برای بهره‏کشی از ملت مسلمان ایران در زمان طاغوت خواستند با طرح فرضیه‏های گمراه‏کننده و القای آن در ذهن مردم به‏ویژه جوانان، سد راه تحقق اراده آنها در شکوفایی سرزمین خود باشند. رواج صنعت مونتاژ در ایران در زمان طاغوت و جلوگیری از خلاقیت نسل ایرانی و همچنین مخالفت امریکا و اروپا با ایران اسلامی در سال‏های اخیر در زمینه دست‏یابی ایران به فن‏آوری هسته‏ای را میتوان تأییدی بر این مدعا دانست.نظریه دوم
................
این نظریه، توسعه جامعه را وابسته به رشد علم میداند. کتاب ما چگونه ما شدیم5 نوشته صادق زیبا کلام، علت اصلی عقب‏ماندگی ایران را در افول علم میداند. وی رشد تمدن غرب و برتری آنها نسبت به تمدن‏های شرقی را ناشی از پیدایش و رشد علم در این جوامع میداند و چنین نتیجه میگیرد:
خاموشی چراغ علم از جمله مسائلی است که ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با پدیده عقب‏ماندگی پیدا میکند. نیاز به توضیح چندانی نیست که اگر رشد علمی و فعالیت‏های فکری در جامعه‏ای متوقف یا حتی کند شود، آن جامعه دچار رکود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی میشود و به ورطه عقب‏ماندگی میافتد. در ایران نیز چنین شد و با خاموشی چراغ علم، عقب‏ماندگی از راه رسید. حتی اگر تردید نموده و نخواسته باشیم چنین حکم قطعی صادر کنیم، حداقلش این است که پشت نمودن به علوم، یکی از عوامل بنیادی عقب‏ماندگی در ایران شد.6
در نقد این نظریه باید گفت، هر چند خاموشی چراغ علم، یکی از عوامل عقب‏ماندگی بوده است، ولی این دیدگاه به نوعی، دیگر عوامل مؤثر را نادیده گرفته است. برای مثال، هیچ‏گاه به تلاش استعمار و عوامل وابسته به آن در جلوگیری از بومی شدن علوم در ایران اشاره نشده است.نظریه سوم
.................
این نظریه، بر ارزش‏های انسانی، نقش شخصیت و روان‏شناسی اجتماعی تکیه دارد. بر اساس این نظریه، شرط توسعه جامعه، وجود ارزش‏های نوین و خلاق انسانی و نوآوریهای فردی و اجتماعی است.7 در جوامع پیشرفته، انسان‏ها به ارزش‏هایی باور دارند که سازنده مناسبات رشد آنهاست. این‏گونه انسان‏ها که صاحب انگیزه پیشرفت و خلاقیت هستند، در جوامع عقب‏مانده، کمیابند. دلایل این کمیابی را میتوان اختناق سیاسی یا چیرگی ارزش‏های سنتی دانست که هر نوع دگرخواهی و نوگرایی را سرکوب میکند یا با هر گونه تجربه جدید مخالفت میورزد که به عقب‏ماندگی جامعه میانجامد. دسته سوم ـ عوامل اقتصادی و مناسبات تولیدی ریشه انحطاط و عقب‏ماندگی ایران
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
در این مورد نیز سه نظریه وجود دارد:نظریه اول
..............
این نظریه مبتنی بر نظریه تداوم شیوه تولید فئودالی در ایران پس از ورود اسلام و به‏ویژه پس از سلجوقیان است، با توجه به نقش مهمی که خواجه نظام الملک در این میانه ایفا میکند.
این نظریه، همین نفوذ و تقویت را مانع اساسی پیدایش مناسبات سرمایه‏داری در ایران میداند. ازاین‏رو، با اعتقاد به تکامل تکخطی و جهان‏شمول تاریخ، تلاش دارد ایران پیش از اسلام را دارای ساختار برده‏داری و دوره پس از اسلام را عصر فئودالی بخواند و سرمایه‏داری جهانی را مانع اصلی رشد سرمایه‏داری ملی در ایران در عصر کنونی به شمار آورد.
در این نظریه، از کار مشترک تاریخ‏شناسان روسی چون دیاکونوف، پیگولوسکایا، پتروشفسکی و دیگران اقتباس شده است.نظریه دوم
................
این نظریه بر ساختار ایلی و کوچ‏نشینی در ایران تکیه میکند و معتقد است که یکجانشین نبودن قبایل و عشایر در ایران، مانع بزرگی در راه توسعه اجتماعی و سیاسی بوده است. دلیل اصلی کوچ‏نشینی در سرزمین‏های شرقی از جمله ایران، کمبود آب بود که کوچ‏نشینان به دنبال طبیعت سازگارتر، از منطقه‏ای به منطقه دیگر کوچ میکردند. این شیوه زندگی، مناسبات سیاسی و فرهنگی ویژه خود را به دنبال داشت؛ از جمله وابستگیهای عشیره‏ای را تقویت میکرد و مانع رشد و گسترش کشاورزی و به ویژه سکناگزینی و شهرنشینی میشد. این مانع تا زمان سلطنت رضاشاه پهلوی در ایران ادامه داشت. بنابراین، نبود سرمایه‏داری در ایران را میتوان برخاسته از همین مناسبات عشیره‏ای دانست.8نظریه سوم
.................
این نظریه، دلیل اصلی نبود مناسبات سرمایه‏داری و عقب‏ماندگی ایران را سلطه شیوه تولید در آسیا میداند. این نظریه با تکیه بر کمبود آب برای کشت، نتیجه میگیرد که کمبود آب نه تنها شکل و محتوای کشاورزی شرق را از غرب متمایز کرده، بلکه در مناسبات سیاسی و اجتماعی جامعه نیز بسیار دخیل بوده است. شیوه حکومتی استبدادی شرق نیز مانند همین مناسبات، در عرصه اقتصادی و تولیدی است.
برخی نویسندگان، نظام ارضی ایران را با درجه‏بندی مختلف، با شیوه تولید آسیایی یا استبداد شرقی منطبق دانسته‏اند. در این زمینه، نظریه‏های گوناگونی بیان شده است که در عین یکسانی در بعضی زمینه‏ها، تفاوت‏هایی با هم دارد، ولی اساس گفته همه آنها کمبود آب است. از میان آثاری که این نظریه را کم و بیش پذیرفته‏اند، میتوان به آثار محمدعلی خنجی،9 محمدعلی (همایون) کاتوزیان10 و آن لمبتون11 اشاره کرد._________________________________________________________________________
پی نوشت :
1. کاظم علمدارى، چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت، تهران، گام نو، 1379، ص 32.
2. محمدرضا فشاهى، گزارش کوتاه از تحولات فکرى و اجتماعى در جامعه فئودالى ایران، تهران، انتشارات گوتنبرگ، 1354، ص 238.
3. همان، برگرفته از: آرامش دوستدار، درخشش‏هاى تیره، تهران، انتشارات خاوران، 1377، چ 2.
4. على‏رضا قلى، جامعه‏شناسى نخبه‏کشى، قائم مقام، امیرکبیر، مصدق، تهران، نشرنى، 1377، چ 8 .
5. صادق زیبا کلام، ما چگونه ما شدیم، تهران، انتشارات روزنه، 1377، چ 5.
6. همان، ص 276.
7. نک: جلیل دهقانى، مقاله «رفتار، عمل اصلى توسعه»، مجله علوم اجتماعى، زمستان 1376، ج 2، ش 3، صص 40 ـ 51.
8. از جمله آثارى که به تشریح رابطه کوچ‏نشینى و عقب‏ماندگى در ایران مى‏پردازد، نک: حبیب اللّه پیمان، درباره استبداد ایرانى؛ احمد اشرف، موانع تاریخى رشد سرمایه‏دارى در ایران دوره قاجاریه.
9. کاظم علمدارى، برگرفته از: محمد خنجى، رساله‏اى در بررسى تاریخ ماد و منشأ نظریه دیاکونوف همراه با چند مقاله و یادداشت دیگر، تهران، کتاب‏خانه طهورى، 1358.
10. محمدعلى همایون کاتوزیان، اقتصاد سیاسى ایران: از مشروطیت تا پایان سلسله پهلوى، ترجمه: محمدرضا نفیسى و کامبیز عزیزى، تهران، نشر مرکز، 1372، چ 2.
11. آن لمبتون، مالک و زارع در ایران، ترجمه: منوجهر امیرى، تهران، مرکز انتشارات علمى و فرهنگى وزارت علوم، 1362، چ 3.

منبع : کتاب "ریشه‏های انحطاط و عقب‏ماندگی مسلمانان در اندیشه امام خمینی رحمه‏الله"

ادامه دارد ...  منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900620000998

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

تظاهرات فلسطینیان در مقابل مقر آنروا در رفح

• نوشته شده توسط: ramin h

/اخبار کوتاه از فلسطین/
تظاهرات فلسطینیان در مقابل مقر آنروا در رفح

خبرگزاری فارس: صدها فلسطینی امروز در اعتراض به سیاست‌های آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل"آنروا" و کاهش خدمات آن، در مقابل مقر این آژانس در رفح تظاهرات برگزار کردند.

خبرگزاری فارس: تظاهرات فلسطینیان در مقابل مقر آنروا در رفح

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری"سما"، "ابراهیم ابوحمید" مسئول جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین در رفح گفت که تظاهرات فلسطینیان در مقابل مقر آنروا تاکیدی است بر اینکه آنروا برای امدادرسانی و اشتغال آوارگان فلسطینی مطابق با قطعنامه 302 سال 1949 تشکیل شده است و تحت هیچ شرایطی جایز نیست که تصمیمات سیاسی هدفمندی را به منظور شانه خالی کردن از تعهدات خود و محروم کردن ده‌ها هزار آواره فلسطینی از خدمات اتخاذ کند.
 
 
اعتصاب مدارس قدس در اعتراض به یهودی‌سازی مواد درسی
 
مدارس قدس اشغالی در اعتراض به سیاست یهودی‌سازی مواد درسی و درخواست از تمامی موسسات به منظور حفظ ماهیت فلسطینی آموزش در قدس، فردا اعتصاب می‌کنند.
اتحادیه کمیته‌های متولی امور قدس در اظهاراتی تعلیق فعالیت مدارس از صبح فردا را اعلام و تاکید کرد که اقدامات بعدی نیز در این باره اتخاذ خواهد شد.
این اتحادیه همچنین از مدارس قدس خواست تا کتاب‌هایی که شهرداری صهیونیستی چاپ کرده است، توزیع نکنند.
 
 
هیئت ائتلاف بین‌المللی برای شکست محاصره وارد غزه شد
 ‌
هیئت ائتلاف بین‌المللی برای شکست محاصره امروز از طریق گذرگاه مرزی رفح وارد نوار غزه شد تا همبستگی خود با فلسطینیان و درخواست شکستن محاصره غزه را اعلام کند.
یک منبع مسئول در گذرگاه رفح اعلام کرد که این هیئت شامل 14 نفر از فعالان مصری، عربی و خارجی از ملیت‌های مختلف هستند.
 
 
دعوت هنیه از رئیس شورای انتقالی لیبی برای سفر به غزه
 
نخست وزیر دولت منتخب فلسطین طی تماسی تلفنی با "مصطفی عبد الجلیل" رئیس شورای انتقالی ملی لیبی، پیروزی انقلاب لیبی را به وی و ملت این کشور تبریک گفت و از وی خواست تا از فلسطین و نوار غزه دیدار کند.
"اسماعیل هنیه" همچنین نقش ملت لیبی را در حمایت از مقاومت و پایداری ملت فلسطین ستود و تاکید کرد که فلسطین همواره از ملت لیبی حمایت خواهد کرد و تیم های پزشکی و مهندسی را به خدمت‌رسانی به مردم به این منطقه اعزام خواهد کرد. 

 
وحشت صهیونیست‌ها از اقدام فلسطینیان به تخریب دیوار حایل
 
منابع صهیونیست امروز نسبت به اقدام فلسطینیان برای تخریب دیوار نژادپرستانه حایل ابراز نگرانی شدید کردند.
رژیم صهیونیستی نگران آن است که فلسطینیان با الگوبرداری از اقدام انقلابیون مصر در حمله به سفارت تل‌آویو و تخریب دیوار بتونی اطراف سفارتخانه،‌ دیوار حایل را تخریب کنند. 
 

تیراندازی به خودروی ارتش اسرائیل در ایلات
 
روزنامه صهیونیستی"هاآرتص" نوشت که دو فرد مسلح به سمت خودروی متعلق به نیروهای گارد مرزی اسرائیل که در منطقه ایلات در حرکت بود، تیراندازی کردند.
بر اساس این گزارش، منبع این تیراندازی از منطقه سیناء بوده و هیچ گونه تلفات جانی در میان نظامیان صهیونیست دربرنداشته است.
 
 انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001036

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

پیام رئیس بنیاد شهید به مناسبت درگذشت مادر شهید جهان‌آرا

• نوشته شده توسط: ramin h

پیام رئیس بنیاد شهید به مناسبت درگذشت مادر شهید جهان‌آرا

خبرگزاری فارس: رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور پیامی درگذشت مادر شهیدان معظم محمد، علی و محسن جهان‌آرا را تسلیت گفت.

خبرگزاری فارس: پیام رئیس بنیاد شهید به مناسبت درگذشت مادر شهید جهان‌آرا

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران، مسعود زریبافان به مناسبت درگذشت مادر شهیدان معظم جهان آرا پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام آمده است:

در مکتب صبر زینب سلام الله علیها، مجاهدت به شکیبایی و صلابت در سرافرازی است. مشق این عاشقی و مشی این تعالی، نشان افتخاری بر سینه جمله مادران معزز شهداست.
از منظر ادب و ارادت بر ساحت ایمان و مقام صبر بانوی ماجده و مؤمنه، «ساره امامزاده شوشتری» مادر بزرگوار شهیدان جهان آرا ادای احترام می‌کنیم و از درگاه کرم کردگار علو درجات را برای ایشان مسئلت داریم.
امید که به فضل الهی در جوار فرزندان شهیدشان مشمول مغفرت و قرین رحمت ربوبی شود.
مسعود زریبافان
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001079

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

مسافرآستانه رفت

• نوشته شده توسط: ramin h

در پی نداشتن تعامل با معاونت هنری؛
مسافرآستانه رفت

خبرگزاری فارس: معاونت هنری وزارت ارشاد سرانجام با استعفای حسین مسافرآستانه موافقت کرد و او از مرکز هنرهای نمایشی رفت.

خبرگزاری فارس: مسافرآستانه رفت

به گزارش خبرنگار تئاتر باشگاه خبری فارس «توانا»، سرانجام امروز معاونت هنری با استعفای «حسین مسافرآستانه» رئیس مرکز هنرهای نمایشی موافقت کرد.
پیش از این، «حسین مسافرآستانه» به دلیل اختلاف‌نظر در مدیریت و اعمال نظرهای معاونت هنری از سمت خود کناره‌گیری کرد که ابتدا پذیرفته نشد اما سرانجام امروز با وجود چند جلسه صحبت با حمید شاه‌آبادی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استعفای او موافقت کرد.
حسین مسافرآستانه در گفت‌گو با خبرنگار تئاتر باشگاه خبری فارس «توانا» در این زمینه گفت: پس از جلساتی که با معاونت هنری برگزار کردیم و نتیجه آن رفتنم شد و به این ترتیب با استعفای من موافقت شد.
وی در پاسخ به این که آیا جایگزین شما مشخص شده است، گفت: بی اطلاع هستم اما به هرحال رئیس مرکز باید به‌زودی مشخص شود.
به گفته معاون امور هنری، تکلیف گزینه برای جایگزینی «مسافر آستانه»، تا پایان همین هفته شخص می‌شود.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001094

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

مصیب‌زاده قهرمان تپانچه استاندارد مردان شد

• نوشته شده توسط: ramin h

/مسابقات تیراندازی قهرمانی کشور/
مصیب‌زاده قهرمان تپانچه استاندارد مردان شد

خبرگزاری فارس: تیرانداز ملی‌پوش استان فارس در مسابقات تیراندازی قهرمانی کشور قهرمان تپانچه استاندارد مردان شد.

خبرگزاری فارس: مصیب‌زاده قهرمان تپانچه استاندارد مردان شد

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، چهارمین روز رقابت‌های تیراندازی قهرمانی کشور با قهرمانی چنگیز مصیب‌زاده در رشته تپانچه استاندارد مردان همراه شد.
45 تیرانداز رشته تپانچه استاندارد مردان از ساعت 9 صبح امروز با هم به رقابت پرداختند که در نهایت در رقابتی که تنها در یک مرحله برگزار شد، چنگیز مصیب‌زاده با امتیاز 561 به عنوان قهرمانی رسید و ابراهیم برخورداری از قزوین دوم شد.

در این رقابت حمیدرضا کردلو و محمد احمدی از تهران در مکان سوم مشترک قرار گرفتند که در نهایت در شوت آف کردلو با امتیاز 539 به عنوان سومی رقابت‌ها رسید.
همچنین در بخش تیمی و در رقابت بین 14 تیم، تهران به عنوان قهرمانی رسید و تیم‌های قزوین و اصفهان به ترتیب دوم و سوم شدند.

امروز همچنین تیراندازان زن در رشته تفنگ سه وضعیت زنان به مصاف هم رفته‌اند.
انتهای پیام/خمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001052

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

الجزایر از گفت‌وگوی مستقیم با شورای انتقالی لیبی خبر داد

• نوشته شده توسط: ramin h

الجزایر از گفت‌وگوی مستقیم با شورای انتقالی لیبی خبر داد

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه الجزایر اعلام کرد که کشورش پیش از این گفت‌وگوهای مستقیمی با شورای انتقالی لیبی انجام داده است.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، مراد مدلسی اعلام کرد که کشورش پیش از این مذاکرات و گفت‌وگوهای مستقیمی با شورای انتقالی لیبی داشته و با تشکیل دولتی مردمی در این کشور شورای انتقالی را به رسمیت خواهد شناخت.

وی که در یک کنفرانس خبری با حضور همتای خود از کشور مالی سخن می‌گفت، افزود که گفت‌وگوی مستقیم با شورای انتقالی لیبی از 15 روز پیش آغاز شده است.

وی افزود که الجزایر و برخی دیگر کشورهای آفریقایی هنگام برقراری ثبات و تشکیل دولت ائتلافی در لیبی، شورای انتقال لیبی را به رسمیت خواهند شناخت.

مدلس گفت که دولت الجزایر در حسن نیت شورای انتقالی لیبی هیچ گونه تردیدی ندارد، اما باید به این نکته هم توجه کرد که الجزیره ملاحظات سیاسی خود را نیز باید درنظر داشته باشد.

این درحالی است که محمود جبریل، رئیس کمیته اجرایی شورای انتقالی لیبی روز گذشته اعلام کرد که به زودی دولت انتقالی لیبی تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001042

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

جیلاردینو قراردادش را تمدید می‌كند

• نوشته شده توسط: ramin h

جیلاردینو قراردادش را تمدید می‌كند

خبرگزاری فارس: مهاجم فیورنتینا اعلام کرد قصد دارد قراردادش را با این تیم تمدید کند.

خبرگزاری فارس: جیلاردینو قراردادش را تمدید می‌كند

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فوتبال ایتالیا، آلبرتو جیلاردینو طی تابستان قرار بود راهی جنوا شود که به دلایلی این امر محقق نشد.

جیلاردینو در این خصوص گفت:‌ پنجره نقل و انتقالات بسته شده و اکنون روی تنها چیزی که تمرکز دارم فیورنتینا است. به دلایل زیادی چندین ماه سخت در فیورنتینا گذراندم. پس از آن با دلاواله، رئیس باشگاه حرف زدم و همه چیز را گفتم. اکنون با خیال آسوده‌تری در آرتمیو فرانچی به میدان می‌روم.

وی ادامه داد: قراردادم تا سال 2013 معتبر است و پس از آن نیز دوست دارم برای ویولا به میدان بروم. با سران باشگاه در مورد ماندن در این تیم صحبت خواهم کرد و دلایل خود برای ماندن را خواهم گفت. امیدوارم بتوانم با آن‌ها به توافق رسیده و قراردادم را تمدید کنم.
انتهای پیام/خمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001047

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

مجوز دو كنسرت و سه آلبوم صادر شد

• نوشته شده توسط: ramin h

توسط واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی؛
مجوز دو كنسرت و سه آلبوم صادر شد

خبرگزاری فارس: مجوز اجرای صحنه ای دو کنسرت و انتشار سه آلبوم از سوی واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی صادر شد.

خبرگزاری فارس: مجوز دو كنسرت و سه آلبوم صادر شد

 به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی براساس اعلام واحد نظارت و ارزشیابی ، مجوز اجرای صحنه ای  برای گروه «ژیوار» به سرپرستی ژیوارشیخ الاسلامی ،گروه«نیما فریدونی» به سرپرستی نیما فریدونی، صادرشد.
 همچنین مجوز آلبوم «ویولن استاد مهدی خالدی»در 7 قطعه بداهی نوازی، آلبوم «بداهه نوازی نی» در 7 قطعه کاری از استاد حسن کسائی، آلبوم «ماه نی ستان» در10 قطعه کاری از گروه همنوازان عرفان، صادرشد.
مجوز امتیاز انتشار این آلبوم هابرای شرکتهای آوای باربد و آوای حنانه صادر شده است. 
 انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000951

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

تدریس دروس حوزوی در دانشگاه امیركبیر

• نوشته شده توسط: ramin h

از مهرماه امسال صورت میگیرد؛
تدریس دروس حوزوی در دانشگاه امیركبیر

خبرگزاری فارس: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از مهرماه سال جاری با همکاری حوزه علوم انسانی دانشگاهیان، کلاس‌های حوزوی برای دانشجویان و دانش آموختگان برگزار می‌کند.

خبرگزاری فارس: تدریس دروس حوزوی در دانشگاه امیركبیر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، علیرضا پورمحمد کارشناس حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشجویان تا 9 مهرماه می‌توانند برای ثبت نام در کلاس‌های دروس حوزوی  این دانشگاه اقدام کنند، گفت:‌ از 20 مهرماه سال جاری کلاس‌های دروس حوزوی دانشگاه آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه اولویت پذیرش در کلاس‌های دروس حوزه دانشگاه امیرکبیر با دانشجویان این دانشگاه است، افزود: در این دوره علاوه بر دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانش آموختگان این دانشگاه و دیگر دانشجویان نیز می‌توانند ثبت‌نام کنند.

این کارشناس با بیان اینکه در کلاس تدریس دروس حوزوی 66 واحد تدریس می‌شود، خاطرنشان کرد: دوره تدریس دروس حوزوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر 6 ترم یاده ماهه است که سه سال به طول می‌انجامد.

وی با اشاره به امکان پذیرش حدود 100 نفر در کلاس‌های تدریس دروس حوزوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: هزینه شرکت در این کلاس‌ها هر ترم 30 هزار تومان است که برای تهیه کتاب است.

پورمحمد با بیان اینکه کلاس‌های تدریس دروس حوزه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر از 20 مهرماه آغاز می‌شود، گفت: تاریخ پایان ترم اول این دوره 8 دی ماه است که کلاس‌ها عصر روز چهارشنبه و روزهای پنجشنبه از صبح تا بعدازظهر برگزار می‌شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001067

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

مستند «بووق» روی میز تدوین رفت

• نوشته شده توسط: ramin h

تولید مرکز گسترش سینمای مستند و نجربی؛
مستند «بووق» روی میز تدوین رفت

خبرگزاری فارس: با پایان تصویربرداری فیلم مستند «بووق» از جدیدترین تولیدات «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» به‌ کارگردانی «محمدرضا اکبری»، این فیلم روی میز تدوین قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: مستند «بووق» روی میز تدوین رفت

به گزارش  خبرگزاری فارس به نقل از روابط‌عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موضوع فیلم مستند «بووق» به این روایت است: ... شهر ما، چنان به اصوات ناهنجار آلوده شده که گاه، بُریدن از آن دشوار می‌نماید و در این احوال، راهی جز سپری کردن آن نمی‌ماند. مستند «بووق» بررسی خرده فرهنگی از رفتار بشری نسل امروز «تهران» پایتخت ایران را دنبال می‌کند...
گفتنی است: عوامل تولید فیلم مستند «بووق» به این شرح هستند: طراح، پژوهشگر و کارگردان: محمدرضا اکبری، تصویربردار: امیر موسوی، صدابردار: مهرداد دادگری، تدوین و صداگذاری: کامبیز صفاری، دستیار کارگردان: مسعود مظفری، دستیار تدوین: عارف نیسی، مجری طرح: ناهید واقفی‌کیا، تهیه‌کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی- محمدرضا اکبری.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000438

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

100 میلیارد تومان تجهیزات برای مقابله با بحران خریداری شده است

• نوشته شده توسط: ramin h

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور:
100 میلیارد تومان تجهیزات برای مقابله با بحران خریداری شده است

خبرگزاری فارس: سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور گفت: 100 میلیارد تومان تجهیزات و امکانات برای مقابله با بحران در کشور خریداری شده است.

خبرگزاری فارس: 100 میلیارد تومان تجهیزات برای مقابله با بحران خریداری شده است

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حسن قدمی در همایش حوادث طبیعی کشور و راهکارهای کاهش خطرپذیری که امروز برگزار شد درباره ساخت و ساز در سواحل کشور اظهار داشت: برای مقابله با حوادث طبیعی باید به مسائل پیشگیرانه عمل کرد.

وی ادامه داد: در گذشته زلزله‌هایی با 3 و 5 ریشتر در روستاها موجب تلفات و خسارات زیادی می‌شد ولی امروز با اقدامات پیشگیرانه‌ای که صورت گرفته زلزله 5 ریشتری هیچ گونه تلفات و خساراتی را ندارد.

قدمی بیان داشت: با مؤسسه اقیانوس شناسی درباره مخاطرات دریایی برنامه‌ها و طرح‌هایی داریم و به دنبال آن هستیم که با استان‌های ساحلی کشور کنفرانس‌هایی درباره سونامی برگزار شود.

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور درباره هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی بیان داشت: بعد از زلزله مکزیک در دهه  90 سازمان ملل روزی را به نام کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری کرد که بر این اساس در کشور ایران این روز به یک هفته تبدیل شده است و از 17 تا 25 مهر برنامه‌هایی در این خصوص داریم.

وی یادآور شد: در استان‌هایی که مربوط به بروز سونامی می‌شود برنامه‌هایی برای آگاهی دادن به مردم آن استان در نظر گرفته شده است.

سرپرست سازمان مدیریت بحران کشور درباره وقوع زلزله در تهران و آمادگی مدیریت بحران اظهار داشت: تجهیزات لازم خریداری شده و استان‌های معین نیز مشخص شده‌اند.

وی ادامه داد: سال گذشته یکصد میلیارد تومان برای تجهیز و خرید امکانات مدیریت بحران اختصاص داده شد که تاکنون اکثر اقلام مورد نیاز خریداری شده است.

قدمی یادآور شد: در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی در بوستان ولایت به مدت یک هفته تجهیزات خریداری شده مدیریت بحران مانند بیمارستان‌های صحرایی و چادرهای اسکان اضطراری به نمایش گذاشته می‌شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001080

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

دریافت هولوگرام توسط متقاضیان شركت در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

• نوشته شده توسط: ramin h

مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد خواستار شد
دریافت هولوگرام توسط متقاضیان شركت در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

خبرگزاری فارس: واحد امور بسته‌های نرم‌افزاری مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از متقاضیان شرکت در جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال خواست نسبت به دریافت هولوگرام اقدام کنند.

خبرگزاری فارس: دریافت هولوگرام توسط متقاضیان شركت در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

به گزارش خبرگزاری فارس، واحد امور بسته‌های نرم‌افزاری مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی اطلاعیه‌ای از متقاضیان شرکت در پنجمین جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال خواست نسبت به دریافت هولوگرام به تعداد لازم قبل از برگزاری نمایشگاه اقدام کنند.

در اطلاعیه واحد امور بسته‌های نرم‌افزاری آمده است: به اطلاع متقاضیان (حقیقی و حقوقی) شرکت در پنجمین جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال می‌رساند که سامانه ثبت و صدور شناسنامه نرم‌افزار Login.Softreg.ir با هدف یکپارچه‌سازی اطلاعات مجوزهای متقاضیان در سامانه قدیم ثبت (آثار با شماره پیگیری کمتر از 10 هزار) و سامانه جدید و همچنین استفاده از خدمات سامانه تحت وب مرکز برای تمام آثار متقاضیان خدمت جدیدی با عنوان لیست متقاضیان سامانه قدیم در سایت فعال شده است.

متقاضیان می‌توانند جهت بهره‌مندی از این امکانات در اسرع وقت با ورود به صفحه شخصی خود (Login.Softreg.ir) در منوی لیست متقاضیان سامانه قدیم نسبت به معرفی نام خود اقدام کنند.

بدیهی است متقاضیانی که تاکنون در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند نیز می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه نسبت به معرفی خود اقدام کنند.

سامانه اخذ هولوگرام نیز بر روی صفحه اختصاصی هر متقاضی فعال است و از این پس ارسال تقاضای هولوگرام به‌صورت غیر‌حضوری و فقط از طریق سامانه ثبت نرم‌افزار امکان‌پذیر خواهد بود.

تحویل هولوگرام فقط در ساختمان شماره 2 مرکز واقع در خیابان سمیه طبقه اول (حتی در زمان برگزاری نمایشگاه) انجام می‌شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000906

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

اجلاس کمیته اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی فردا كار خود را آغاز می‌كند

• نوشته شده توسط: ramin h

با سخنرانی ابوترابی‌فرد؛
اجلاس کمیته اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی فردا كار خود را آغاز می‌كند

خبرگزاری فارس: مراسم افتتاحیه اجلاس کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی فردا با سخنرانی ابو‌ترابی‌فرد کار خود را آغاز میکند.

خبرگزاری فارس: اجلاس کمیته اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی فردا كار خود را آغاز می‌كند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اجلاس کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی فردا سه‌شنبه در هتل استقلال تهران کار خود را آغاز می‌کند.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس که به مدت دو روز و با حضور نمایندگان کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی طی روزهای 22 و 23 شهریور برگزار می‌شود، حجت الاسلام ابوترابی‌فرد سخنرانی می‌کند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001088

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

مذاكره با چنگیز جلیلوند برای دوبله «ساده‌دل»

• نوشته شده توسط: ramin h

محسن منشی‌زاده در گفت‌وگو با فارس خبر داد؛
مذاكره با چنگیز جلیلوند برای دوبله «ساده‌دل»

خبرگزاری فارس: با پایان یافتن تصویربرداری فیلم ویدئویی «ساده دل» به کارگردانی محسن منشی‌زاده و تهیه‌کنندگی مهدی حیدری، تدوین فیلم در حال انجام است و به زودی فیلم دوبله خواهد شد. قرار است با «چنگیز جلیلوند» برای دوبله فیلم صحبت شود.

خبرگزاری فارس: مذاكره با چنگیز جلیلوند برای د<a href=وبله «ساده‌دل»" title="خبرگزاری فارس: مذاكره با چنگیز جلیلوند برای دوبله «ساده‌دل»" src='http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/06/21/173536_PhotoA.jpg' />

محسن منشیزاده کارگردان در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: تصویربردای فیلم اواخر هفته گذشته (پنج شنبه) به اتمام رسید و تدوین فیلم هم اینک توسط عباس مرادیان در حال انجام است و تاکنون حدود 35 درصد آن انجام شده است.
وی درباره دوبله فیلم توضیح داد : یکی از شخصیت‌‌های اصلی داستان  «علی» با خصوصیات مردان دهه 40 و 50 اما در فضای امروز به تصویر کشیده شده است و قصد داریم این شخصیت را که سعید تهرانی ایفای نقش آن را برعهده دارد توسط  چنگیز جلیلوند دوبله شود که با پایان تدوین این کار صورت خواهد گرفت.
«ساده دل» طبق برنامه ریزی انجام شده طی 20 جلسه و در لوکیشن‌های مختلف از جمله کن و سولقان، دارآباد، پونک، قبرستان مرادآباد، رستوران، خیابان‌های تهران و... انجام شد.
در این فیلم سعید تهرانی، شهرام قائدی، فریبا نادری، مهران رجبی ، افسانه ناصری،عباس محبوب، آزاده خورشیددوست، مانی منشی‌زاده، مجتبی محمد، پردیس‌ پژمان‌یار و... به ایفای نقش‌های می‌پردازند.
تعدادی از عواملی که در ساخت فیلم همکاری دارند، عبارتند از:
نویسنده فیلمنامه : عباس مرادیان/ کارگردان: محسن منشی‌زاده/ تهیه کننده: مهدی حیدری/ مجری طرح: مجتبی محمد/ مدیر تصویربرداری: رحیم بشارت/ صدابردار: رضا تهرانی/ طراح صحنه و لباس: محمد صادقی/ طراح گریم: فریدا صفائیان/ دستیار اول: مهدی صحرایی.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900620000340

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

افتتاح نمایشگاه توانمند سازی بازنشستگان نیروهای مسلح

• نوشته شده توسط: ramin h

سپیده رضایی پیام
افتتاح نمایشگاه توانمند سازی بازنشستگان نیروهای مسلح

خبرگزاری فارس:

.منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001048

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

تلویزیون از سازندگان «خنده بازار» قدردانی كرد

• نوشته شده توسط: ramin h

تلویزیون از سازندگان «خنده بازار» قدردانی كرد

خبرگزاری فارس: معاونت سیما در مراسمی با حضور عادل فردوسیپور و فریدون جیرانی از سازندگان مجموعه برنامه «خنده بازار» قدردانی کرد.

طنز برای جلوگیری از عفونت است
طنز برای جلوگیری از عفونت است
-------------------------------

به گزارش خبرگزاری فارس، در روز 20 شهریور  علی دارابی در سالن همایش‌های بین المللی صداوسیما از عوامل و دست اندرکاران برنامه «خنده بازار» تقدیر به عمل آورد.

در این مراسم ابتدا علی‌اصغر پورمحمدی (مدیر شبکه سه سیما) گفت: ان شاءالله این جمع بتوانند برنامه‌ای بهتر و جذاب‌تر بسازند و موجب شادی خاطر مردم باشند.
وی ادامه داد: جمعی که امروز در این مراسم گرد هم آمده‌اند، نمایندگان یک گروه 70 الی80 نفره هستند که شبانه روز تلاش کرده‌اند تا خنده بازار تولید شود و موجب شادی مردم شود. یکی از دلایل موفقیت، همکاری، هماهنگی، همدلی، بستر دوستانه و محیط خوب برنامه بوده که در وقت کم، کار خوب تولید کرده‌اند. این برنامه از ایده‌های جذاب، متن خوب، نویسندگی خوب، طراحی دکور، صحنه خوب، گریم خوب، کارهای کامپیوتری، کارگردانی خوب و در نهایت تهیه‌کنندگی خیلی خوب برخوردار بود.
پورمحمدی اظهارداشت: در برنامه خنده بازار قصد توهین به هیچ کس را نداشتیم و از آقای جیرانی و فردوسی‌پور در این جلسه تشکر می‌کنم که صبوری این انسان‌های بزرگوار برای ما درس است که ناراحت نشدند و کمک هم دادند.

سپس شریعت پناهی (مدیر گروه اجتماعی) با تشکر از گروه خنده بازار گفت: ما در ابتدای راه هستیم و کار تابستان نسبت به نوروز خیلی بهتر بود.امیدوارم کار آتی بهتر از قبلی باشد. از آنهایی هم که فکر می‌‌کردند به تمسخر گرفته شده‌اند عذرخواهی می‌کنم.

به گزارش فارس، فریدون جیرانی نیز در بخشی از این مراسم اظهار داشت: به نویسندگان، تهیه‌کننده و کارگردان تبریک می‌گویم که توانسته‌اند ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کنند. برنامه‌های طنز در تلویزیون سطحش پایین آمده بود که این برنامه سطح آنها را ارتقاء داد.
وی تصریح کرد: نمایندگان صنوف تحمل نقد را ندارد اگر ما خودمان هم تحمل نقد را نداشته باشیم واویلا است.

همچنین فردوسی پور نیز در این مراسم اظهار داشت: خودم می‌گویم فرهنگ نقدپذیری باید بالا برود و باید آستانه تحمل مسئولین و مدیران را بالا ببریم. خودم شخصا از چنین برنامه‌هایی استقبال می‌کنم. نفس عمل خیلی خوب است. اما مرز باریکی است بین انتقاد و تحقیر. اگر این مرز رعایت شود مشکل پیش نمی‌آید.

سپس علی دارابی معاون سیما ضمن قدردانی از هنرمندان و دست اندرکاران گروه خنده بازار گفت: جلسه امروز با این هدف برگزار شده که با صدای بلند اعلام کنیم چشمانی هست که کارهای خوب را دیده و می‌خواهیم آن را تقدیر کنیم.
وی ادامه داد: این برنامه اولین برنامه‌ای است که بعد از تابستان و ماه مبارک رمضان مورد تقدیر قرار داده‌ایم. صمیمانه از همه به خصوص آقای شب خیز که نقش پررنگ و بزرگتری دارند و می‌بینیم با چه دلسوزی این کارها را انجام می‌دهند تشکر می‌کنم. آقای قادری که متن‌های خوب و آقای عباسی که کارگردانی خوب کرده‌اند و بقیه عزیزان صمیمانه تشکر می‌کنم. قدر جمع خودتان را بدانید و بیش از هر کسی خودتان هستید که باید صیانت از خودتان را داشته باشید. اگر می خواهید در طول سالیان آینده هم موفق باشید باید مراقب داشته باشید و گرفتار حاشیه نشوید و اهمیت کار در رسانه را بر هر چیزی ترجیح دهید.
دارابی تصریح کرد: گاهی وقت‌ها بعضی پیشنهادهای مادی و زودگذر موجب می‌شود دچار برخی حاشیه‌ها شویم. اما واقعاً در عمر هنری تجربه کرده‌اید که این موارد به مثابه سراب هست به عنوان برادر کوچک می‌گویم قدر همدلی خودتان را بدانید از همین امروز تصمیم بگیرید این جمع جمعی باشد برای کار بزرگ.
وی در ادامه خطاب به گروه سازنده برنامه خنده بازار گفت: طنز جز مطالبات راهبردی معاونت سیماست. خنده بازار باید برای نوروز 91، رمضان 91 و نوروز 92 آماده و مهیا شود آن هم علاوه بر کار هفتگی خودتان.از آقای ضرغامی هم به عنوان حامی اصلی این برنامه تشکر می‌کنم که شجاعت ایشان در حمایت از برنامه باعث شد بعضی انتقادها به سمت شما نیاید.
وی ادامه داد: اعتقاد داریم که در کار طنز باید شجاعت را با هنرمندی و اخلاق توأم کنیم. از الان که وقت دارید باید برای کار بهتر برنامه‌ریزی کنید. از آقای جیرانی و فردوسی‌پور تشکر می‌کنم. این دو عزیز را به عنوان نماینده کسانی که در خنده بازار با آنها شوخی شد دعوت کردیم. ضمن اینکه بحث در مورد کل مسأله طنز است. علاوه بر اینکه در رسانه به عنوان راهبرد معاونت سیما اعلام کردیم شبکه سه همواره طنزش در کنار کارهای نمایشی دیگر برپا باشد. در نقاط مثبت، نوآوری‌های این برنامه بسیار فراوان بود. در ماه مبارک رمضان هر 30 شب به غیر از ایام قدر این برنامه پخش شد.
به آقای پورمحمدی گفته‌ایم که سریال نمایشی ماه رمضان آینده باید طنز باشد. اگر تخلیه هیجانی جامعه صورت بگیرد دغدغه نداریم وقتی یک مسابقه باشد که قرار است اتفاق بیافتد.
معاون سیما عنوان داشت: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید به مثابه یک اتاق فکر کار کنند. باید کار پژوهشی جدی‌تری در این مورد انجام شود و مدل و الگو برای طنز مشکل داریم تکرار خودمان در گذشته بازآفرینی می‌شود.معمولا دیده می‌شود یک پارادایم که حاکم بر تولید باشد وجود ندارد. متن‌های پراکنده مشاهده می‌شود مثلا در خنده بازار می‌گوییم می‌خواهیم به مردم و جوانان امید دهیم.
وی افزود: تولید بدون پژوهش و تحقیق در معاونت سیما ممنوع است. بیشترین توجه را به گروه نویسندگان می‌کنیم. مرز کمدی را از هجو جدا کنیم. اینکه حرکت بر میدان مین همین جاست. بتوانیم بخندانیم بدون رنجش خاطر و ناراحتی دیگران در حوزه طنز بر پایبندی به اخلاق باید توجه کنیم. می‌گویند همه اینها را می‌گویید ما چه بسازیم. نکته دیگر این است که فرهنگ پرسشگری و پاسخگویی و مدارای سیاسی در جامعه ضعیف است. انتقاد پذیری بسیار دشوار است.
دارابی تصریح کرد: برخی خطوط قرمز نیز خودساخته است و اصلا وجود ندارد. آنجایی که مسئله اخلاق این انقلاب است با کسی شوخی نداریم ولی اینطور نیست که مسئولی مظهر نظام شود اگر در مورد آن صحبت کنیم بگوید شما نظام را تضعیف کردید نه اینطور نیست. چیزی که طنز است این است که لازم نیست با صدای بلند فریاد بزنیم جدی نگیرید و دلخور نشوید. کاری که ما می‌کنیم، در حوزه طنز است مخاطبان ما باید این را بفهمند.
وی عنوان داشت: هنر شما این است که افکار عمومی را متوجه معضلات کنید این کار که شما گفتید نوروز تا نوروز را تعطیل کنید و کارگران بیایند حقوق بگیرند. جامعه ای که این همه دشمن دارد باید خودکفا شود. پس کار باید مضاعف شود بعد این همه تعطیلات، شما هم این را به زیبایی بیان کردید یا پروازها، تأخیرها که  تصویر شده، باید برنامه‌سازی در این حوزه‌ها شود. بنا بر این در حوزه طنز هدف سازندگی است نگاه، نگاه خصمانه بر پدیده‌ها نیست. یکی از کارهای مهم این است که مبادا نگاه طبقاتی و خندیدن به طبقه فرودست داشته باشیم.
وی گفت: ما ظرفیت‌سازی‌های خودمان را تخریب نکنیم. بعضی از محدودیت‌ها که خدا قرار داده مثل لکنت زبان، حق نداریم تمسخر کنیم، بهتر است یک رفتار، تصمیم غلط را انتقاد کنیم. ما اجازه نداریم در رسانه کرامت افراد را خدشه دار کنیم. امام صادق(ع) به کعبه چسبید و گفت تو خیلی حرمت داری ولی حرمت مومن بالاتر از پرده کعبه است. طنز مثل نیشتری است که بر یک زخم برای اصلاح می‌زنید و برای جلوگیری از عفونت بدن است.
در انتها معاون سیما با آرزوی خلق ساعات خوب توسط گروه تولید خنده بازار از عوامل برنامه قدردانی به عمل آورد.
 انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001072

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

حفاظت ماهواره ‌ای از اردوغان در سفر به كشورهای شمال آفریقا

• نوشته شده توسط: ramin h

حفاظت ماهواره ‌ای از اردوغان در سفر به كشورهای شمال آفریقا

خبرگزاری فارس: برای اولین بار در تاریخ ترکیه، از نخست وزیر این کشور در جریان سفر وی به خارج از ترکیه به کمک فناوری ماهواره حفاظت می شود.

خبرگزاری فارس: حفاظت ماهواره ‌ای از اردوغان در سفر به كشورهای شمال آفریقا

به گزارش فارس به نقل از کانال تی آر تی ترکیه، برای اولین بار در تاریخ ترکیه، سازمان اطلاعاتی این کشور "میت" به همراه ستاد مشترک ارتش، به دلیل عدم تامین امنیت کامل نخست وزیر اردوغان در خلال سفرش به کشورهای مصر و تونس و لیبی، وی را با استفاده از فناوری ماهواره تحت نظر قرار می دهند.
این در حالی است که پیش از آغاز سفر اردوغان به این کشورها، اعضای تیم حفاظت وی به همراه سگ های پلیس محافظ و ردیاب و سیستم های کنترل الکترونیکی به این کشورها اعزام شده اند.
قرار است میت و ستاد مشترک با تحت کنترل قرار دادن محیط پیرامون اردوغان از طریق ارتباط ماهواره ای، هرگونه حرکت مشکوک را به اطلاع رئیس تیم حفاظت برساند.
انتهای پیام/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001111

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

دستگاه‌‌های فرهنگی از موازی‌کاری پرهیز کنند

• نوشته شده توسط: ramin h

مدیر‌کل امنیتی انتظامی استان کرمانشاه:
دستگاه‌‌های فرهنگی از موازی‌کاری پرهیز کنند

خبرگزاری فارس‌‌: مدیر‌کل امنیتی انتظامی استان کرمانشاه گفت: دستگاه‌های فرهنگی استان باید با استفاده از تمامی ظرفیت‌هایشان برنامه‌های خود را ارتقا داده و از موازی‌‌کاری پرهیز کنند.

خبرگزاری فارس: دستگاه‌‌های فرهنگی از موازی‌کاری پرهیز کنند

شهریار حیدری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به جلسه امروز استانداری با دستگاه‌های فرهنگی استان افزود: در این جلسه بر بحث تقویت زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان تاکید و قرار شد از تمام ظرفیت‌ها و توان دستگاه‌ها و نهادها برای توسعه استان در ابعاد مختلف استفاده شود.
وی اظهار داشت: هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی و پرهیز از موازی‌کاری نیز از جمله مباحث مهمی بود که به آن پرداخته شد.
حیدری خاطرنشان کرد: ارتقای حرف‌های رسانه‌ها، بالا بردن کیفیت برنامه‌های صدا و سیما و استفاده از ظرفیت مطبوعات نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: ظرفیت پراکنده‌ای که در نهادهای فرهنگی مختلف استان وجود دارد باید منسجم شود.
حیدری اظهار داشت: کرمانشاه استانی با فرهنگ و تمدنی غنی بوده که نیازمند توجه‌ای ویژه برای ارتقاست لذا دستگاه‌های فرهنگی می‌توانند نقش موثری در این باره ایفا کنند.
مدیر کل امنیتی انتظامی استان کرمانشاه در پایان تاکید کرد: نهادهای فرهنگی استان با برنامه‌ریزی منظم و منسجم می‌توانند از اعتبارات خود به نحو احسن در راستای ارتقای برنامه‌هایشان به منظور توسعه فرهنگی استان کرمانشاه استفاده کنند.
انتهای پیام/ش30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001074

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

برنامه جامع بانک سپه برای حمایت از واحدهای تولیدی بدهکار

• نوشته شده توسط: ramin h

مدیرعامل بانک سپه تشریح کرد:
برنامه جامع بانک سپه برای حمایت از واحدهای تولیدی بدهکار

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بانک سپه با اعلام برنامه های جدید این بانک در حمایت از واحدهای تولیدی بدهکار، از واحدهایی که موفق به استفاده از شرایط ویژه بانک سپه نشده اند خواست تا با مراجعه به شعب بانک سپه به تعیین تکلیف بدهی جاری خود با توجه برنامه فوق اقدام کنند.

خبرگزاری فارس: برنامه جامع بانک سپه برای حمایت از واحدهای تولیدی بدهکار

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه، مدیرعامل این بانک اعلام کرد: بانک سپه تمهیدات ویژه ای را برای حمایت از واحدهای تولیدی دارای بدهی غیرجاری که بنا به دلایلی در مرحله تأمین مواد اولیه و تولید محصولات و فروش آنها با مشکلاتی مواجه بوده اند، اتخاذ کرده است.
وی افزود: در این راستا، اختیارات لازم به کلیه مدیریتهای شعب مناطق در سراسر کشور داده شده که از جمله آنها، افزایش حدود اختیارات برای تصمیم گیری در بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، بخشودگی 6 درصد وجه التزام و دریافت حداقل ممکن پیش دریافت نقدی و تقسیط بدهی به مدت 5 سال با در نظر گرفتن یک دوره تنفس 6 ماه است.
پاشایی فام افزود: نتیجه حمایتهای بانک سپه از واحدهای تولیدی، کاهش بالغ بر 6هزار میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری از مهرماه سال گذشته تاکنون بوده است.
وی با اشاره به ابلاغ بند 28 قانون بودجه سال 90 به کلیه واحدهای بانک و  افزایش اختیارات مدیریت شعب مناطق، با توجه به مساعد بودن شرایط برای گره گشایی از مشکلات واحدهای تولیدی، از واحدهای تولیدی که بنابه هر دلیل موفق به استفاده از شرایط ویژه بانک سپه نشده اند، خواست تا با مراجعه به شعب این بانک نسبت به تعیین تکلیف بدهی جاری خود اقدام کنند.
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621001114

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

مجتمع فرهنگی شرکت غله منطقه 5 كشور افتتاح شد

• نوشته شده توسط: ramin h

با حضور مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران؛
مجتمع فرهنگی شرکت غله منطقه 5 كشور افتتاح شد

خبرگزاری فارس: مجتمع فرهنگی ورزشی ـ شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 با حضور معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران به بهره‌برداری ر سید.

خبرگزاری فارس: مجتمع فرهنگی شرکت غله منطقه 5 كشور افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5، عباس قبادی اظهار داشت: این مجتمع با اعتباری بالغ بر 450 میلیون ریال در مشهد افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن قدردانی از خدمات صورت گرفته توسط مدیران شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه پنج در مجموعه استان‌های خراسان رضوی شمالی و جنوبی، درباره حدود اختیارات شرکت‌ها در حوزه صادرات و واردات گندم سخن گفت و افزود: شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی در عملکرد مستقل هستند و خود می‌توانند با تبیین سیاست‌های درآمدزائی به فضای صادرات و واردات گندم و آرد صنایع وابسته آن ورود پیدا کنند.
وی همکاری با دیگر نهادها و سازمان‌های استان و همچنین مجموعه همگن با مجموعه غله را یکی از نقاط مهم در پیشبرد اهداف و سیاست‌های شرکت دانست.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در ادامه خطاب به مدیران و جوانان شاغل در شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌های کشور گفت: توقع مدیران ستادی شرکت بازرگانی دولتی در تهران این است که با ارسال و انتقال پیشنهادات و دیدگاه‌های کارشناسی خود، شرکت را در تعالی و پیشبرد سیسات‌های اجرایی مجموعه یاری رسانید.
قبادی همچنین در ابتدای این نشست ضمن تقدیر از عملکرد و خدمات احمد عبدوس مدیرعامل پیشین شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه پنج از ابلاغ و انتصاب محمد بدیعی به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره جدید این شرکت خبر داد و برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.
محمد بدیعی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه پنج نیز در ابتدای این دیدار طی گزارشی از خرید 250 هزار تنی گندم در استان‌های خراسان خبر داد.
وی در ادامه به اجرای موفقیت آمیز نهضت سیلوسازی و ایجاد ظرفیت‌های ذخیره سازی گندم با ظرفیتی بالغ بر یک میلیون و 700 هزار تن، کاهش و صرفه‌جویی 23 درصدی مصرف گندم آرد و نان، پیش‌بینی و آموزش بیش از دو هزار و 860 نفر از کارگران نانوایی طی سال گذشته و سال جاری، بهسازی و نوسازی واحدهای نانوائی استان با اعتباری بالغ بر 51 میلیارد ریال، دوگانه سوز نمودن بیش از 40 درصد نانوائی‌های استان و بهسازی ساختمان‌های اداری و ایجاد بیش از 1000 متر مربع فضای سبز در مجموعه مرکزی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه پنج در مشهد مقدس اشاره و تأکید کرد این موفقیت با همدلی و همکاری صمیمانه اعضای هیئت مدیره مدیره و همکاران شاغل در مجموعه رخ داده است.
انتهای پیام/ص20منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900621000246

نظرات()

دوشنبه 21 شهریور 1390

ابعاد ودامنه عفت‌ورزی در ارتباط با نامحرم

• نوشته شده توسط: ramin h

ابعاد ودامنه عفت‌ورزی در ارتباط با نامحرم

خبرگزاری فارس: مقصود از حجاب اسلامی، آن نوع پوششی است که دارای این دو ویژگی باشد:1. حدود شرعی پوشش در آن رعایت شده باشد، به گونه‏ای که طبق دستور قرآن کریم زیباییهای بدن زن آشکار نشود.2. با خودنمایی و جلب نظر نامحرمان همراه نباشد.

خبرگزاری فارس: ابعاد ودامنه عفت‌ورزی در ارتباط با نامحرم

بدون تردید، حجاب و پوشش برای زنان یکی از احکام مسلّم و ضروری دین اسلام است که آیاتی از قرآن کریم و احادیث فراوانی از پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه معصومان(ع) به روشنی بر آن دلالت دارد و در سخن همه فقیهان به وجوب و کیفیت انجام آن تصریح شده است.
از آیات قرآن کریم استفاده میشود که هدف از تشریع حجاب، دست‌یابی به تزکیه نفس، طهارت، پاکدامنی و پیش‌گیری از فساد است:
قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَی لَهُمْ... (نور: 30)
... به مردان با ایمان بگو: دیده فرو نهند و پاکدامنی ورزند، که این برای آنان پاکیزه‌تر است..
قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ... وَتُوبُوا إِلَی اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ. (نور: 31)
بگو به زنان با ایمان: دیدگان خود را از [هر نامحرمی] فرو ببندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نکنند... ای مؤمنان همگی به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید.
این نکته قابل توجه است که حجاب قبل از اسلام بین زنان عرب وجود داشت و پیش از نزول آیات مبتنی بر وجوبِ حجاب، زنان مسلمان دارای پوشش بودند1ولی به تدریج به فراموشی سپرده شده بود. نزول حکم حجاب موجب تحولی چشمگیر در احیاء فرهنگ حجاب شد به گونه‌ای که یکی از همسران پیامبر صلی الله علیه و آله پیرامون این تحول میگوید:
مرحبا به زنان انصار! همین که آیات سوره نور نازل شد یک نفر از آنان مانند گذشته بیرون نیامد.2
زنان مسلمان پس از نزول آیات شریفه قرآن، رعایت حجاب و عفاف را سند افتخار و کرامت انسانی خود ساختند و سیره زنان مسلمان صدر اسلام ادامه و استمرار یافت و امروز نیز حجاب نشانگر جایگاه والای زن مسلمان است.
حجاب چیست؟ابتدا باید معلوم شود منظور از حجاب چیست؟ و حدود و ابعاد مختلف آن کدام است؟ تا در مباحث بعد جهت‏گیری و چارچوب مطالب روشن و مشخص شود.
ماده حجب در لغت به معنای «أَلْمَنْعُ مِنَ الْوُصُولِ» یعنی ممانعت از رسیدن به چیزی آمده است.3 درباره این واژه گفته شده که حجب و حجاب هر دو مصدر و به معنای پنهان کردن و منع از داخل شدن است.4 آیه شریفه: « وَمِن بَیْنِنَا وَبَیْنِكَ حِجَابٌ؛ و میان ما و تو پرده‏ای است.»5 (فصلت: 5) شاهد بر این مدعاست.
استعمال کلمه حجاب در مورد پوشش زن یک اصطلاح نسبتا جدید است. «در قدیم و مخصوصا در اصطلاح فقهاء کلمه «ستر» که به معنی پوشش است، به کار میرفته است».6 «واژه حجاب گرچه در لغت به معنای پرده و حایل استعمال شده ولی امروزه به طور مسلم و یقینی فقط به معنای پوشش مخصوص زنان به کار میرود».7 در میزان پوشش زنان، بیشتر رساله‏های عملیه حد واجب آن را پوشانیدن تمام بدن به جز قرص صورت و دو دست از مچ به پایین، میدانند و روشن است که این حکم فقهی کمترین حد و مرز وجوب حجاب فردی را بیان میکند و با نگرشی وسیع‏تر و بررسی آموزه‏های اجتماعی اخلاقی اسلام و نیز با توجه به تأکید اسلام بر مسئله عفاف و حیا و حفظ حریم بین زن و مرد نامحرم باید اصل عدم تبرج را که یک اصل مهم قرآنی است به آن افزود.8 همان‏گونه که استاد مطهری خاطرنشان ساخته است: «پوشش و حجاب زن در اسلام این است که زن در معاشرت با مردان خود را بپوشاند و به جلوه‏گری و خودنمایی نپردازد».9
بنابراین مقصود از حجاب اسلامی، آن نوع پوششی است که دارای این دو ویژگی باشد:
1. حدود شرعی پوشش در آن رعایت شده باشد، به گونه‏ای که طبق دستور قرآن کریم زیباییهای بدن زن آشکار نشود.10 بنابراین لباس‏های تنگ و چسبان که اندام زن در آن به خوبی نمایان است با وجود اینکه در ظاهر امر، بدن او را پوشانده ولی چون شکل و حجم اندام را نمایان میسازد نمیتواند حجاب و پوشش اسلامی تلقی شود.
2. با خودنمایی و جلب نظر نامحرمان همراه نباشد.
به عبارت دیگر، حجاب، به معنای پوشش اسلامی بانوان دارای دو بعد ایجابی و سلبی است. بعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و بعد سلبی آن حرام بودن خودنمایی به نامحرم است و این دو بعد در کنار هم باید قرار گیرند تا حجاب اسلام محقق شود.
مفهوم عفافاز مفاهیم مرتبط با حجاب، واژه عفاف است. در مورد عفاف گفته شده: «حالت نفسانی است که انسان را از غلبه شهوت باز دارد.»11 این واژه در قرآن به معنای «خودنگهداری» یا «خویشتن‏داری» آمده است:
وَ لْیسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یجِدُونَ نِکاحًا (نور:33)
و کسانی که [وسیله] زناشویی نمییابند باید عفت ورزند... .
خودنگهداری هم در مورد گرایش‏های شهوانی صدق میکند. مانند آنچه در آیه شریفه فوق آمده و هم در مورد استفاده از مال حرام یا شبهه‏ناک مانند در آیه شریفه که میفرماید:
وَ مَنْ کانَ غَنِیا فَلْیسْتَعْفِفْ.(نسا:6)
آن کس که توانگر است [از خوردن مال یتیمی که تحت سرپرستی اوست] خودداری ورزد.
همچنین قرآن کریم در سوره بقره در وصف عفت‌ورزی بعضی فقرا میفرماید:
یَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِیاءَ مِنَ التّعَفّفِ تَعْرِفُهُمْ بِسیماهُمْ لا یَسْئَلُونَ النّاسَ إِلْحافًا وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَإِنّ اللّهَ بِهِ عَلیمٌ. (بقره: 273)
فرد بیاطلاع، آنان را [از شدت خویشتن‌داری] توانگر میپندارد. آنها را از سیمایشان میشناسی با اصرار چیزیاز مردم نمیخواهند.
بنابراین دایره معنای عفاف گسترده است، اما مصداق روشن عفاف در تعامل میان زن و مرد مطرح میشود و منظور از آن داشتن حجاب اسلامی، مهار کردن نگاه و پرهیز از خودنمایی در برابر نامحرمان و ارتباط جنسی با آنان است و این اختصاص به زنان ندارد، بلکه امری درونی است که شامل مردان هم میشود. البته چون زنان مظهر زیبایی، جمال و جاذبه هستند، حفظ عفت از آنان بیشتر انتظار میرود.
عفاف، امری فطریعفاف یک امر فطری است که ریشه در درون آدمی دارد. روح عفت و پروا پیشگی از بدو خلقت آدمی تا کنون بر وی حاکم بوده است.
قرآن کریم در داستان آفرینش آدم و حوا از این خصلت فطری چنین یاد میکند:
پس [شیطان آن دو را با فریب به سقوط کشانید پس چون آن دو از [میوه] آن درخت [ممنوع] چشیدند برهنگیهایشان بر آنان آشکار شد و به چسباندن برگ [های درختان] بهشت بر خود آغاز کردند...12
طبق این آیه شریفه، حضرت آدم و حوا قبل از خوردن از درخت ممنوعه دارای لباس بودند ولی بر اثر وسوسه شیطان، با خوردن از آن درخت، لباس خود را از دست دادند و بلافاصله به پوشاندن خود اقدام نمودند.
این احساس شرم از برهنگی حتی بدون حضور ناظر بیگانه و سرعت در پوشاندن خود به وسیله برگ‌ها ـ ولو به طور موقت ـ از آن جهت که تحت هیچ آموزش یا فرمانی از جانب خداوند یا فرشته وحی یا تذکر یکی به دیگری صورت نگرفته، بیانگر فطری بودن پوشش و عفت در انسان است.13

دامنه عفاف
=======
دامنه عفت‌ورزی در ارتباط با نامحرم ابعاد مختلفی دارد که عبارتند از:

1. عفت در فکر
-------------------
گرانبهاترین سرمایه‌ای که خداوند به انسان هدیه کرده، گوهر فروزان قوه تفکر و تعقل است. تمامی اعمال و رفتار انسانی، چه خیر و چه شر از فکر انسان سرچشمه میگیرد. بنابراین میتوان گفت بالاترین مرحله عفت‌ورزی در ارتباط با نامحرم این است که انسان حتی فکر گناه را نکند و تمایلات قلبی و اندیشه خود را از گناه حفظ کند.
روزی حواریون حضرت عیسی(ع) از او خواستند آنها را ارشاد کند. حضرت عیسی(ع) فرمود: «موسی(ع) به شما گفت سوگند دروغ نخورید من به شما میگویم سوگد راست هم نخورید. موسی(ع) به شما گفت: زنا نکنید، من به شما میگویم حتی فکر زنا هم نکنید، هرکس فکر زنا و گناه کند مانند کسی است که در خانه‌ای آراسته، آتشی برافروخته است. خانه نمیسوزد ولی دود خانه را فرا میگیرد [فکر گناه هم باعث تیرگی دل و قلب میشود]».14
همچنین در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که در مورد دو نفر مسلمان که [در نزاع‌های شخصی] شمشیر بر روی یکدیگر بکشند و یکی کشته شود، فرمود: «هر دو در دوزخند».
یکی از حاضران عرض کرد: یا رسول‌الله! قاتل معلوم است که به دوزخ میرود امام مقتول چرا؟
فرمود: بدان سبب که او نیز [آهنگ کشتن رفیقش را کرده بود و] اراده داشت او را بکشد.15
امام صادق(ع) نیز در حدیثی فرموده است:
انَّ المُؤمِنَ لَیَنْوی الذَّنْبَ فَیُحْرَمُ الرّزقَ.16
گاهی مؤمن اندیشه گناه میکند و همان، سبب محروم شدن او از روزی میگردد.

2. عفت در نگاه
-------------------
عفت در نگاه به نامحرم از دستورات صریح قرآن کریم است. خداوند در سوره مبارکه نور به مردان و زنان مؤمن دستور می دهد که چشمان خود را از نامحرم بپوشانند.17
اهمیت این مسئله از آنجاست که نگاه همچون پنجره‌ای است که چون بیحساب و بدون مرز گشوده شود، آتش شهوت و هیجان را برخواهد افروخت. نگاه‌های آلوده، زمینه‌ساز فحشا و آلودگیهای اجتماعی است.
حضرت علی(ع) در این باره میفرمایند: «العُیون مصائِدُ الشَیْطان؛ چشم‌ها، دام‌های شیطان هستند.»18
همچنین میفرماید: (غَضُّ الطَرفِ من اَفْضَل الورع؛پایین انداختن چشم از برترین پارسایی است».19
امام صادق(ع) نیز میفرماید: «نگاه حرام تیری آلوده از تیرهای شیطان است و چه بسیار نگاه های حرامی که حسرتی طولانی در پی خواهد داشت»20

3. عفت در گفتار
--------------------
یکی از ابعادت عفت در ارتباط با نامحرم در گفتار ظاهر میگردد. قرآن کریم در این باره خطاب به همسران پیامبر میفرماید:
فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا (احزاب: 32)
... پس به ناز سخن مگویید تا آنکه در دلش بیماری است طمع ورزد و گفتاری شایسته بگویید.
هرچند آیه شریفه خطاب به همسران پیامبر است ولی بدون شک این یک حکم عام است؛21 و تمامی زنان در ارتباط با نامحرم نباید به گونه‌ای هوس‌انگیز سخن گویند تا کسانی که در دلشان مرض است در آنان طمع کنند و هرگونه سخن گفتن با ناز و غمزه همراه با تغییر صد به شکل تحریک آمیز، زمینه‌ساز انحراف افراد شهوات‌ران است که باید از آن پرهیز شود. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله میفرماید:
هرکس با زن نامحرم شوخی کند، برای هر کلمه‌ای که با او سخن گفته، هزار سال زندانی میگردد.22

4. عفت در رفتار
--------------------
لازمه حضور اجتماعی زن و مشارکت وی در عرصه‌های اجتماعی، گاه ارتباط و معاشرت با مردان است که این معاشرت، عفت در روابط اجتماعی را اقتضا میکند و دارای شرایطی است که از جمله آن:

الف) پرهیز از خلوت با نامحرم
.........................................
یکی از مهم‌ترین موارد عفت در ارتباط با نامحرم، پرهیز از خلوت با او و حضور در مکانی به تنهایی است. اهمیت این مسئله تا آنجاست که پیامبر بر عدم اختلاط آنان با مردان تأکید نموده و میفرماید: بر زنان است که دسوت نداشته باشند در خلوت با مردان بنشینند.23

ب) پرهیز از مصافحه
............................
پیامبر فرمود: «هرکس به طور حرام با زنی مصافحه کند [با او دست بدهد] غضب حق‌تعالی را برای خود خریده است».24

ج) پرهیز از تبرج
.......................
پرهیز از خودنمایی و جلوه گری در مقابل نامحرم دستور صریح قرآن کریم به زنان پیامبر است که شامل تمامی زنان مسلمان میشود:
وَقَرْنَ فِی بُیُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولَی و... (احزاب: 33)
و در خانه‌هایتان قرار گیرید و مانند روزگار جاهلیت قدیم زینت‌های خود را آشکار نکنید...
همچنین باید از استعمال عطر و بوی خوش در هنگام معاشرت با نامحرم پرهیز شود.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله میفرماید: «هز زنی که خود را خوش‌بو کند و از خانه خارج شود، مورد لعنت قرار میگیرد تا به خانه مراجعت کند».25
حیامفهوم حیا نیز که ارتباط تنگاتنگی با حجاب و عفاف دارد. در لغت به معنای شرم، خجالت کشیدن و ترک کردن چیزی از ترس ملامت دیگران است.26 این واژه در فارسی معادل شرم و آزرم آورده شده است.27 حضرت علی علیه‏السلام در توضیح حیا میفرمایند: «شرم و حیا، جامه‏ای است دربرگیرنده و حجابی است بازدارنده (از گناه) و پوششی است نگاه دارنده از بدیها. حیا گوهری است همراه با دین، برانگیزنده مهر و محبت و چشمی است مراقب و از بین برنده فساد و تباهی و بازدارنده از فحشا و زشتیها».28
هنگامی که ملکه حیا در نفس انسان راسخ شود در پی آن مهارت پاکدامنی و دوری از گناه در فرد به وجود میآید و فرد میتواند برای عدم بروز هیجان و احساس خاص خود در برابر نامحرم، نوعی کنترل ارادی بر رفتارش داشته باشد.
حیا در زنان حریم و سدی است که آنان را در روابطش با مردان حفظ میکند. حیا مانع از گرفتار شدن زن در دام مردان شهوت‌ران و ضامن پاکدامنی اوست. علی(ع) میفرماید: «علت پاکدامنی، حیاست.»29به عبارت دیگر حیا ارزش زن را حفظ میکند و به او شخصیت انسانی میبخشد.

رابطه حیا، عفاف و حجاب
===============
معمولاً هنگامی که سخن از حجاب به میان میآید، آنچه بیدرنگ به اذهان خطور میکند پوشش و نوع آن است و کمتر به حقیقت و روح حجاب و نیز ریشه‏ها و مراحل شکوفایی آن پرداخته میشود، حال آنکه برای یافتن راه‌کارهای مناسب و عملیاتی کردن ترویج فرهنگ حجاب لازم است به لایه‏های زیرین آن نیز توجه کرد به عنوان مثال، حیا به عنوان یکی از ریشه‏های پذیرش حجاب و مقید شدن به آن محسوب میشود. چرا که «انگیزه حقیقی گرایش زن به حجاب احساس فطری یا غریزی شرم و حیا میباشد. شرم و حیا در زن نسبت به بیگانگان مانند غیرت در مرد امری فطری است به عبارت دیگر حیا درک و شعور فطری و الهام درونی زن به حفظ خود، از دستبرد نااهلان برای حفظ ارتقای ارزش وجودی خویش است به همین لحاظ وقتی این احساس را از دست میدهد در محیط ناامن اجتماع هم کشف حجاب میکند و به عکس وقتی احساس شرم و حیا در او زنده است در محیطی که امنیت کامل هم وجود دارد باز هم متمایل به پوشاندن خویش است».30
بنابراین برای ترویج حجاب نباید از ترویج حیا غافل شد. «هنگامی که ملکه حیا در جامعه‏ای در قلب مردم رسوخ کرد در پی آن عفاف و خودنگهداری درونی ایجاد میشود و سپس ثمره‏های عفاف یعنی حفظ حریم‏ها و حدود، آشکار میشود. در این هنگام است که میتوان شاهد فرهنگ عفاف و حجاب و پوشش صحیح بود. در واقع زمانی میتوان حجاب حقیقی و پایدار را در جامعه مشاهده نمود که شالوده‏های آن یعنی حیا و عفاف به خوبی استوار شده باشد. در واقع ارتباط بین این سه ارتباطی متوالی است نه متوازی یعنی هر سطح از پایین به بالا پیش‏نیاز و مقدمه ایجاد سطح بعدی است».31
بنابراین هنگامی که تلاش‏های رسانه‏ای برای گسترش حجاب و عفاف صورت میگیرد بایستی این نکته را به خاطر داشت که حجاب جنبه عینی و نمود بارز حیا و عفاف به شمار میآید. و جهت ایجاد فرهنگ حجاب و پوشش صحیح، باید همراه آن بلکه قبل از آن فرهنگ حیا را ایجاد نمود سپس برای ترویج و توسعه عفاف برنامه‏ریزی کرد تا زمینه برای گسترش حجاب مساعدتر شود.
جایگاه پوشش در فرهنگ اسلامیمسئله لباس و شکل نوع آن، امری ساده و سطحی نیست که آن را بتوان صرفا محصول سلیقه افراد دانست، بلکه لباس یک محصول فرهنگی است که انسان دانسته یا ندانسته با آن اعلام میکند که از کدام فرهنگ تبعیت میکند و به کدامین ارزش‏ها و اعتقادات پایبند است. در فرهنگ و تفکر اسلامی برخلاف فرهنگ غرب که معنویت را فرع و در حاشیه زندگی مادی انسان میداند انسان موجودی است که تعالی معنوی کمال مطلوب و غایت زندگی اوست و جسم خاکی و دنیای مادی او زمینه‏ها و مقدمات این تعالی است. غریزه جنسی نیز یکی از غرایز خدادادی انسان در زندگی است و اسلام هیچ‏گاه بهره‏مندی از این غریزه را خلاف روحانیت و معنویت ندانسته است ولی محدودیت‏ها و به بیان بهتر تنظیماتی که در شریعت اسلام نسبت به غریزه جنسی وضع شده فقط برای حفظ آن از زیاده‏روی و خروج از تعادل است. بنابراین در چنین بینشی، دیگر تن و بدن مادی انسان، تنها بخش وجودی انسان نیست که با آن به خودنمایی و جلب نظر دیگران بپردازد یا با چشم‏چرانی و زیر پا گذاشتن حریم‏های اخلاقی غرق در لذات شهوانی شده و در پایان نیز با مرگ فانی شود، بلکه انسان رو به سوی خدا و کمال مطلق دارد و باید تمامی قوای خویش از جمله قوای جسمی و جنسی را به‏گونه‏ای تنظیم و کنترل کرده و از آن بهره گیرد تا هر چه بیشتر خود را به تکامل روحی و معنوی برساند. بنابراین انسان لباس میپوشد تا به وسیله آن خود را بپوشاند و از گناهان مصون بماند تا بتواند روح خود را پرورش دهد و مصداق مقام خلیفة الله باشد در اینجا لباس برای انسان یک حریم است و کرامت او را حفظ میکند. قرآن کریم نیز بعد از اشاره به حفظ بدن توسط لباس میفرماید: «لباس تقوا بهترین لباس برای شماست.»32 در سخنان معصومین علیهم‏السلامهم بیشتر از آنکه بر زیباییهای ظاهری لباس و پوشش تأکید شود بر فضایلی همچون حیا، عفاف و ورع از گناه سفارش شده است. علی علیه‏السلام میفرمایند: «احسن الباس الورع33 بهترین لباس پرهیز از گناه است.»
بنابراین پوشش در فرهنگ اسلامی دارای اهمیت و تقدس خاصی است و ضوابط و احکام خاصی نیز برای آن وضع شده که تفصیل آن در کتب فقهی موجود است.

_____________________________________________________________________________
پی نوشت :
1. ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، دارالکتب اسلامیه، 1374، چ 12، ج 15، ذیل آیه 30 سوره نور.
2. مرتضی مطهری، مسئله حجاب، 1375، چ 45، انتشارات صدرا، ص 10.
3. ابوالقاسم الحسین، الراغب الاصفهانى، المفردات فى غریب القرآن، دفتر نشر الکتاب، چاپ دوم، 1404 ه . ق، ص 108.
4. على اکبر قرشى، قاموس قرآن، دارالکتب الاسلامیه، بهار 1378، چاپ هشتم ، ج 2، ص 103.
5. فصلت: 5.
6. مرتضى مطهرى، مسئله حجاب، چاپ 45، انتشارات صدرا، 1375، ص62 .
7. همان، ص 62 .
8. تبرج در لغت به معناى به جلوه درآوردن و زیبایى خود را نشان دادن است. ر.ک: آذرتاش آذرنوش، فرهنگ معاصر عربى به فارسى، نشر نى، چاپ اول، 1379، ص 32. رجوع شود به قرآن کریم، سوره احزاب: 33.
9. مسئله حجاب، صص 80 و 79.
10. قرآن کریم در سوره نور آیه 34، خطاب به زنان مسلمان مى‏فرماید: «لایُبْدینَ زِینَتَهُنَّ؛ زینت‏هایشان را آشکار نسازند». مفسران مصداق زینت در آیه شریفه را بدن زن مى‏دانند که وجه و کفین از پوشاندن استثناء شده است. ر.ک: ناصر مکارم شیرازى، تفسیر نمونه، دارالکتب الاسلامیه، تابستان 1369، چاپ هشتم، ج 14، ص 439.
11. قاموس قرآن، ج 5، ص 18.
12. اعراف: 22.
13. آنچه زنان و دختران درباره حجاب باید بدانند، به اهتمام دفتر مشاور رئیس سازمان در امور جوانان، نشر سروش، 1383، چ 1، ص 40.
14. حر عاملی، وسائل الشیعه، مکتب الاسلامیه، تهران، چ 7، 1373، ج 5، ص 37.
15. جامع السعادات فی موجبات النجاة، مولا محمد مهدی نراقی، تصحیح سید محمد کلانتر و محمدرضا مظفر، قم، اسماعیلیان، چ 3، ج 3، ص 163.
16. بحارالانوار، ج 73، ص 358.
17. نور: 30 و 31. محدوده و مشخصات این حکم در فقه و رساله‌های علمیه مشخص شده است.
18. حسین شیخالاسلامی، ترجمه غررالحکم و دررالکلم، قم، انتشارات انصارایان، ج 2، ص 1087.
19. همان، ج 2، ص 1086.
20. وسائل الشیعیه، ج 7، ص 138.
21. تفسیر نمونه، ج 17، ص 290.
22. وسائل الشیعه، ج 14، ص 133.
23همان.
24. محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، انتشارات کتابچی، 1373، چ 4 ، ج 103، ص 247 ، ح 27.
25. همان، ص 142.
26. معلوف، لویس، المنجد، ترجمه محمد بندرریگى، ج 2، ص 355.
27. على اکبر دهخدا، لغت‏نامه دهخدا، ج 18، ص 843 ؛ قاموس قرآن، ج 5، ص 215.
28. سیداصغر ناظم زاده قمى، جلوه‏هاى حکمت گزیده موضوعى کلمات امیرالمؤمنین علیه‏السلام، دفتر نشر الهادى، پاییز 1373، چاپ اول، صص 199 ـ 200 .
29. محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، مکتب الاعلام الاسلامی، ج 2، ص 564، ح 4557.
30. اعراف: 26: یا بَنی آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنا عَلَیْكُمْ لِباسًا یُواری سَوْآتِكُمْ وَ ریشًا وَ لِباسُ التَّقْوى ذلِكَ خَیْرٌ... .
31. عبدالواحد بن محمد آمدى، غررالحکم و دررالکلم، تصنیف: مصطفى و حسین درایتى، دفتر تبلیغات اسلامى، چاپ دوم، قم، 1378، ص 270.
32. سیدمجتبى هاشمى رکاوندى، مقدمه‏اى بر روان‏شناسى زن، قم، انتشارات شفق، 1368، ص 221.
33. ناهید طیبى، مقاله «هرم عفاف از حیا تا حجاب» نشریه پیام زن، سال 15، ش5، مرداد 1385، صص 13 ـ 10.

منبع : کتاب "حجاب و عفاف در سیما"

ادامه دارد ...منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900620000946

نظرات()

  • تعداد صفحات :28
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic